Сила децентралізації вимірюється ступенем продуктивних економічних зв’язків, які сприятимуть розвитку регіону. Зі свого боку це сприятиме загальному економічному розвитку країни.

Децентралізація є темою не новою, вона стала інструментом розвитку країн Європейського Союзу. До прикладу, Італія є зразком успішного розвитку середнього та малого бізнесу, Німеччина унікальна своєю програмою державної підтримки експортно-орієнтованих галузей економіки. Об’єднує ці дві успішні країни одне – правильна стратегія розвитку регіонів країни, де кожен має свою особливість і може бути як незалежним і самодостатнім, так і підсилювати економіку іншого.

Україні ж слід брати приклад з успішних економік та випрацьовувати свою модель розвитку, а вона є цілком можливою. В нашому випадку регіон – це область, яка має свій стратегічний план розвитку. Він же виходить з правильної стратегії, яка складається з оцінки природніх ресурсів, робочих рук, інфраструктури, потреб населення та виробничих можливостей. Все це формує унікальну пропозицію області, яка є певним обличчям економічних перспектив розвитку.

Хмельницька область провела аудит своїх можливостей та зафіксувала пріоритетні вектори розвитку, які були представлені на ІІІ Міжнародному економічному форумі в Хмельницьку губернатором області Вадимом Лозовим. На форумі були представники 14 іноземних держав та підприємці з усієї України, представники банків, крупних компаній.

  1. Логістика
  2. Сільське господарство
  3. Альтернативна енергетика.

Але фішкою стратегії є створення так званого Інтермодального хабу, каже Василь Міракін, радник голови Хмельницької ОДА з економічних питань. Інтермодальний логістичний хаб має об’єднати три гілки логістики: залізниця, авіа та дороги, на індустріальний парк  яких виділено 91га землі та інші підприємства області.

Фактично «інтер» – міжнародний, «модальний» – з внутрішньою системою і хаб – це певний вузол. Фактично це поняття означає доставку продукції від дверей до дверей під одним центром управління. «Якщо сьогодні ми розвинемо основні гілки логістики, то зможемо отримати приріст розвитку підприємництва. Ми говоримо про аеропорт, дороги і залізницю. Об’єднавши це на одній локації, ми стаємо найбільш сприятливою територією для розвитку інтермодальних логістичних хабів»,– наголосив Василь Міракін.

Такі хаби існують в Італії. Перший – ІНТЕР ПОРТО Болонья, провінція Болонья (ІТАЛІЯ). Там розміщується близько 100 компаній, де працює більше 1,5 тис. робітників. «Стратегічно центр розташований у 12 км від центру міста, має безпосередній зв’язок із навколишньою мережею автомобільних доріг і залізничних колій Італії. Зараз триває перший етап об’єднання різних галузей. Але, щоб грамотно планувати наступні кроки, слід розуміти те, на чому економіка стоїть зараз. Це свого роду аудит території, її можливостей та оцінка перспектив»,– каже Міракін.

Базою реалізації даної цілі були досягнуті перші домовленості, які були зафіксовані трьома меморандумами: про співробітництво та партнерство з асоціацією «Аеропорти України» цивільної авіації, Меморандум про співробітництво та партнерство між Хмельницькою обласною державною адміністрацією, Хмельницькою обласною радою, Хмельницькою міською радою та громадською організацією «Міжнародний трейд-клуб в Україні», Меморандум з представниками національних компаній «ТАВРІЯ-В», «Епіцентр К», «Нова Пошта», що зацікавлені в подальшому розвитку свого бізнесу на теренах краю, йдеться в повідомленні прес-служби ОДА.

ЛОГІСТИКА. ТРАНСПОРТ

В проекті Національної транспортної стратегії України на період до 30 року передбачено майже 400 млн грн для відновлення діяльності аеропорту «Хмельницький». Це один з пріоритетів області, оскільки Хмельницький завжди був перетином європейських та азійських шляхів.

Через область пролягає частина  транспортного коридору між польськими портами Балтії і нашими Чорного моря «GO HIGHWAY» (Gdansk-Odesa). Протяжність автошляхів – більше 7 тис. км.  Залізничні транспортні вузли мають сполучення з європейською залізничною мережею. Послуги вантажних та пасажирських перевезень надають понад 50 залізничних станцій. Мережа залізничних колій складає 738 км. Модернізація вокзалу Хмельницький-Пасажирський має стати першим пріоритетним проектом державно-приватного партнерства «Укрзалізниці», початок його реалізації в 2020 році. Логістичними перевагами області скористалась компанія «Нова пошта», яка реалізувала проект будівництва інноваційного терміналу потужністю 18 тис. відправлень за годину.  Інвестиції – 9,5 млн євро.

ЕКСПОРТНІ МОЖЛИВОСТІ

Регіональний показник росту експорту товарів до країн Євросоюзу більш, ніж вдвічі переважає показник по Україні. По Україні в середньому 15-16% росту за минулий рік, по Хмельниччині – 36,5%.

Пріоритетними товарами в експорті є: мед, морожені ягоди, меблі, електричні машини, сантехнічні вироби, тонколистовий прокат, полімерна пакувальна плівка, яйця птиці, зернові, бобові, молочна продукція тощо.

У 2018 році господарства області експортували  більше 8 тис. тон меду, 16% від загальної кількості меду, експортованого Україною.

Бізнес-спільнота області нарощує обсяги торгових операцій із закордонними партнерами. У 2018 році здійснювалися поставки до 120 країн. Загальний експортний товарообіг досяг 638  млн дол., що більше, ніж за попередній рік на 40%. Майже половина (47,7%)  усього подільського експорту відправляється до країн Європейського Союзу.

ПІДПРИЄМНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

В області працює більше 1 тис. промислових підприємств, де зайнято близько чверті працюючих.  Навчальна база для підготовки та перепідготовки персоналу складається з 18 вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації та 30 державних професійно-технічних.

В області працюють 13,5 тисяч суб’єктів малого та середнього бізнесу, де зайнято майже 190 тис. осіб.

Протягом 2018 року до бюджетів усіх рівнів від суб’єктів підприємництва надійшло 5,4 млрд грн податкових платежів (2016 рік – 3030,3 млн грн, 2017 рік – 4462,5 млн грн), що на 900 млн грн або на 20,2% більше ніж за 2017 рік.

В області діє більше 250-ти підприємств з іноземними інвестиціями, в економіку залучено 200 мільйонів доларів з 36 країн, за останній рік ця сума збільшилась майже на 30 млн дол. США.

ВИДОБУВНА ГАЛУЗЬ

В області обліковується майже 400 родовищ з 26 видів різноманітних корисних копалин, насамперед, природних будівельних матеріалів. Хмельниччина багата цілющими мінеральними водами і має великі поклади питних та технічних підземних вод, які розвідані на 45 ділянках.

АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Хмельницька область входить в п’ятірку кращих в країні з розвитку агропромислового комплексу: «Посідаємо перші місця в Україні за урожайністю пшениці, кукурудзи, сої та ячменю. У тваринництві – за темпами росту виробництва молока та  чисельністю поголів’я корів. Зернові, олійні культури, натуральний мед,  молочна продукція, цукор, заморожені ягоди – продукція Хмельниччини, що користується попитом в Україні та  за її межами».

Вадим Лозовий зазначив, що в області вже реалізовано 26 інвестиційних проектів: у тваринництві – 20; у розвитку інфраструктури зберігання сільгосппродукції – 2; у харчовій та переробній промисловості – 4, а сьогодні на форумі будуть представлені інвестиційні проекти на загальну суму 14 млн дол. США.

ЕНЕРГЕТИКА

Попри те, що в області діє Хмельницька АЕС, розвивається також альтернативна енергетика. Так працюють 218 котелень на альтернативних видах палива, діють 31 мала гідро- та 19 сонячних електростанцій загальною потужністю понад 70 МВт.

До 2021 року заплановано ввести в дію ще 50 сонячних електростанцій загальною потужністю 350 МВт. Вже зараз реалізовані інвестиційні проекти:

– у м. Кам’янець-Подільський з будівництва БіоТЕС потужністю 45 МВт;

– у Теофіпольському районі з будівництва біогазової установки потужністю 20 МВт;

– у м. Хмельницький з будівництва дахової сонячної електростанції в Хмельницькому національному університеті плановою потужність 500 кВт.

ТУРИЗМ

Хмельниччина цікава для розвитку туризму, адже на території області знаходиться 120 заказників, 158 пам’яток природи, 35 пам’яток садово-паркового мистецтва, 17 заповідних урочищ, найбільший у Європі Національний природний парк «Подільські Товтри», більше 3 тисяч архітектурних пам’яток,  в т.ч. Національний заповідник «Кам’янець», державні заповідники «Межибіж» та «Самчики».

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ

Утворено 45 об’єднаних територіальних громад, їх площа  майже 12 тис.кв.км (57%). (46-та очікує на рішення ЦВК). До ОТГ увійшли 800 населених пунктів з населенням 517тис. осіб (41%), Реформуються освіта, медицина, галузі реального сектору економіки.

Хмельниччина має дуже високий рівень потенціалу для розвитку та залучення інвестицій. Енергетична, транспортна інфраструктури, аграрний потенціал та широка сировинна база в регіоні роблять область досить унікальною з економічної точки зору. Створення ж інтермодального хабу, за прикладом багатьох країн Євросоюзу, дозволить використати усі переваги області в єдиному комплексі, забезпечивши таким чином синергетичний ефект для компаній, які матимуть бажання у ньому працювати.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email