Китай запустив першу високошвидкісну залізничну лінію, яка пройде через кілька заток і вздовж узбережжя південно-східної провінції Фуцзянь неподалік Тайванської протоки. Надшвидкісний потяг вирушив із Фучжоу, столиці провінції на сході Китаю, у четвер вранці, відкривши 277-кілометрову залізницю Фучжоу-Сямінь-Чжанчжоу.
Це перша в Китаї лінія швидкісних поїздів, що перетинає море, яка пролягає мостами через три прибережні затоки і дозволить розвивати максимальну швидкість 350 км на годину.
Час у дорозі між Фучжоу та Сяминем, економічним центром та популярним туристичним напрямком, складе менше години.
Проект залізниці розробила китайська Siyuan Survey and Design Group Co Ltd. До 2022 року в Китаї буде 42 000 км високошвидкісних залізниць. Загальна довжина колій, що регулярно працюють зі швидкістю 350 км на годину, станом на червень 2022 року наблизилася до 3200 км.
За даними Китайської державної залізничної корпорації, Китай витратив понад 9 трильйонів юанів (1,3 трильйона доларів США) на будівництво швидкісних залізничних доріг за останні 20 років. Це включає будівництво 38 000 кілометрів швидкісних залізниць, що робить Китай найбільшою мережею швидкісних залізниць у світі.
Китай нещодавно оголосив подробиці свого плану перетворити Фуцзянь на зону інтегрованого розвитку з Тайванем, що розташований навпроти провінції.
Пекін сподівається, що ця лінія розширить інвестиційні можливості та полегшить подорожі.
За даними державних ЗМІ, представник китайського уряду заявив, що в провінції Фуцзянь побудовано інтегровану багатопланову транспортну мережу, яка «зробить технічно можливим будівництво високошвидкісного транспортного переходу, що зв’язує провінцію з Тайванем».
У поїзді використовуються передові технології для зниження шуму та трясіння, тому пасажири почуваються комфортніше.
Сидіння першого класу можуть регулюватися автоматично. Сидіння бізнес-класу оснащені бездротовими зарядними пристроями та інтелектуальними терміналами із сенсорним екраном для розваг. У вагоні №4 є шрифт Брайля для пасажирів, яким він потрібний.
Чень Сяньцзюнь заплатив 126 юанів (17,2 долара США) за місце другого класу в поїзді, заявивши, що він був радий стати одним із перших пасажирів, які скористалися високошвидкісним сполученням після того, як протягом багатьох років стежив за оновленнями його розвитку.
«Буде дуже зручно подорожувати між Фучжоу та Сяминем», — сказав Чень.
На думку експертів, проєкт розглядається як великий прорив у залізничному сполученні над морем та сприятиме розвитку туризму, регіональної економіки та якісному розвитку транспортної галузі Китаю.
На початковому етапі роботи залізниці відбуватиметься 16 рейсів на день. У четвертому кварталі року це число збільшиться до 124 за день, повідомив Ян Бінь, заступник директора департаменту пасажирських перевезень China Railway Nanchang Group.
«Залізниця може зв’язати Фучжоу та Сямень всього за 55 хвилин на найвищій швидкості, щоб включити мешканців обох міст до «одногодинного кола життя», — сказав він. Попередній швидкий поїзд проїхав 1 годину 20 хвилин.
Фучжоу та економічно динамічний і популярний туристичний напрямок Сяминь відіграють важливу роль у соціально-економічному розвитку провінції Фуцзянь. Очікується, що залізниця принесе користь 30 мільйонам людей.
Лян По-сян, пасажир із Тайваню, сказав, що цей поїзд швидший, ніж інші надшвидкісні поїзди, і приділяє велику увагу деталям. За його словами, у кожного сидіння є USB-інтерфейс для зарядки телефону, що «дуже зручно».
Крім того, на цьому тижні Китай представив свою першу комерційну підвісну монорейкову лінію в Ухані, столиці провінції Хубей.
Монорейкова дорога протяжністю 10,5 км повністю автоматизована і потребує втручання людини лише в разі надзвичайної ситуації, повідомляє China Daily.
У Китаї все частіше звучать заклики до створення більшої кількості високошвидкісних залізниць, щоб задовольнити зростаючий попит та стимулювати національну економіку.
Очікується, що цього року Китай додасть 2500 км (1553 миль) високошвидкісних ліній, у результаті загальна довжина системи досягне 44 500 км.
Три нові лінії — Фучжоу-Сямень, Гуанчжоу-Шаньвей та Шанхай-Нанкін Ріверсайд — були запущені напередодні восьмиденного свята «золотого тижня», яке розпочинається в п’ятницю.
«Ми очікуємо, що середньорічні інвестиції [від China State Railway Group] збільшаться на 18 відсотків у 2023–2025 роках порівняно з минулим роком», — йдеться у звіті Zheshang Securities, наголошуючи на ролі, яку залізничні інвестиції відіграють у стабілізації економічного зростання.
Інвестиції в основні фонди, пов’язані із залізничним транспортом, зростали набагато швидшими темпами, ніж у будівництво іншої інфраструктури. За перші вісім місяців 2023 року вони зросли на 23,4 відсотка в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, тоді як інвестиції в дорожнє будівництво, яке фінансується обтяженими боргами, провінційною та муніципальною владою, зросли лише на 1,9 відсотка, згідно з даними, опублікованими Національною агенцією охорони здоров’я.
Інвестиції в основний капітал China State Railway Group, оператора найбільшої у світі високошвидкісної мережі за період із січня до серпня досягли 432 мільярдів юанів (59 мільярдів доларів США), що на 7,2 відсотка більше, ніж за той же період минулого року.
Річний обсяг інвестицій досяг піку в 2015 році, коли було витрачено 824 мільярди юанів, а потім у наступні три роки впав трохи більше 800 мільярдів юанів.
Китайська залізниця очікує, що з 27 вересня по 8 жовтня буде здійснено близько 190 мільйонів поїздок на поїзді, що становитиме в середньому 15,8 мільйона поїздок на день. Для порівняння: у 2019 році з 29 вересня до 7 жовтня було здійснено 139 мільйонів поїздок, або в середньому 15,4 мільйона на день. Майбутній період подорожі буде більш тривалим, оскільки він включає як Фестиваль середини осені, так і свята Національного дня.
«Щоб впоратися з піковим періодом цьогорічних перевезень, залізничне відомство додало 1850 додаткових поїздів, у тому числі 320 прямих поїздів за популярними напрямками. Щоденна пасажиромісткість збільшиться на 18,5% порівняно з 2019 роком», – заявили в China Railway.
Після розширення системи високошвидкісних залізниць приблизно до 44 500 км цього року, планується досягти 50 000 до 2025 року, згідно з п’ятирічним транспортним планом, опублікованим торік Державною радою, кабінетом міністрів країни.
Китай розпочав будівництво швидкісних залізниць у 2007 році. Перша лінія, Пекін-Шанхай, була відкрита в 2008 році. З тих пір Китай швидко розширив свою мережу швидкісних залізниць, щоб покрити більшу частину країни.
Швидкісні залізниці в Китаї мають важливе значення для економіки країни. Вони дозволяють перевозити пасажирів і вантажі швидше і ефективніше, ніж традиційні залізниці. Це сприяє розвитку бізнесу і торгівлі, а також покращує доступність громадського транспорту для населення.
Ось деякі ключові моменти про витрати Китаю на швидкісні залізні дороги:
- Загальні витрати: понад 9 трильйонів юанів (1,3 трильйона доларів США)
- Довжина мережі: 38 000 кілометрів
- Перша лінія: Пекін-Шанхай (2008)
- Найбільша мережа швидкісних залізниць у світі
Очікується, що Китай продовжуватиме розширювати свою мережу швидкісних залізниць у майбутньому. Уряд Китаю планує додати до 2035 року ще 100 000 кілометрів швидкісних залізниць.