Минулий рік видався напрочуд складним для облігацій і, попри оптимістичні сподівання на початку 2023 року, зараз не дуже весело. Прибутковіша за акції облігація зазвичай є привабливішою через нижчий рівень ризику, особливо, коли така облігація гарантується Державною скарбницею США.
Останні події
Зараз фондовий ринок не такий оптимістичний, як на початку цього року, через ще більшу кількість ознак того, що високий рівень інфляції та зростання відсоткових ставок і досі залишається вагомими загрозами для цього ринку. Нещодавні події на ринку американських облігацій лише ще більше оголили ці ризики, адже саме цей ринок більш правдиво описує майбутнє тенденцій індексів споживчих цін та відсоткових ставок.
На початку минулого місяця рівень прибутковості 10-річних держоблігацій США перевищив психологічно важливу межу в 4%, що додало чуток про те, що фахівці фінансового ринку готуються до зупинки чи не такого активного зростання відсоткових ставок із боку Федеральної резервної системи у 2 половині цього року.
Прибутковість облігацій – це лакмусовий папір для фондового ринку
Ринок облігацій – це важливий індикатор очікувань інвесторів щодо рівня інфляції і відсоткових ставок. Прибутковість облігації обернено залежна від вартості облігації і дає змогу зрозуміти можливу вартість інвестування в акції.
У січні курс облігацій впав після того, як фахівці перестали вірити в дієвість заходів ФРС у боротьбі з інфляцією. Зниження перспективних ставок спровокувало зростання вартості ризикованіших активів, на кшталт акцій. Нижча вартість запозичень сприяє фінансуванню та оцінюванню бізнесу, що добре позначається на акціонерному капіталові.
На початку лютого прибутковість 10-річних держоблігацій США впала до мінімального рівня, на якому перебувала у вересні минулого року. Інвестори сподіваються, що прогнозований економічний спад змусить представників ФРС переглянути власну агресивну політику.
Інвестори вже змінили власні стратегії з огляду на поганий 2022 рік, що сприяло зростанню вартості акцій та загальному оптимізму ринку. Але новини про можливе зростання відсоткових ставок повністю перевернули ринки акцій та облігацій.
Через таку ситуацію споживачі можуть знизити обсяг власних витрат у декількох сферах життя: більша вартість капіталу позначиться на ринку житла та машинобудування, ті, хто користуються предметами розкоші в борг більше не зможуть собі цього дозволити, а хобі, на кшталт ігор в онлайн-казино чи збирання поштових марок, можуть стати доступними лише заможним людям.
Нещодавно вартість 10-річних держоблігацій США подолала позначку 4% – це найвищий рівень із 2008 року. Це також перший приклад від'ємної рентабельності інвестицій у держоблігації США у 2023 році, що і спричинило спад фондового ринку. Тоді ж загальний індекс NASDAQ впав на понад 7% з пікового значення 2 лютого, а S&P 500 втратив майже 6% вартості.
Думки інвесторів
Нещодавні тривожні сигнали з ринку облігацій вкотре нагадують інвесторам про наявність низхідних тенденцій, які домінували у 2022 році та призвели до суттєвого спаду на фондовому та борговому ринках. Тому інвестори миттєво відреагували на подолання 10-річними держоблігаціями рівня вартості 4%, але деякі з них сподіваються, що рівень прибутковості залишиться на цій позначці чи, навіть, і надалі підвищуватиметься.
Наприклад, Білл Ґросс, співзасновник «PIMCO», якого часто називають «Королем облігацій», переконаний, що вартість держоблігацій США ще дуже мала. У своєму дописі у Twitter він зазначив, що з огляду на довгострокові середні значення, поточна різниця між вартістю 10-річних держоблігацій і ставкам централізованих кредитів ФРС є надто малою. На його переконання, вартість облігацій має становити приблизно 4,5%.
Схожі думки лунають і від інвестора-міліардера Джеффрі Ґундлаха, який стверджує, що вже дуже рідко можна побачити облігації «дешевше» за 4%. Нещодавно він пророкував початок рецесії в США.
У розділі особистих думок видавництва «Bloomberg» економіст Мохамед Ель-Ер'ян попереджав інвесторів про те, що до агресивних дій ФРС варто ставитися обережно. На його думку, ФРС викопало для себе глибоку яму, тому й незрозуміло, яку саме політику запроваджувати саме зараз.
Намагання ФРС
В інтерв'ю CNN Міністр фінансів США, а раніше голова Федеральної резервної системи, Джанет Єллен висловила свою впевненість у тому, що заходи Федеральної резервної системи уповільнять інфляцію і не похитнуть позиції ринку праці. Пані Єллен визнає, що рівень інфляції і досі надто високий, проте вона сподівається, що її можна приборкати, адже всі попередні заходи ФРС стали успішними. Вона також зазначила, що, попри ризики та невизначеність, торік рівень інфляції знизився.
ЇЇ коментарі з'явилися на тлі зростання занепокоєння інвесторів через потенційно стійкий рівень інфляції та зростання відсоткових ставок, що може спричинити розпродаж зі знижками цінних паперів та інших ризикований активів. А віра міністерки в здатність ФРС приборкати інфляцію та уникнути жахливих її наслідків може дещо заспокоїти інвесторів.
Водночас уся ця ситуація має багато невідомих, і все ще може змінитися за ніч, тому, напевне, інвестори ще не один місяць нервово стежитимуть за цими показниками.