Російські атаки на енергетичну інфраструктуру в Україні, схоже, є першим прикладом спроби РФ реалізувати концепцію стратегічної операції зі знищення критично важливих цілей (SODCIT) – ключового компонента військової доктрини, ухваленої останніми роками.

Росія передбачала, що для SODCIT треба буде задіювати ракети великої дальності для ударів по критичній національній інфраструктурі ворожої держави, а не по її військових силах. Метою таких ударів є деморалізація населення і примус лідерів держави-ворога капіталювати, йдеться у звіті міністерства оборони Великої Британії, оприлюдненому в твіттері.

"Удари Росії продовжують спричиняти дефіцит електроенергії, що призводить до невибіркових, масових гуманітарних страждань по всій Україні", – йдеться у повідомленні.

Однак ефективність такої стратегії, ймовірно, притупилася, оскільки Росія вже витратила велику частину своїх придатних ракет проти тактичних цілей. Крім того, з огляду на те, що Україна успішно мобілізувалася протягом дев’яти місяців, матеріальний і психологічний ефект від SODCIT є ймовірно меншим, ніж якщо б він був розгорнутий на початковому етапі війни.

Згадок про російську стратегію знищення критично важливих цілей у відкритих джерелах не так багато. Незалежна неприбуткова аналітична організація CNA (Центр військово-морських аналізів) в звіті від 2021 року про російську військову стратегію присвятила SODCIT окремий розділ. Аналітики зазначали, що метою концепції є "створення умов для протидії загрозам і недопущення агресії, а у разі початку воєнних дій – нанесення супротивнику (коаліції) шкоди, під час якої вони відмовилися б від продовження (ескалація) на вигідних для Росії умовах".

Print Friendly, PDF & Email