Американська правозахисна організація Human Rights Watch висловила своє ставлення щодо санкцій проти російських соцмереж "ВКонтакте", "Одноклассники", сайту РБК, пошуковика "Яндекс", назвавши це цинічною атакою на право на інформацію. Про це йдеться в офіційній заяві, опублікованій на сайті правозахисників.

Вони закликають українську владу вжити заходів щодо захисту свободи слова та інформації в Україні: "Петру Порошенко слід негайно скасувати заборону на такі інтернет-платформи, як "ВКонтакте", "Однокласники", "РБК" і "Яндекс", а також вжити заходи щодо захисту свободи слова та інформації в Україні".

"Порошенко може спробувати обґрунтувати свій крок, але це цинічна і політична атака на право на інформацію, що торкається мільйонів українців, їхнього особистого і професійного життя. Це ще один приклад тієї легкості, з якою президент без причини намагається контролювати суспільний дискурс в Україні", - розповіла представниця Human Rights Watch Тетяна Купер агенству УНІАН.

Виконавчий директор київського Інституту масової інформації Оксана Романюк повідомила правозахисникам, що український уряд не надав обґрунтування необхідності такої широкої заборони на інтернет-компанії.  Також вона вважає, що указ важко буде запровадити у дію без зміни законодавства.

Також у HRW нагадали, що Україна є учасником Європейської конвенції про захист прав людини і Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, обидва з яких гарантують свободу вираження поглядів, в тому числі доступ до інформації.

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року про запровадження санкцій щодо низки російських компаній. За рішенням на три роки мають заблокувати активи російських сайтів "ВКонтакте", "Одноклассники", "Мейл.ру" та "Яндекс" та заборонити інтернет-провайдерам надавати доступ до вказаних ресурсів.

Соціальною мережею "ВКонтакте" станом на квітень користувалися 78% українських користувачів, а 20 мільйонів осіб мали акаунти. Пошукову систему "Яндекс" і її різні послуги ("Яндекс.Музика", "Яндекс.Гроші" тощо) станом на березень використовували 48% користувачів з України щодня. Глава Інтернет-асоціації України Олександр Федієнко заявив, що українські інтернет-провайдери не мають технічної можливості блокувати російські соціальні медіа та новинні сайти. Він також зазначив, що заборона буде неефективною через різні способи обійти блокування.

Print Friendly, PDF & Email