Китайський робот-зонд Chang’e-6 завершив найважливішу частину своєї місячної пригоди, коли апарат із зразками, зібраними протягом двох днів у герметичному контейнері, піднявся з зворотного боку Місяця.
За даними Національного космічного управління Китаю, висхідний апарат — один із чотирьох основних компонентів безпілотного космічного корабля — запустив свій двигун сходження о 7:38 ранку та летів близько шести хвилин, перш ніж досягти орбіти Місяця.
Повернення висхідного апарата на орбіту Місяця знаменує собою успішне завершення перших операцій із відбору проб і старту на зворотному боці Місяця будь-якою країною, повідомили в космічному управлінні.
Зонд Chang’e-6, який являє собою першу в світі спробу доставити на Землю зразки грунту зі зворотного боку Місяця, був запущений важкою ракетою-носієм Long March 5 3 травня з космічного стартового центру Веньчан у провінції Хайнань. Він вийшов на навколомісячну орбіту 8 травня.
Космічний корабель вагою 8,35 метричної тонни складається з орбітального апарата, посадкового модуля, висхідного апарата та капсули, що повертається.
Після низки складних маневрів посадковий модуль приземлився на зворотному боці Місяця в неділю вранці. Невдовзі він почав використовувати совок для збирання поверхневого реголіту, пухкого матеріалу, що покриває тверду скелю, і бур для викопування підповерхневого матеріалу.
У той же час кілька корисних навантажень місії, включаючи панорамну камеру, місячний мінералогічний спектрометр і аналітичний прилад для визначення складу місячного ґрунту, були активовані для роботи на Місяці. За словами космічного управління, результати їхнього дослідження відіграватимуть важливу роль у вимірюванні та вивченні місячних ландшафтів, мінеральних складів і мілководних структур.
Три європейські наукові апарати, встановлені посадковим модулем Chang’e 6: прилад для вимірювання радону від національного космічного агентства Франції, спеціальний інструмент для негативних іонів, розроблений Шведським інститутом космічної фізики за підтримки Європейського космічного агентства, і пасивний лазерний ретрорефлектор з Національного інституту ядерної фізики Італії — також працювали на поверхні Місяця протягом останніх двох днів.
Крім того, міні-ровер зі спеціальною камерою був випущений з посадкового модуля, який рухався навколо посадкового модуля, щоб зробити знімки, повідомили в адміністрації.
На наступному етапі висхідний апарат залишатиметься на орбіті Місяця протягом певного періоду часу, а потім зустрінеться та пристикується до комбінації орбітального апарата та капсули, що повертається. Він перемістить контейнер із зразком до капсули перед відстикуванням.
На останньому етапі 53-денної місії комбінація орбітального апарата та капсули, що повертається, відлетить від місячної орбіти та повернеться на орбіту Землі, де пара розпадеться. Потім капсула здійснить низку складних маневрів, щоб повернутися, як і було заплановано, до місця посадки Сізіванг Банер в автономному районі Внутрішня Монголія.
Джузеппе Рейбальді, президент і засновник Moon Village Association, неурядової організації у Відні та виконавчий секретар Глобальної експертної групи зі сталої діяльності на Місяці, сказав, що це перший випадок в історії людства, коли зразки були зібрані на зворотному боці Місяця. «Формування та склад місячних матеріалів ще належить добре зрозуміти, тому аналіз зразків із зворотного боку стане вагомим внеском у відповідні дослідження», — сказав він.
Ян Югуан, старший оглядач космічної галузі та віце-голова Комітету з космічного транспорту Міжнародної астронавтичної федерації, сказав, що зразки зворотного боку Місяця мають «безпрецедентну наукову цінність», оскільки історія зворотного боку сильно відрізняється від історії ближнього боку.
За його словами, вивчення зразків Chang’e 6 безперечно допоможе вченим розгадати деякі давні таємниці про Місяць.
Ян зазначив, що підйом висхідного апарата з зворотного боку Місяця був складним завданням, тому що необхідно було точне планування, щоб гарантувати, що висхідний апарат досягне заданої орбітальної позиції, і існує лише супутник-ретранслятор Queqiao 2, здатний надати технічну допомогу.
Наступним завданням буде виконання маневрів зближення та стикування, оскільки вони також вимагатимуть надзвичайного рівня спритності та точності.