За даними Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), у 2021 році в Китаї зафіксовано рекордну кількість патентних заявок та виданих ліцензій - близько 420 000. Це на 15% вище, ніж попереднього року. З 1978 року першими незмінно залишалися США, але у 2019 році Китай вперше обігнав Штати, подавши приблизно на 1000 заявок більше. І з того часу не просто утримує лідерство, а збільшує відрив.
Цікава ситуація складається у мікроелектроніці. Хоча Китай не є найбільшим у світі розробником та виробником напівпровідникової продукції, але минулого року китайські компанії подали більше половини від загальної кількості зареєстрованих у світі патентних заявок, пов'язаних із напівпровідниками. Загалом їх 69 190, що на 59% більше, ніж п'ять років тому. Таке зростання свідчить про прагнення Китаю знизити залежність від західних технологій. На другому місці США, у них 59230 заявок, на третьому Японія - 50520 заявок.
Лідерство Китаю у сфері високих технологій підтвердило дослідження Австралійського інституту стратегічної політики, який підрахував кількість публікацій за ключовими технологіями. Виявилося, що Китай посідає перше місце у 37 із 44 областей: від створення наноматеріалів та робототехніки до передових радіочастотних комунікацій, оборонних та космічних технологій.
На другому місці у технологічних перегонах Сполучені Штати, які утримують лідерство у восьми областях, у тому числі у квантових обчисленнях та розробці вакцин. Інші країни відстають із значним відривом. У топ-5 за кількістю передових наукових публікацій найчастіше потрапляють Індія та Великобританія, рідше – Південна Корея, Німеччина, Австралія, Італія.