Уряд на засіданні в четвер, 11 травня 2017 року продовжив дію надзвичайного стану в енергетиці ще на місяць. Це вже третє продовження НС в енергетиці, він чинний із 17 лютого і був запроваджений у відповідь на повне припинення постачання антрацитового вугілля з неконтрольованої території Донецької та Луганської областей.
“Потрібно продовжувати (заходи), тому що мають приймати оперативні управлінські рішення: ми управляємо системою не в штатному режимі, на превеликий жаль. Але і цей іспит ми пройдемо, хто б нам не заважав”, – заявив прем’єр Володимир Гройсман на засіданні уряду в четвер.
Для кінцевих споживачів електроенергії надзвичайний стан означає можливі (в разі потреби) тимчасові відключення електроенергії (так звані “віялові відключення”), які центральний диспетчер енергосистеми має право застосовувати в разі дефіциту потужності в системі. У комерційному плані надзвичайний стан означає, що енергосистема переходить у ручне управління, і цінові заявки в тепловій генерації не застосовуватимуться.
Надзвичайний стан розширює повноваження центрального диспетчера НЕК “Укренерго”, який отримав право в ручному режимі регулювати вироблення електроенергії кожної конкретної ТЕС. Також буде знижено вимогу так званого мінімального гарячого резерву теплової генерації з 1 000 МВт до 500 МВт (необхідний для швидкої компенсації потужності в разі аварійного відключення блоку АЕС). Надзвичайний стан передбачає перехід блоків атомних електростанцій на роботу в режимі тижневого маневрування (часткове розвантаження буде здійснюватися в п’ятницю і відновлення повної потужності в понеділок).
Задекларованою метою цих заходів є економія споживання антрацитового вугілля, постачання якого на ТЕС була припинена 13 лютого в результаті блокади залізничного сполучення через лінію розмежування. Міненерго вважає, що надзвичайний стан дозволить заощадити від 300 до 350 тис. тонн антрацитового вугілля (для порівняння – до введення надзвичайного стану добове споживання антрацитового вугілля на ТЕС становило близько 30 тис. тонн/добу).
Нагадаємо, у квітні п’ять із шести антрацитових ТЕС на контрольованій території припинили роботу. В Україні вже неодноразово вводили режим НС на ринку електроенергії. За Арсенія Яценюка це робилося шість разів. Останній період НС припав на кінець 2015 року – початок 2016 року.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик зазначив, що введення надзвичайних заходів надало можливість заощадити 1,7 млн тонн вугілля і збільшити його запаси на складах до 2,2 млн тонн, що відповідає рівню запасів восени 2016 року – перед початком опалювального сезону. Насалик також повідомив, що завдяки впровадженим заходам внесок атомної енергетики у вироблення електроенергії в Україні в квітні досяг 62,5%, а минулої неділі було встановлено абсолютний рекорд – 68% порівняно з 47% у травні минулого року.