Цифрова економіка Китаю — одна з найбільш динамічних у світі, що зростає експоненційними темпами, і лише деякі країни світу тільки теоретично можуть її перевершити. Враховуючи це, Китай зробив її важливою частиною своєї національної стратегії розвитку та розробив докладну дорожню карту та стимули для зміцнення сектора.
Масштаби виконаної роботи та її результати вражають.
Розмір цифрової економіки Китаю у листопаді 2022 року досяг близько 7,1 трлн доларів за поточним курсом, що становить 39,8% від ВВП країни. Станом на червень 2022 року в Китаї налічувалося 1,05 млрд інтернет-користувачів, а рівень доступності інтернету в країні досяг 74,4%.
Зараз у КНР встановлено 1,85 млн. базових станцій 5G, а число абонентів 5G склало 455 млн.
Згідно статистики, у 2021 році обсяг роздрібних онлайн-продажів споживчих товарів у Китаї становив 10,8 трлн юанів зі зростанням на 12%. Обсяг транскордонної електронної торгівлі Китаю досяг 1,92 трлн юанів із приростом на 18,6%.
Тим часом країна прагне спрямовувати здоровий розвиток сектора цифрової економіки за допомогою низки регуляторних заходів.
Цифрова економіка Китаю стала однією з домінуючих економічних сил після багатьох років експоненційного розвитку. Цей сектор також поступово стає одним із головних у національній економіці. У той же час Китай перебуває на шляху до досягнення балансу між ретельними заходами регулювання та стимулюванням інновацій. Будучи основним фактором перезавантаження загальної економіки, цифрова економіка має ряд можливостей для динамічного зростання та інвестицій.
Зростання в геометричній прогресії
Цифрова економічна діяльність Китаю за останнє десятиліття зросла в геометричній прогресії, ставши однією з домінуючих економічних сил країни.
Цифрова економіка, яка іноді називається “новою економікою” або інтернет-економікою, є загальним терміном, що описує економіку, в якій інформаційні та комунікаційні технології (ІКТ) використовуються для надання традиційних видів економічної діяльності (виробництво, розподіл, торгівля), товарів та послуг у цифровій формі. Як щодо широкої концепції будь-яка економічна форма, яка прямо чи опосередковано використовує дані та інформаційні технології для управління розподілом ресурсів та підвищення продуктивності, може бути віднесена до категорії цифрової економіки.
Технології, що підтримують розвиток цифрової економіки, переважно включають великі дані, хмарні обчислення, Інтернет речей, блокчейн, штучний інтелект, зв’язок 5G і так далі.
У 2021 році цифрова економіка перевищила 45 трлн юанів, посівши друге місце після США, згідно з офіційним документом, опублікованим Китайською академією інформаційних та комунікаційних технологій (CAICT). Статистичні дані також показують, що частка цифрової економіки в національному ВВП, що вимірюється сукупною вартістю технологічних продуктів та інтегрованих цифрових ресурсів, досягла 39,8% у 2021 році порівняно з 20,9% у 2012 році.
Швидке зростання супроводжується розширенням будівництва цифрової інфраструктури.
Станом на початок березня 2022 року кількість базових станцій 5G у Китаї склала 1,43 мільйона, а кількість користувачів 5G перевищила 500 мільйонів. Китай володіє одними з найбільших та передових мережевих об’єктів у світі. Крім того, країна також прискорила інтеграцію великих даних, хмарних обчислень та штучного інтелекту. До 2025 року на Китай припадатиме майже 30% від загального обсягу даних у світі з найбільшою різноманітністю типів даних у світі.
Секрет успіху Китаю
Прогрес Китаю на шляху до того, щоб стати цифровим гігантом в галузі електронної комерції та інтернет-послуг, значною мірою залежить від широко доступних недорогих послуг доступу до Інтернету, які забезпечуються цифровою інфраструктурою світового класу, що швидко розширюється.
Обсяг населення гарантує розмір цифрового ринку, якщо більшість населення підключено до мережі. У той час, як США лідирують за рівнем проникнення Інтернету, Китай за останні два десятиліття швидко скоротив відставання. У 2001 році частка населення США, яке користується Інтернетом, становила 43,08% порівняно з 1,78% у Китаї. До кінця 2019 року ці цифри збільшилися до 84,87% у США та 64,54% у Китаї. Оскільки населення Китаю більш ніж у чотири рази перевищує населення США, Китай наразі є найбільшим ринком інтернет-користувачів.
Компанії КНР є бенефіціарами та учасниками колосальної цифрової економічної трансформації Китаю. Останні два десятиліття Китаю є не лише однією з чудових історій скорочення бідності у світі, але й безпрецедентною цифровою економічною трансформацією. У 1999 році в Китаї було всього 8,8 мільйона користувачів Інтернету з доходом на душу населення 873 долари США. Сьогодні в Китаї налічується понад один мільярд інтернет-користувачів із доходом на душу населення понад 10 000 доларів США.
Китай здійснив прорив у двох основних галузях цифрової економіки.
По-перше, Китай прийняв електронну комерцію для суспільства загалом. У 1999 році на частку Китаю припадало менше одного відсотка електронної комерції у світі. Проте, сьогодні операції електронної комерції Китаю становлять близько 52% світової електронної торгівлі. Китай також є першою країною у світі, де електронна комерція перевершує традиційні роздрібні транзакції та обсяги. Близько 52,1% роздрібної торгівлі в Китаї здійснюється через електронну комерцію в порівнянні з 15% у США.
Амбіційне майбутнє
Китай зробив цифрову економіку важливою частиною своєї національної стратегії розвитку. 14-й п’ятирічний план розвитку цифрової економіки містить докладну дорожню карту та стимули для зміцнення сектора.
Згідно з планом, Китай розширить свої можливості у «стратегічних областях», таких як датчики, квантова інформація, зв’язок, інтегральні схеми та блокчейн, а також просуватиме такі технології, як 6G. Це також сприятиме цифровій трансформації ланцюжка поставок для більш ефективного використання ресурсів даних та покращення управління цифровою економікою.
Інші цілі включають збільшення швидкості підключення китайських промислових підприємств до «промислових інтернет-платформ» до 45 відсотків та збільшення кількості китайських домогосподарств, підключених до широкосмугового зв’язку зі швидкістю не менше 1 гігабайта на секунду, до 60 мільйонів до 2025 року.
Роль цифрового юаня
Цифрова валюта Китаю, цифровий юань або E-CNY є першою ініціативою держави щодо впровадження механізму оцифрованих платежів. Його реалізація в Китаї зміцнить інфраструктуру для довгострокового розвитку цифрової економіки країни і глибоко вплине на бізнес.
Онлайн-платежі або мобільні платежі, які знижують транзакційні витрати та підвищують ефективність фінансової системи, не є новою концепцією для китайської громадськості, оскільки країна швидко розвивалася з появою супердодатків, в яких домінують WeChat від Tencent і Alibaba. Згідно з недавнім опитуванням PBOC, 66% транзакцій у країні відбувалися за допомогою мобільного телефону, при цьому на готівку припадало 23%, а на банківські картки — лише 7 відсотків.
Китай розширює межі мобільних платежів швидше ніж будь-яка інша країна світу.
Цифрова економічна наддержава
Від інших країн Китай відрізняється тим, що масштабно створює мобільну мережу, що інтенсивно використовує оптоволокно та інклюзивну цифрову інфраструктуру. Сприятлива інфраструктура, інновації, адаптовані до великого китайського ринку, та швидка комерціалізація продуктів та послуг місцевих фірм перетворили найбільше у світі внутрішнє населення на активних онлайн-споживачів, допомагаючи Китаю обігнати конкурентів із великим відривом у роздрібній електронній комерції та цифрових платежах.
Загалом, Китай є піонером у перетворенні новітніх цифрових технологій на комерційний успіх у галузі електронної комерції та інших інтернет-послуг.
США із цифровою економікою на суму 15,3 трлн доларів займають перше місце у світі. Цифрова економіка Китаю зайняла друге місце, досягнувши 7,1 трлн доларів. Європейський союз посів третє місце, вартість його цифрової економіки становила 6,3 трлн доларів.
Передові країни світу давно наголосили на важливості розвитку технологій цифрової економіки, і в цій глобальній гонці Китай продовжує набирати оберти, зміцнюючись у статусі цифрової економічної наддержави.