Від густонаселених мегаполісів до невеликих внутрішніх міст різні населені пункти по всьому Китаю прагнуть прискорити темпи відновлення роботи і виробництва на тлі серйозних змін у реагуванні на COVID-19.
Влада КНР розгорнула політику, спрямовану на зниження навантаження на підприємства, пожвавлення базових галузей та стабілізацію ланцюжків поставок, а також робочих місць, тоді як підприємства, починаючи від логістики та виробництва та закінчуючи зовнішньою торгівлею та послугами, прагнуть прискорити відновлення економіки, пробуджуючи у аналітиків оптимізм щодо темпів зростання Китаю.
Влада Пекіна у неділю поінформувала засоби масової інформації про свій поточний прогрес у відновленні роботи та виробництв, заявивши, що споживання енергії у вторинному та третинному секторах зросло на 15,2 та 19% відповідно порівняно з серединою листопада, коли у столиці було введено суворі обмеження на поширення вірусу Омікрон.
Фабрики, будівельні майданчики та офісні будинки знову відкрилися. Згідно з недільною прес-конференції, 42 державні підприємства, які перебувають у пекінському управлінні, відновили роботу.
Згідно з повідомленням Чунціна, співробітники державних відомств, підприємств та установ за відсутності або легких симптомів можуть повернутися до роботи після вжиття профілактичних заходів у разі потреби.
У провінції Шаньсі на півночі Китаю сукупний показник поновлення роботи становив 93%. Серед них електроенергетика перевищила 99%, за нею йдуть вугільна промисловість 95,4% та обробна промисловість 93,6%.
Влада провінції Шаньсі дозволила гірничодобувним та хімічним компаніям, які зупинили виробництво через епідемію, самостійно вирішувати, коли відновити роботу. Згідно з повідомленням на сайті місцевого уряду, міська влада також оголосила про перенесення рахунків за воду та електроенергію з грудня 2022 року на березень 2023 року та про надання субсидій компаніям, які збільшують зайнятість у цей період.
Пожвавлення руху сприймається як ключовий показник економічної динаміки.
Окрім відновлення черг та скупчення людей на станціях метро у великих містах, таких як Пекін, попит на внутрішні міжміські поїздки також збільшився: квитки на поїздки між містами потроїлися на основних платформах онлайн-бронювання.
У повідомленні, опублікованому в неділю Міністерством транспорту, міститься прохання прискорити повне відновлення пасажирських перевезень. Безперебійне транспортування також є основою для іншої ключової галузі, яка забезпечує засоби існування людей — логістики.
Компанії, орієнтовані на зовнішню торгівлю, також не втрачають можливість наростити виробництво.
Представники трикотажних підприємств у Східному Китаї повністю запускають виробничі лінії для виконання зарубіжних замовлень, що ростуть.
Дун Шаопен, старший науковий співробітник Інституту фінансових досліджень Чуньян при Китайському університеті Женьмінь, заявив, що Китай зараз перебуває на початковому етапі комплексного відновлення економічної та соціальної активності на всіх фронтах.
Сектори офлайн-послуг, такі як громадське харчування, розміщення та туризм, щойно стали на шлях відновлення після останньої оптимізації заходів реагування на COVID-19.
У місцях, де інфекції були менш серйозними або пік ще не настав, люди вже повернулися до повсякденного життя.
За словами спостерігачів, у зв’язку з ризиками зараження підприємствам громадського харчування, роздрібної торгівлі та туризму, що насуваються, все ще потрібен час для повного відновлення, тоді як у різних містах це відбувається по-різному залежно від чисельності населення і реалій інфекцій.
“Однак найгірший період, коли економіка Китаю сильно постраждала від COVID-19, минув, і другий квартал 2023 року може стати поворотним моментом для повного відновлення вітчизняної економіки”, – зазначають китайські експерти, зберігаючи віру в те, що місцева економіка може зрости приблизно на 5 років % у 2023 році.
Деякі сміливіші прогнози припускають, що потенційні темпи зростання становитимуть від 6 до 8% у 2023 році завдяки впевненості у більш ефективних заходах реагування на COVID та низці заходів, спрямованих на зростання, викладених владою КНР.