Ухвалення закону про Антикорупційний суд і виконання обіцянок щодо встановлення цін на газ на ринковому рівні є основними умовами завершення четвертого перегляду програми фінансування МВФ для України та виділення траншу кредиту.
Про це повідомив голова представництва фонду в Україні Йоста Люнгман, передає “Експрес“.
– Чому МВФ робить головний акцент на потребі підвищити вартість газу для споживачів і створенні Антикорупційного суду? – питаємо експертів.
– Фонду стало очевидно, що в нас дуже корумповане середовище, – каже Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень “Case Україна”. – Отож тепер вимоги кредиторів – не лише МВФ, але і ЄС, і Світового банку – зводяться до одного: завершити антикорупційну реформу. Для цього потрібен Антикорупційний суд, який дасть змогу доводити розслідування інших антикорупційних структур до ухвалення вироків. Щодо ціни на газ, то в нас уже був тривалий період, коли “Нафтогаз України” субсидували за рахунок державного бюджету, щоби тримати низькі ціни для населення. Далі провели реформу, коли ціну на газ підвищили до ринкового рівня, а уряд зобов’язався переглядати тарифи регулярно.
– На скільки може зрости вартість газу для побутових споживачів?
– За даними Міністерства фінансів, за теперішньої методики розрахунку ціна газу для населення з квітня може зрости на 62% – з 4,94 тисячі до 8,03 тисячі гривень за тисячу кубометрів. Із жовтня 2018 року ціна може підвищитися на 73% – до 8530 гривень за тисячу кубометрів.
– Чи зможуть люди платити за газ ще більше?
– Ми газ купуємо на зовнішніх ринках, де товар має свою ціну. Людям, які не мають можливості розраховуватися за високими тарифами, уряд надає субсидії. – МВФ не цікавить, зможуть люди платити за такими тарифами на газ чи ні, – додає екс-міністр економіки Віктор Суслов. – А якщо наш уряд не згоден, він не повинен був підписуватися під такими зобов’язаннями. Наша влада сама пропонує такі заходи, називаючи їх економічними реформами. МВФ лише потрібні гарантії, що з виконанням нашого державного бюджету буде все гаразд, і ми зможемо віддати назичене. Забезпечити це, маючи бажання, можна було й іншими реформами. А щодо газу, то в нас є недорогий власного видобутку, який можна було б скерувати на потреби населення.