Минуле десятиліття стало найспекотнішим в історії людства. Екологи зізнаються, що тактика напівзаходів не врятує людство – планеті потрібні грандіозні перетворення. В ООН протягом кількох останніх років б’ють на сполох і вимагають у найпотужніших і найвпливовіших країн показати приклад глобального лідерства у питанні зміни клімату.
За останнє десятиліття Китай досяг вражаючих успіхів, змінюючи свою країну зсередини в усіх напрямках. При цьому зусилля та успіхи Піднебесної щодо покращення стану навколишнього середовища стали прикладом для інших країн у тому, з якою рішучістю та енергією необхідно діяти, щоб досягти переконливого ефекту.
З 2016 року КНР почав витрачати близько 300 млрд. доларів на рік на екологічні проекти, а 14 галузей економіки зобов’язані надавати «зелений» звіт. Екологічна комісія регулярно проводить інспекцію цих підприємств за відповідністю екологічним стандартам.
За останні 5 років Китай розгорнув більше систем сонячної та вітрової енергії, ніж будь-яка інша країна у світі. На Китай припадає 50% продажів електромобілів у глобальному масштабі та 99% світового виробництва електричних автобусів.
Експерти зазначають, що зобов’язання Китаю щодо покращення екологічної ситуації в країні останнім часом привертають увагу своїм розмахом. Турбота про довкілля вийшла на передній план для керівництва країни, і стосується вона не лише підприємств та виробництв, а й простих людей.
Світ можуть чекати на катастрофічні наслідки
Минуле десятиліття було найспекотнішим в історії людства – повені, забруднення повітря, посухи та лісові пожежі обертаються тяжкими наслідками для людей і завдають шкоди економіці та екосистемам усієї планети.
«Нестача продовольства та води вже призводить до розпалювання збройних конфліктів. Якщо не зробити серйозних кроків, то, цілком імовірно, на нас чекають набагато серйозніші наслідки зміни клімату. Ці катастрофічні наслідки добре відомі», – переконуює Генеральний секретар ООН.
Навіть якщо всі національні зобов’язання будуть повністю виконані, то до кінця століття температура на Землі все одно підніметься більш як на 3 °С.
Китай діє
Стрімке економічне зростання КНР з кінця минулого століття не пройшло без наслідків для екології. “Всесвітня фабрика”, як називали Китай, забруднювала атмосферу кілька десятиліть, проте тепер КНР переходить до якісного розвитку, а отже, необхідно робити виробництво зеленішим.
Так, у минулому, 13-му п’ятирічному плані основною метою вже було покращення стану навколишнього середовища, застосування екологічно чистих засобів виробництва, зниження шкідливих викидів та підтримання біологічної різноманітності.
І результати цієї роботи вже видно – так у грудні 2018 року сонячна батарея потужністю 500 МВт у Цинхаї стала першою у Китаї, на якій генерація електрики стала дешевшою, ніж на вугільних ТЕЦ. У КНР у розробці знаходяться ще 30 проектів із введення в експлуатацію виробництв, що працюють лише на сонячних батареях.
Концентрація PM2,5 у Пекіні (Масова концентрація РМ2.5 є ключовим параметром для оцінки якості повітря та його загрози здоров’ю людини) під час зимових Олімпійських ігор 2022 року становила в середньому 24 мікрограми на кубічний метр повітря. Зокрема, його середньодобовий рівень впав до приголомшливо низького рівня 5 мікрограмів на кубічний метр повітря в день церемонії відкриття.
Зелені зимові ігри у Пекіні стали яскравою демонстрацією ініціативи «Красивий Китай».
Політичні лідери багатьох країн високо оцінили досягнення країни у створенні екологічної цивілізації, розглядаючи практику зеленого розвитку Китаю як взірець для наслідування інших країн у налагодженні гармонійних відносин із природою.
Колишній заступник Генерального секретаря ООН та виконавчий директор ООН з навколишнього середовища Ерік Сольхейм зазначив, що прогрес у галузі екологічного розвитку Китаю був дуже «надихаючим».
Проте десятиліття тому екологічна ситуація в Китаї викликала занепокоєння.
На той час стрімке зростання економіки країни та розширення міст завдали шкоди навколишньому середовищу, концентрація твердих частинок набагато перевищувала рекомендації ВООЗ. Згідно зі статистикою, у період між 2000 та 2010 роками проблеми зі здоров’ям та втрата робочої сили, спричинені забрудненням повітря, коштували Китаю 6,5% його ВВП щороку.
Керівництво КПК вирішило, що настав час покласти край такій практиці.
Що стоїть за зеленим переходом Китаю?
Екологічна цивілізація як національна стратегія має вирішальне значення для сталого розвитку КНР.
Після 18-го Національного з’їзду КПК центральний уряд під керівництвом голови КНР Сі Цзіньпіна вжив заходів для просування програми покращення екології та підтримки зеленого розвитку по всій країні.
У 2013 році, впровадивши План дій щодо запобігання забруднення повітря, Китай став першою країною, що розвивається, яка в масовому порядку приборкала забруднення навколишнього середовища. 13-й п’ятирічний план, опублікований у листопаді 2016 року, включав основні цілі Китаю із захисту довкілля зі скорочення видобутку вугілля на 140 мільйонів тонн до 2020 року.
У березні 2018 року концепцію «екологічної цивілізації» було записано до національної Конституції.
Ці зміни мають історичне значення, наголошують експерти.
Підтримуючи успіх довгострокової соціальної стабільності та економічного зростання, які в таких масштабах рідко спостерігалися в історії людства, Китай досяг видатних досягнень завдяки своєму «зеленому» розвитку, додавши «зелений фактор» для підвищення якості кампанії країни з побудови середньозаможного суспільства.
Середня концентрація PM2,5 у містах на рівні префектури та вище знизилася на цілих 34,8% з 2015 до 2021 року. Кількість днів із сильним забрудненням скоротилася на 53,6% за той самий період часу.
Крім того, блакитне небо та чиста вода стають новою нормою для країни та її мешканців.
Китай також робить серйозну ставку на розвиток туризму, що за умов поганої екології взагалі неможливо.
Падіння енергоємності Китаю є одним із найшвидших у світі: за оцінками, у період з 2012 по 2021 рік сукупне падіння становило 26,2%. У 2021 році споживання вугілля в Китаї впало приблизно до 56% загального споживання енергії, а частка екологічно чистої енергії в енергетичному балансі зросла до 25,5%.
Встановлені та генеруючі потужності вітрової та фотоелектричної енергії у Китаї посіли перше місце у світі у 2021 році, як і обсяги виробництва та продажу автомобілів на нових джерелах енергії.
Китай зумів створити потужну промисловість із виробництва сонячних батарей і вже зараз активно постачає їх до Європи та світу. Таким чином, боротьба за навколишнє середовище дозволяє Китаю в тому числі просувати інтереси своїх промислових корпорацій.
Лісовий покрив країни та лісові запаси збільшилися за останні 30 років. Чверть нових зелених насаджень у світі з 2000 по 2017 рік перебувала в Китаї.
Побудова екологічної цивілізації
Побудова екологічної цивілізації – історична тенденція розвитку Китаю, визнає влада країни. Вирушаючи на новий шлях до побудови сучасної країни та реалізації своєї другої столітньої мети, Китай намагається залишатися прихильним до гармонійного співіснування людини і природи, сприяючи низьковуглецевому зеленому зростанню, борючись із забрудненням та прискорюючи модернізацію системи екологічного управління та нових можливостей.
До кінця 2020 року Китай підписав близько 150 документів про співпрацю в галузі охорони навколишнього середовища з більш ніж 60 країнами та міжнародними та регіональними організаціями, а також підписав або приєднався до більш ніж 50 міжнародних конвенцій та протоколів, що стосуються навколишнього середовища.
Китай поки що належить до країн, що розвиваються, при цьому він має виконати два основні завдання в найближчі десятиліття — розвивати національну економіку і охороняти навколишнє середовище.
Виходячи зі своєї реальної дійсності, Китай розглядає охорону навколишнього середовища як одну з фундаментальних державних політичних установок під час модернізації країни, надає стратегічного значення досягненню тривалого розвитку.
Він розгорнув великомасштабну роботу щодо запобігання та ліквідації наслідків забруднення навколишнього середовища та охорони екології. За 18 років проведення політики реформ та відкритості при 10-відсотковому зростанні валового національного продукту на рік Китай все ж уникнув критичного погіршення якості довкілля.
Практика показує, що політика Китаю, націлена на скоординований розвиток економіки, суспільства та довкілля, є дуже вдалою.
Більш того, будучи членом світової спільноти, Китай, докладаючи зусиль до охорони навколишнього середовища в країні, бере активну участь у міжнародних справах з охорони навколишнього середовища, сприяє міжнародному співробітництву в цій галузі, а також виконує взяті на себе міжнародні зобов’язання.
Все це відбиває бажання і рішучість Китаю охороняти навколишнє середовище, роблячи значний внесок у зелений перехід та стабілізацію клімату на планеті, зазначають експерти.