Експериментальний передовий надпровідний токамак (EAST), відомий як «штучне сонце» Китаю, встановив новий світовий рекорд, утримуючи плазму у стані високого утримання протягом 1 066 секунд. Про це повідомила Китайська академія наук (CAS).
Це прорив у термоядерних дослідженнях. Раніше вважалося, що досягнення 1000 секунд (майже 18 хвилин) стабільної роботи плазми є важливим етапом у дослідженнях ядерного синтезу. У 2023 році EAST уже встановлював рекорд у 403 секунди, але новий результат значно перевершив попередні досягнення.
Інститут фізики плазми при Китайській академії наук повідомив, що це відкриття є важливим кроком на шляху до створення першої у світі демонстраційної термоядерної електростанції. Згідно з дорожньою картою Китаю щодо магнітного утримання термоядерного синтезу, країна має намір побудувати таку установку в найближчі роки.
Китай готується до будівництва демонстраційного термоядерного реактора
Інженерний проєкт нового покоління «штучного сонця» вже завершено. Кінцева мета цих досліджень – відтворення процесів термоядерного синтезу, що відбуваються на Сонці, для забезпечення людства необмеженою чистою енергією та можливостей для глибокого освоєння космосу.
«Для того щоб термоядерна реакція могла підтримуватися самостійно, вона має тривати тисячі секунд. Це вперше в історії людство змогло створити експериментальні умови, необхідні для роботи термоядерного реактора», – заявив директор Інституту фізики плазми Сун Юньтао.
Китай є одним із ключових учасників міжнародної програми ITER
З моменту запуску EAST у 2006 році він став відкритою платформою для досліджень у сфері термоядерного синтезу, залучаючи вчених з усього світу. У тому ж році Китай офіційно приєднався до міжнародного проєкту ITER (Міжнародний термоядерний експериментальний реактор) у якості сьомого учасника.
Згідно з угодою, Китай відповідає за 9% загального будівництва та експлуатаційних потреб ITER, який нині зводиться на півдні Франції. Очікується, що цей об’єкт стане найбільшим у світі експериментальним термоядерним реактором після завершення будівництва.
Китайські науковці покращують системи управління
Головний фізик проєкту EAST Гун Сяньцзу повідомив, що китайські дослідники значно покращили стабільність системи нагріву, точність системи управління та діагностичну систему реактора. Це дозволило розв’язати низку важливих технічних проблем і підтвердило високий рівень науково-технологічного розвитку Китаю у цій сфері.