За останні кілька десятиліть Китай пережив безпрецедентне економічне зростання, яке перетворило країну на одну з найпотужніших економік світу. Проте в останні роки економічне зростання КНР зіткнулося із уповільненням через різні внутрішні та зовнішні чинники. У відповідь китайський уряд намітив амбітні плани щодо відновлення та підтримки своєї економічної могутності.
Зусилля Китаю щодо відновлення внутрішнього споживання, розширення своєї глобальної присутності матимуть серйозні наслідки для світової економіки найближчими роками.
Але перші результати роботи економічного блоку уряду КНР вже видно.
Ключовий індекс, який вимірює силу великого сектору послуг Китаю, підскочив до найвищого рівня за більш ніж 10 років у міру того, як економічне відновлення КНР набирає обертів.
“Відновлення економіки Китаю йде за планом, оскільки активність у сфері послуг досягла 12-річного максимуму”, – наголошують аналітики.
Офіційний індекс менеджерів із закупівель (PMI) у невиробничій сфері зріс до 58,2 у березні з 56,3 у лютому, фіксуючи найкращий рівень з 2011 року за даними Національного бюро статистики (НБС). Індекс вимірює ділову активність у сфері послуг та у будівництві.
Сектор послуг має вирішальне значення для економіки та робочих місць Китаю. На його частку припадає 55% ВВП та 48%загальної зайнятості.
Він сильно постраждав під час пандемії коронавірусу, особливо в таких галузях, як туризм, громадське харчування та роздрібна торгівля.
“Офіційні PMI припускають, що швидке відновлення Китаю цього місяця залишалося стійким”, – написали аналітики Capital Economics.
Слабкий глобальний фон позначився на виробництві, але послуги продовжували отримувати вигоду від зростання споживчих витрат, а будівництво підтримувалося фіскальною допомогою уряду.
Обмеження Covid були скасовані наприкінці минулого року і вже з грудня економіка КНР почала демонструвати ознаки відновлення .
NBS також зазначив, що офіційний виробничий PMI досяг 51,9 у березні, що трохи нижче лютневих 52,6, але все ще знаходиться в зоні зростання. Будь-яке значення PMI вище 50 вказує на розширення, а рівні нижче вказують на скорочення. Сильні дані PMI одразу підняли настрій інвесторів. Китайський юань виріс по відношенню до долара США.
Китай “впевнений і здатний” досягти цілей зростання 2023 року, заявив новий прем’єр Держради Лі Цян на зборах лідерів бізнесу.
Офшорний юань вже зміцнився на 0,4% – до 6,844 за долар.
«У світлі погіршення перспектив зростання в ЄС та США після банківських потрясінь іноземні інвестори нині схильні вкладати свої капітали в китайські інвестиції. Ми вважаємо, що приплив капіталу підтримає нашу думку щодо помірного зміцнення юаня цього року», – сказав Кен Чунг, головний азійський валютний стратег японського Mizuho Bank.
П’ятничні дані підкріпили оптимістичні заяви прем’єр-міністра Лі Цяна на бізнес-форумі в Боао (Хайнань) цього тижня. У програмній промові новоспечений прем’єр-міністр сказав для більш ніж тисячі міжнародних ділових і політичних лідерів, що економічне зростання Китаю було сильним, а показники в березні навіть кращі, ніж у січні та лютому.
В останні тижні Китай вжив низку заходів, щоб стимулювати зростання та підвищити впевненість бізнесу країни.
Раніше цього місяця Народний банк Китаю несподівано знизив облікову ставку, щоб зберегти потік грошей через фінансову систему та підтримати реальну економіку.
Приблизно водночас міністерство торгівлі оголосило, що вперше у 2023 році воно запустить «Рік інвестицій у Китай», щоб вітати іноземні компанії. Високопоставлені економічні чиновники намагалися заспокоїти як іноземний бізнес, так і вітчизняний приватний сектор.
Зустріч із великим бізнесом
Прем’єр Держради КНР Лі Цян у другій половині дня 27 березня зустрівся в Пекіні з групою генеральних директорів з усього світу, зокрема з Тімом Куком з Apple, пообіцявши, що країна ширше відчинить свої двері для зовнішньої торгівлі та інвестицій з усього світу.
Лі зустрівся з іноземними представниками, які були присутні на щорічному засіданні “Форуму розвитку Китаю 2023”, та провів з ними дискусію. У ньому взяли участь політичні лідери багатьох країн, керівники 500 найбільших компаній світу, експерти та науковці всесвітньо відомих науково-дослідних інститутів, представники великих міжнародних організацій тощо.
Лі Цян висловив подяку всім за їх багаторічний внесок у розвиток Китаю. Він зазначив, що нинішній світовий економічний розвиток перебуває у складному та мінливому скрутному періоді, і всім необхідно сісти і більше подумати, більше обговорити та зміцнити обміни.
“Щоб впоратися з ризиками та викликами, ми повинні спочатку зміцнити нашу впевненість та стабілізувати наші очікування, зокрема, ми повинні розширити наші горизонти та прийняти довгострокове бачення. Це схоже на керування автомобілем у дощовий день: якщо ви завжди дивитеся собі під ноги, ви побачите брудну землю, якщо ви можете часто дивитися вперед, ви побачите веселку після дощу. Усі сторони повинні зміцнювати консенсус та зміцнювати співпрацю, щоб спільно сприяти відновленню світової економіки”, – заявив він.
Лі Цян підкреслив, що за останні 10 років економіка Китаю зберігала сталий розвиток і відігравала роль «баластного каменю» та «джерела енергії» для світової економіки, сприяючи миру та розвитку у всьому світі.
Він підкреслив, що економіка КНР глибоко інтегрована в глобальну систему поділу праці, тому розвиток країни не може бути відокремлений від світу, а розвиток світу також потребує Китаю.
“Незалежно від того, як зміниться міжнародна ситуація, Китай неухильно розширюватиме свою відкритість. Ми відповідатимемо високим стандартам міжнародних економічних і торгових правил, продовжуватимемо підвищувати рівень лібералізації та спрощення процедур торгівлі та інвестицій, неухильно розширюватимемо інституційну відкритість і прагнутимемо до створення орієнтованої на верховенство права першокласне бізнес-середовище”, – зазначив він.
Інвестувати в Китай і пустити коріння в Китаї означає вибрати краще майбутнє, кажуть місцеві урядовці. Пекін готовий поєднати зусилля з усіма сторонами, щоб продовжити писати новий розділ відкритого співробітництва, взаємної вигоди та взаємовигідних результатів.
Бейт, голова і генеральний директор Allianz Insurance Group, Тім Кук, генеральний директор Apple Inc., Даочен Ши, генеральний директор Rio Tinto Group, Тошіакі Хігасіхара, голова Hitachi Group, Бокнер, глобальний почесний голова Boston Consulting Group, та представники інших зарубіжних сторін виступили з промовою.
Кожен із них сказав, що після спалаху епідемії Ковід вони дуже раді повернутися до Китаю через три роки і високо оцінюють важливі досягнення КНР в економічному та соціальному розвитку. Подолання епідемії, сприяння постепідемічному відновленню економіки та реагування на глобальні виклики вимагають спільних зусиль усіх країн, і очікується, що Китай відіграватиме важливу роль у вирішенні глобальних проблем.
На зустрічі були присутні член Держради, міністр закордонних справ Цінь Ган та інші.
Нові заходи підтримки економіки
Тим часом, економічний центр Китаю в Шанхаї у вівторок оприлюднив 21 міру підтримки, спрямовану на стабілізацію зовнішньої торгівлі, включаючи спрощення митних процедур, кредитну підтримку дрібних експортерів у розмірі 10 млрд юанів (1,45 млрд доларів США), квоти на експортне страхування, розширення місцевих бондових зон та податкові пільги.
Йдеться про диверсифікацію напрямів експорту з прицілом на торговельний блок із 15 учасників, включений до Всеосяжного регіонального економічногопартнерства. Угода про вільну торгівлю набула чинності у більшості країн на початку 2022 року та включає 10 членів Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН).
Пекін також висловив зацікавленість у приєднанні до Всеосяжної та прогресивної угоди про Транстихоокеанське партнерство та Угоду про партнерство в галузі цифрової економіки. Китай вже зосередився на стабілізації розмірів та оптимізації власних торгових структур з ключовими торгівельними партнерами.
В даний час США є третім за величиною експортним напрямом Китаю після блоку АСЕАН та Європейського Союзу у вартісному вираженні. При цьому відновлення економіки Китаю йде за планом, оскільки активність у сфері послуг вже досягла 12-річного максимуму.
Рішучість досягти цілей
Аналітики відзначають, що відновлення економічної могутності Китаю є складною та амбітною задачею, яка потребує зусиль як усередині країни, так і за її межами. Незважаючи на проблеми та глобальну невизначеність, уряд Китаю продемонстрував тверду рішучість досягти своїх цілей та зберегти свій статус світової економічної держави.
Приділяючи особливу увагу технологічним інноваціям, внутрішньому споживанню та міжнародному співробітництву, Китай має гарні можливості для того, щоб вийти з поточних економічних проблем сильнішим та стійкішим.
Успіх економічної трансформації Китаю матиме серйозні наслідки для світової економіки, і дуже важливо, щоб політики в усьому світі працювали разом зміцненням взаємовигідних економічних відносин з КНР.
Оскільки Китай продовжує свій шлях до відновлення економіки, світ уважно стежитиме за тим, як цей економічний гігант формує майбутнє власної та світової економіки.