«Чорна п’ятниця» припадає одразу після «дня подяки», який в США проходить в четвертий четвер листопада. Ця назва означала раніше страшні затори, які ставались одразу після дня подяки. Згодом розумні маркетологи в такий спосіб окреслили день шалених знижок.

Цього року «чорна п’ятниця» буде 23 листопада. В цей час в США вже з ночі покупці займають чергу, щоби встигнути першим взяти товар за шаленими знижками. Інколи доходить й до бійок.

Інколи доходило до того, що деякі магазини щоб бути першими, відкривали свої двері ще з вечора четверга, що викликало хвилю протестів в американців, які не хотіли працювати в цей день, а змушені були стримувати натовп голодних на знижки покупців. Наприклад, американський Walmart в 2012 році відкрився о 20.00 в День Подяки, чим викликав хвилю страйків робітників магазину. В 2014 році JCPenney, Best Buy, Radio Shack взагалі відкрились о 17.00 в День Подяки.

В Україні торгові мережі та магазини почали святкувати «чорну п’ятницю» з 2013 року. В нас поки не доходило до бійок чи кілометрових черг, це все ще попереду.

Не випадково «чорну п’ятницю» називають святом, саме в цей день магазин може отримати виручку від продажів, яка рівноцінна кільком місяцям роботи. В США це називають перехід від «червоного в чорне», тобто з «мінуса в плюс».

«Чорна п’ятниця» грамотний маркетинговий винахід, який обом сторонам грає в плюс: покупець отримує одяг чи техніку з хорошою знижкою, компанія позбувається товару, який вже себе окупив або розпродає те, що складно продати протягом року.

Найбільше прибутку в «чорну п’ятницю» минулого року отримав Amazon і він склав майже $2 млрд дол. за один день. Як правило шалені розпродажі можуть тривати всі вихідні, однак інтернет сайти можуть продовжити їх до понеділка – це так званий Cyber Monday. Цей рік не стане виключенням. Експерти очікують, що виручка Amazon цього року зросте як мінімум на 20%.

В Україні торгові мережі вже заінтригували про майбутні знижки, правда вони не такі шалені як би цього хотілось, такий час, як правило, настає після Нового року і Різдвяних свят і він триватиме до середини лютого як мінімум.

Однак вже зараз запрацював сайт www.blackfriday.com.ua, на якому можна буде знайти всі пропозиції з торгових мереж, магазинів, інтернет-магазинів. Тут є пропозиції щодо цифрової та побутової техніки, одягу, взуття, косметики та авіабілетів.

Українці позитивно висловлюються щодо самої «чорної п’ятниці» і розраховують на можливість плідно пошопитись. Цей час вигідний тим, хто облаштовує будинок або квартиру. Великі магазини пропонують хороші знижки на телевізори, кухонну техніку. Киянка Валентина, яка працює телеведучою на одному з телеканалів розказує, що минулого року зекономила в «чорну п’ятницю» солідну суму сімейного бюджету, коли облаштовувала свою квартиру. «Як мінімум ми з чоловіком зекономили 50 000 грн, це суттєво я вважаю», – каже телеведуча.

В такий самий спосіб можна запланувати свої мандрівки. Так, лоукост Ryanair вже озвучив свої знижки на більшість рейсів. До Барселони, Валенсії можна полетіти з 5 євро, правда з Лондону. З Києва до Пафосу, що на Кіпрі, вартість квитка в обидві сторони майже 70 євро. МАУ хоч і заявило свою участь в «чорній п’ятниці», однак цінами відрізняється від лоукостів. Якщо ви не встигнете купити одяг в ці дні знижок, ви можете полетіти до Мілану на шопінг в 20-х числах січня 2019 року за 4300 грн, це з ручною поклажею.

Українська «чорна п’ятниця» поки відрізняється від американської. Ми навряд чи побачимо великі черги, бійку за техніку чи черги оголених покупців до магазину одягу, однак сам тренд набуває популярності. Тож запасайтесь грошима.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email