Під кінець року всі традиційно підбивають підсумки. Ми вирішили підтримати традицію і відповісти на запитання – що найбільше надихає у професії вчителя, а що хотілося б змінити.
Почнемо з плюсів…
- Офіційне працевлаштування і повністю «біла» зарплата. Робота в бюджетній організації передбачає офіційний дохід, оплачувані відпустки та лікарняні, стаж, за який покладаються надбавки.
- Багато вчителів-предметників мають власні кабінети, де вони можуть організовувати робочий простір на свій смак.
- Важливо, що у вчителя є стабільна відпустка, який припадає на літній час.
- Можливість самовираження, свобода дій. Викладач сам вибирає методику, може впроваджувати будь-які способи навчання. Від нього вимагається дотримуватися освітньої програми, але на уроці вчитель вільний проявляти фантазію.
- Відсутність рутини. Багато офісних працівників емоційно вигорають від повторюваних однакових дій. Вчителю це не загрожує. Кожен день особливий, наповнений унікальними подіями і не схожий на інші.
- Постійне пізнання і можливість професійного росту. Викладач перебуває в безперервному пошуку. З’являються нові методики, наукові відкриття, зростає технічна база.
- Живе спілкування. Робота вчителя немислима без нього. З одного боку – колеги-однодумці, у яких можна переймати досвід, з іншого боку – діти, що не дають нудьгувати. Вони часом теж можуть багато чому навчити дорослої людини.
- Подяка учнів, емоційна віддача. Діти завжди помічають захопленість педагога. Улюблені вчителі запам’ятовуються на все життя.
- Шанована і значима робота. Попри падіння престижу професії, роботу вчителя завжди будуть поважати. Більшість людей усвідомлює той величезний вклад, який вносять викладачі.
- Учитель завжди молодий, адже його оточують діти і підлітки. Педагог в курсі захоплень сучасної молоді, не старіє душею. Це допомагає зберігати енергію і радість життя. Робота викладача здатна приносити справжнє задоволення, якщо підходити до неї самовіддано, творчо і з душею.
А тепер про мінуси…
- Падіння престижу професії. На жаль, зараз авторитет педагога не такий високий. У наші дні він не вчить, а «надає послуги» згідно з договором, який підписує з батьками школа. Саме тому буває складно знайти спільну мову з дітьми, приструнити на уроці хулігана, досягти взаєморозуміння з батьками.
- Невисока зарплата. Вчителю доводиться розраховувати на хороший заробіток, особливо в перші роки роботи. Вже потім зарплата дещо зросте зі збільшенням стажу і підвищенням категорії, але це далеко не відразу. Крім того, є надбавки за класне керівництво, але вони невеликі.
- Велика відповідальність. Учитель відповідає не тільки за якість навчання, а й за безпеку школярів. Травма, отримана дитиною, може спричинити за собою безліч неприємностей для педагога.
- Ненормований робочий день. Це тільки здається, що вчитель проведе належну кількість уроків за день і спокійно йде додому. Насправді це не так. Замість спілкування з близькими педагог часто проводить вечори, перевіряючи зошити учнів і оформляючи різну звітність.
- Емоційне вигоряння. Передача знань – процес творчий і вимагає постійної напруги. Залученість в життя учнів передбачає велике емоційне навантаження, яка є причиною стресу.
- Складні діти. У будь-якому класі можуть виявитися діти, які вважають за краще балуватися на уроці, заважаючи своїм однокласникам і педагогу, а не здобувати освіту. Вчителю доводиться витрачати час і сили, щоб заспокоїти їх. Часто така поведінка дітей спровокована їхніми батьками, що теж може бути причиною конфліктної ситуації.
- Часті перевірки. Школи перебувають під пильною увагою різних наглядових органів, які час від часу заявляються з перевірками. Комісії ретельно вивчають документацію, можуть бути присутніми на уроках. Часто молоді вчителі відчувають себе невпевнено через це і відчувають стрес.
- Велика кількість документації. Робота вчителя безпосередньо пов’язана із заповненням різних звітів, планів та інших документів. З кожним роком обсяг їх неухильно росте. Ця праця вимагає багато часу.
- Додаткові обов’язки. Особливо це стосується педагогів, у яких є класне керівництво. Часто доводиться проводити різні заходи, які проходять у вихідний день.
- Вплив роботи на особисте життя. Якщо ви вчитель, будьте готові до того, що все ваше життя буде під контролем з боку адміністрації або батьків. Навіть невинне фото на особистій сторінці в соцмережі може спричинити за собою безліч проблем.
І все ж, незважаючи на всі недоліки, професія вчителя залишається однією з найблагородніших, корисних і затребуваних суспільством.