Дрібному паливному ритейлу оголосили справжню «війну»: в хід ідуть і інформаційні атаки, і лобістський вплив великих гравців. Про це, а також про те, як виживати дрібному та середньому бізнесу в умовах недобросовісної конкуренції – говорили під час круглого столу «Малі АЗС – Легальні. Разом. Сильні», який пройшов 22 липня у Києві.
У заході, який організувала Національна асоціація паливного ритейлу (НАПР), взяли участь експерти паливного ринку, власники малого бізнесу в сфері паливного ритейлу, представники громади, а також представники влади та контролюючих органів.
На переконання паливного експерта, екс-президента Асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України» Косянчука Леоніда Васильовича, модульні АЗС в Україні, безумовно, потрібні.
«Насамперед споживачам, і по-друге – територіальним громадам. Адже це податки, обслуговування, робочі місця та доступність палива. А кому вони не потрібні? Преміальним мережам, які не шкодують ані зв’язків, ані часу, ані грошей для того, щоб наймати журналістів, підтримувати депутатські групи й голів комітетів та співпрацювати з правоохоронними й законодавчими органами», – заявив він.
Йдеться, зокрема, про потужні інформаційні кампанії, які велися з боку великих ритейлерів. Основні меседжі, які використовувалися та продукувалися: недостовірна інформація про ухиляння малих АЗС від сплати податків та робота у нелегальному полі, а також заяви про підвищений рівень небезпеки в роботі модульних заправок.
Крім того, малим АЗС довелося зіштовхнутися з масовим незаконним відкликанням ліцензій. Наслідки плачевні: численні економічні втрати та вимушений перехід у нелегальне становище.
Протягом цієї кампанії було проведено близько 2,2 тис. перевірок, внаслідок яких 377 малих АЗС змушені були припинити діяльність. Кілька тисяч людей втратили робочі місця.
Варто зазначити, що це стало можливим через колізійну ситуацію: в рамках основного закону написано про те, що крім документів, які мають бути надані для отримання ліцензії, додано пункт «та/або інші». Це дає змогу контролюючим органам трактувати даний пункт «по-своєму».
Для того, щоб змінити дану ситуацію, є два способи.
За словами народного депутата, Голови підкомітету з питань місцевих податків і зборів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Заблоцького Мар’яна Богдановича, «зміна в закон – це точна гарантія. Роз’яснення Комітету не має юридичної сили. Юридичну силу має також узагальнююче пояснення міністерства фінансів – воно є обов’язковим для виконання податковою службою».
Член Ради НАПР Анатолій Кужель переконаний, що на даний час дрібні ритейлери ведуть складну боротьбу зі змовою монополістів, а політика подвійних стандартів не покращує конкуренцію на ринку.
Асоціація НАПР взяла на себе роль представляти інтереси українських малих АЗС перед органами влади та адвокувати інтереси малих підприємців.
«Українському ринку пального бракує чітких та прозорих правил діяльності, тому ми ініціюємо усунення колізій в законодавстві, приведення у логічну відповідність нормативно-правових актів. Наша діяльність сприятиме детінізації ринку, збільшенню податкових надходжень та створенню нових робочих місць», – зазначив Анатолій Кужель.
Зокрема, пропонується внести зміни в певні законодавчі акти, що дозволять вводити модульні АЗС в експлуатацію шляхом отримання Акту вводу в експлуатацію обладнання. Це створить умови для масштабування формату малих АЗС, сприятиме виводу в легальне становище тіньового ринку та покращить конкурентне середовище в галузі.