Під кінець року всі традиційно підбивають підсумки. Ми вирішили підтримати традицію і відповісти на запитання – що найбільше надихає у професії вчителя, а що хотілося б змінити.

Почнемо з плюсів…

 1. Офіційне працевлаштування і повністю «біла» зарплата. Робота в бюджетній організації передбачає офіційний дохід, оплачувані відпустки та лікарняні, стаж, за який покладаються надбавки.
 2. Багато вчителів-предметників мають власні кабінети, де вони можуть організовувати робочий простір на свій смак.
 3. Важливо, що у вчителя є стабільна відпустка, який припадає на літній час.
 4. Можливість самовираження, свобода дій. Викладач сам вибирає методику, може впроваджувати будь-які способи навчання. Від нього вимагається дотримуватися освітньої програми, але на уроці вчитель вільний проявляти фантазію.
 5. Відсутність рутини. Багато офісних працівників емоційно вигорають від повторюваних однакових дій. Вчителю це не загрожує. Кожен день особливий, наповнений унікальними подіями і не схожий на інші.
 6. Постійне пізнання і можливість професійного росту. Викладач перебуває в безперервному пошуку. З’являються нові методики, наукові відкриття, зростає технічна база.
 7. Живе спілкування. Робота вчителя немислима без нього. З одного боку — колеги-однодумці, у яких можна переймати досвід, з іншого боку — діти, що не дають нудьгувати. Вони часом теж можуть багато чому навчити дорослої людини.
 8. Подяка учнів, емоційна віддача. Діти завжди помічають захопленість педагога. Улюблені вчителі запам’ятовуються на все життя.
 9. Шанована і значима робота. Попри падіння престижу професії, роботу вчителя завжди будуть поважати. Більшість людей усвідомлює той величезний вклад, який вносять викладачі.
 10. Учитель завжди молодий, адже його оточують діти і підлітки. Педагог в курсі захоплень сучасної молоді, не старіє душею. Це допомагає зберігати енергію і радість життя. Робота викладача здатна приносити справжнє задоволення, якщо підходити до неї самовіддано, творчо і з душею.

 

А тепер про мінуси…

 1. Падіння престижу професії. На жаль, зараз авторитет педагога не такий високий. У наші дні він не вчить, а «надає послуги» згідно з договором, який підписує з батьками школа. Саме тому буває складно знайти спільну мову з дітьми, приструнити на уроці хулігана, досягти взаєморозуміння з батьками.
 2. Невисока зарплата. Вчителю доводиться розраховувати на хороший заробіток, особливо в перші роки роботи. Вже потім зарплата дещо зросте зі збільшенням стажу і підвищенням категорії, але це далеко не відразу. Крім того, є надбавки за класне керівництво, але вони невеликі.
 3. Велика відповідальність. Учитель відповідає не тільки за якість навчання, а й за безпеку школярів. Травма, отримана дитиною, може спричинити за собою безліч неприємностей для педагога.
 4. Ненормований робочий день. Це тільки здається, що вчитель проведе належну кількість уроків за день і спокійно йде додому. Насправді це не так. Замість спілкування з близькими педагог часто проводить вечори, перевіряючи зошити учнів і оформляючи різну звітність.
 5. Емоційне вигоряння. Передача знань — процес творчий і вимагає постійної напруги. Залученість в життя учнів передбачає велике емоційне навантаження, яка є причиною стресу.
 6. Складні діти. У будь-якому класі можуть виявитися діти, які вважають за краще балуватися на уроці, заважаючи своїм однокласникам і педагогу, а не здобувати освіту. Вчителю доводиться витрачати час і сили, щоб заспокоїти їх. Часто така поведінка дітей спровокована їхніми батьками, що теж може бути причиною конфліктної ситуації.
 7. Часті перевірки. Школи перебувають під пильною увагою різних наглядових органів, які час від часу заявляються з перевірками. Комісії ретельно вивчають документацію, можуть бути присутніми на уроках. Часто молоді вчителі відчувають себе невпевнено через це і відчувають стрес.
 8. Велика кількість документації. Робота вчителя безпосередньо пов’язана із заповненням різних звітів, планів та інших документів. З кожним роком обсяг їх неухильно росте. Ця праця вимагає багато часу.
 9. Додаткові обов’язки. Особливо це стосується педагогів, у яких є класне керівництво. Часто доводиться проводити різні заходи, які проходять у вихідний день.
 10. Вплив роботи на особисте життя. Якщо ви вчитель, будьте готові до того, що все ваше життя буде під контролем з боку адміністрації або батьків. Навіть невинне фото на особистій сторінці в соцмережі може спричинити за собою безліч проблем.

І все ж, незважаючи на всі недоліки, професія вчителя залишається однією з найблагородніших, корисних і затребуваних суспільством.

Print Friendly, PDF & Email