Позитивне голосування в першому читанні за законопроєкт, який унеможливлює повернення націоналізованих банків колишнім власникам і ухвалення якого є вимогою Міжнародного валютного фонду – це перший і потужний удар по олігархічній системі впливу та управління.

Складність для Коломойського полягає ще й в тому, що буквально кілька днів тому ПриватБанк подав позов проти колишніх акціонерів банку до суду Кіпру, загальною сумою в 5.5 мільярдів доларів, що однозначно послабило позиції олгіарха

Драма Коломойського в тому, що президент не слухається старшого «товариша», адже саме Зеленський був головним «лобістом» «антиколомойського закону».

Правда, до останнього люди Коломойського намагались загальмувати це діло.

«Схеми», програма журналістських розслідувань, зафіксували як найближчий соратник Коломойського Тімур Міндіч за тиждень до голосування тричі приїжджав до офісу президента України. Його місія зрозуміла – не допустити прийняття «антиколомойського закону». Але попри це, в парламенті вдалось знайти потрібну кількість голосів.

Нічні відвідини Офісу Президента – річ не нова, позаяк там часто вирішуються надважливі справи і саме на Банкову олігархи їдуть за підтримкою для бізнесу. Однак те, що депутати прийняли в першому читані «антиколомойський закон» – це перші проблиски опору системі, яка з 1991 працювала на олігархів.

Україна – держава парламентсько-президентського типу, де саме парламент відіграє ключову роль щодо стратегічно важливих законів для розвитку країни та захисту громадян. Тому для депутатів такі голосування – час істини та нагадування, що голосуючи варто робити правильний державницький вибір, не оглядаючись на «страшних і всесильних олігархів». Це власне їх шанс довести, що вони справді є слугами народу, а не маріонетками в руках окремих олігархів.

Не секрет, що в парламенті є неформальна «група Коломойського», але навіть через зв’язки, гроші та вплив, їм не вдалось вплинути на ситуацію. Що цікаво, частина цієї групи, а це близько 20 осіб, проігнорувала голосування, ще дехто вийшов на лікарняний або взагалі не брав участі у засіданні. Навіть один з найближчих соратників Коломойського Дубінський не плекав надій на те, що закон буде провалений, це було зрозуміло з його відео блогів.

Але це не кінець історії. Перед нами ще друге читання «банківського закону» і логіка подій буде розвиватись за звичним сценарієм.

Всі знають медіа можливості Ігоря Валерійовича. Телеканал яким володіє олігарх є ключовим в подальшій боротьбі. Головна мета Коломойського – це зірвати роботу МВФ в Україні, через оголошення дефолту, і про це він відкрито заявляв в інтерв’ю провідним виданням.

Пропонувались навіть альтернативні сценарії на випадок відмови МВФ – це Росія. Очевидно Кремль готовий буде «підставити плече» Києву, однак гроші росіян завжди будуть мати політичний присмак, вимогу змінити курс країни з проєвропейського на проросійський.

Цю гру ми вже бачили в 2013 році, коли Янукович відмовився від співпраці з ЄС в обмін на російську парасольку. До чого це призвело ми всі прекрасно знаємо. Другий раз наступивши на ці самі граблі ми ризикуємо втратити свою державність.

Тарас Семенюк

Журналіст, політичний оглядач

 

 

Print Friendly, PDF & Email