Приблизно за 105 км на південь від центру Пекіна будується новий суперсучасний міський район, що демонструє високотехнологічний, інноваційний та екологічно чистий розвиток Китаю. Його назва – Сюн'ань (Xiongan). Це амбітний проект та ініціатива голови КНР Сі Цзіньпіна, який розвивається під його особистим патронатом.

Надсучасний район має взяти на себе частину столичних функцій Пекіна, розвантажити столичну агломерацію і прийняти адміністративні та інституційні підрозділи, головні офіси корпорацій, фінансові установи, університети, дослідницькі інститути та інші організації, перенесені з Пекіна.

У Сюн'ані відчувається масштаб та розмах ідей сучасного Китаю, який, як відомо, мислить тисячоліттями.

Він має стати першим у світі містом, яке обслуговує безпілотні автомобілі. Мільйони дерев були посаджені як усередині, так і за межами нового району, щоб побудувати зелене місто, озеро Байяндянь перетворити на "басейн на задньому дворі Сюн'аня", та покрити мережею 5G всю його територію. Масивна високошвидкісна залізнична станція та центр обробки даних «міський мозок» були проголошені китайськими ЗМІ та аналітиками свідченням швидкості та переваги китайської моделі зростання.

Інвестиції у проект вже перевищили 200 млрд. доларів.

Експерти вважають, що новий район Сюн'ань також є перевіркою того, чи зможе Китай стимулювати внутрішні інновації та піднятися до лав передових країн у глобальному конкурентному середовищі.

Більше того, Сюн'ань дає уявлення про те, як на практиці виглядає бачення Сі Цзіньпіном інновацій у Китаї під керівництвом держави. Сі назвав місто своєю «особистою ініціативою» і qiannian daji – тисячолітнім планом національного значення.

Початок шляху та мільярдні інвестиції

Новий район було офіційно створено 1 квітня 2017 року.

Для його назви взяті ієрогліфи з назв повітів Сюнсянь та Аньсінь. Передбачається, що він перетвориться на особливу високотехнологічну зону , яка розширює Пекін та знижує тиск на нього. Район стане зразковою частиною міста високого рівня, пов'язаним з агломерацією Пекін — Тяньцзінь — Хебей.

14 квітня 2018 року ЦК КПК та Держрада Китаю затвердили «План розвитку нового району.

Згідно з масштабною ідеєю, на виділеній території має бути побудоване велике інноваційне, «зелене» та розумне місто з особливою інфраструктурою, яке обслуговує виключно безпілотні автомобілі.

Загалом нова територія займає близько 1680 квадратних кілометрів із запланованим населенням близько 2,5-3 мільйонів.

Наразі у трьох округах, що входять до зони, проживає близько 1,4 мільйона постійних мешканців. Станом на вересень 2022 чисельність будівельників коливалася від 100 до 200 тис. чоловік. У вересні 2022 року загалом містом було зареєстровано 400 мільярдів юанів завершених інвестицій, а сукупний загальний обсяг інвестицій перевищив 700 мільярдів юанів, тобто майже 100 мільярдів доларів.

Додайте інвестиції в залізничну та автомобільну інфраструктуру, і загальна сума зросте до 150 мільярдів доларів, і ви зрозумієте реальний масштаб проекту.

Особлива зона для безпілотних автомобілів

За задумом, Сюн'ань має стати першим у світі містом, яке обслуговує безпілотні автомобілі. Уряд передбачає інвестувати 583 мільярди доларів та довести населення нового міста до 2,5 мільйонів осіб. Компанія Baidu уклала контракт із місцевою адміністрацією на створення «міста штучного інтелекту».

Метою проекту є створення у місті особливої інфраструктури, яка дозволяє з високою надійністю, безпекою та екологічністю керувати транспортними потоками, координуючи рух безпілотних автомобілів.

В інфраструктуру входить повсюдне обладнання сенсорів, застосування світлофорів з камерами комп'ютерного бачення, систем розпізнавання пішоходів на перехрестях та їх віку, а також різке зменшення місць для паркування в місті за рахунок високої оптимізації та використання підземних парковок. Далі передбачається звільнити центральну частину міста від машин для пішоходів і велосипедистів, сховавши основні магістралі в тунелі. При цьому рух у підземних тунелях підтримуватиметься на високих швидкостях.

Таке вдосконалення транспортної системи можна реалізувати з безпілотними автомобілями, але дуже важко зі звичайними через складність регулювання.

Підтримка на найвищому рівні

На думку Сі Цзіньпіна, партійний контроль не є на заваді інноваціям. Швидше, бачення інновацій Сі припускає, що держава та партія відіграють провідну роль.

Голова КНР укомплектував новий Постійний комітет Політбюро своїми соратниками, піднявши тих, хто має сильну наукову та інженерну освіту. У своєму виступі на 20-му з'їзді партії у жовтні минулого року Сі заявив, що «інновації залишаться в основі модернізації Китаю» і що Китай «завзято працював над просуванням високоякісного розвитку та наполягав на впровадженні нової моделі розвитку».

Сі просуває політику, таку як «Зроблено в Китаї», спрямовану на збільшення витрат на дослідження та розробки та субсидій, щоб дати китайським фірмам конкурентні переваги у таких галузях, як біотехнології, робототехніка, штучний інтелект та напівпровідники.

Першим партійним секретарем Сюн'аня був Чен Ган, який керував пекінським парком високих технологій Чжунгуаньцунь до того, як його перевели до Гуйчжоу, де він допоміг перетворити південно-західну провінцію на центр великих даних та хмарних обчислень.

Підхід до інновацій у Сюн'ані включає впровадження високих технологій у тканину функціонування міста, а також інноваційні процеси всередині його адміністративної структури. Xiongan Group була створена як інвестиційний інструмент для загального розвитку району під контролем провінції Хебей, але частково фінансувалася кредитами Китайського банку розвитку.

Першими центральними державними підприємствами, які почали будівництво офісів у новому районі, стали China Satellite Communications Co., енергетичний гігант China Huaneng Group та Sinochem Holdings. Інші тепер включають велику трійку телекомунікацій і China State Grid, а також China Mineral Resources Group - конгломерат, створений минулого року для централізації вугледобувної промисловості Китаю.

Ці державні підприємства могли б використовувати Сюн'ань як випробувальний полігон для нових технологій.

Незважаючи на те, що економіка Китаю сповільнилася під час блокування COVID-19 та глобального спаду, будівництво першої черги району тривало: у 2020 році відкрилася величезна станція високошвидкісної залізниці, що з'єднує місто з Пекіном, за нею пройшли житлові плити, масивні підземні коридори, центр обробки даних міського мозку, який служитиме нервовим центром цифрових систем міста.

Перша секція, Ронгдонг, в основному завершена, в ній вже мешкає 170 000 осіб.

Повідомлення ЗМІ про відкриття нових шкіл свідчать про зусилля зі створення високоякісних громадських об'єктів для залучення жителів до міста: філії пекінських установ, таких як початкова школа Шицзя та середня школа Університету Цінхуа, входять до нових навчальних закладів, що будуються в Сюн'ані.

Перспективи та амбіції

За оцінками експертів до 2029 року Сюн'ань перетвориться на одне з найсучасніших міст світу площею близько 100 квадратних кілометрів, в якому проживає понад 2 мільйони людей. А до 2049 року, коли Китай святкуватиме 100-річчя утворення Китайської Народної Республіки, очікується, що Сюн'ань займатиме 660 кв. км, а населення перевищить 7 мільйонів.

Якщо цей план здійсниться, Сюн'ань має стати таким самим містом першого рівня, як Шеньчжень та Гуанчжоу, з погляду ВВП на душу населення та залучити сотні тисяч випускників університетів у пошуках добре оплачуваної роботи.

Державні підприємства, банки, університети та науково-дослідні інститути будуть готові перенести свої офіси та кампуси до нового району. Повідомляється, що Sinopec та кілька інших провідних компаній Китаю вже готові перемістити свої офіси в новий район, а сотні інших відкривають там філії, щоб прощупати ґрунт.

Однак перед виконавцями проекту стоїть серйозне завдання, оскільки тисячі неурядових компаній та установ вирішать перенести свої офіси до Сюн'ану залежно від зручності ведення бізнесу, потенційної вигоди, дружнього середовища та наявності достатньої кількості талантів.

У той час як між Пекіном та Сюн'анем уже курсують міжміські потяги, будується низка нових швидкісних автомагістралей, щоб його жителі могли дістатися столиці та Тяньцзіня менш ніж за годину.

Жага талантів, великі перспективи розвитку та суперсучасне міське середовище зеленого міста в Сюн'ані можуть бути найкращим вибором для нових випускників ВНЗ, бізнесу та наукових талантів, щоб розпочати та реалізувати успішну кар'єру за активної підтримки влади країни на найвищому рівні, зазначають експерти.

Після мільярдних вкладень та реалізації найсучасніших та міського планування, Сюн'ань вже готовий взяти на себе роль інноваційного лідера Китаю і перетворися на сучасне міське диво в Північному Китаї. При цьому вже досягнуті успіхи знову нагадують нам про те, що старанні люди за підтримки належного управління та державних ініціатив можуть творити чудеса навіть за найкоротший час.

Print Friendly, PDF & Email