Зараз на розгляді Верховної Ради знаходиться законопроект № 8449, який запровадить новий принцип ціноутворення на зелену електроенергію на основі конкуренції і проведення аукціонів. Команда ЕкономістUA поспілкувалася з представниками енергетичного сектора і дізналася, у чому суть планованих змін і які переваги вони зможуть дати Україні.

На сьогоднішній день в країні діє фіксований «зелений тариф», а це призводить до того, що через нездатність адміністрації об’єктивно оцінити вартість відновлюваної енергії, її ціна в Україні значно завищена, розповідає Юрій Чижмарь, член Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

Механізм аукціонів, навпаки, дозволить на 30-40 відсотків знизити вартість зеленої енергії і залучити інвесторів.

«За 7-8 років функціонування зеленого тарифу іноземні інвестиції не зайшли в тому рівні, в якому ми очікували, навіть враховуючи, що у нас найкращий тариф в Європі. Причина перша в тому, що європейські інвестори не довіряють тарифу, встановленому адміністративно. Вони звикли працювати в умовах вільного ринку, де ціна визначається ринком і укладається договір про продаж електроенергії, а не базується ціна на підставі закону, який можна відмінити», – пояснює народний депутат причини невпевненості європейців в українському ринку зеленої енергетики.

Розуміючи цю проблему, в комітеті прийшли до висновку про необхідність впровадження аукціонної форми, на підставі якої буде укладатися договір з фіксованою ціною. За таких умов питання порушення державою умов договору розглядатиметься в суді. Це, за словами Чижмаря, приваблює інвесторів. Особливо в тому контексті, що в якості суду для розглядання суперечок за подібними договорами було вирішено обрати міжнародну судову інстанцію.

Важливість запропонованого законопроекту для стабільності роботи  енергетичної системи України відзначає і Олександр Домбровський, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

«З моєї точки зору це дасть нам можливість суттєво посилити конкуренцію при будівництві нових генерацій і суттєво зменшити ціну. А коли ми зменшуємо ціну на чисту відновлювальну енергетику – це означає, що українські споживачі і українська промисловість буде платити менше за енергетичні ресурси, які ми сьогодні споживаємо», – зазначає Домбровський.

Він також додає, що цим законом комітет спробував знайти золоту середину між бажаннями інвесторів отримати високі прибутки і прийнятністю цін для українських споживачів.

Крім того, за новими правилами, контракт між інвестиційними компаніями і державою укладатиметься на 20 років при мінімальній ціні на зелену енергію, і за умови гарантування державою викупу повного обсягу чистої, зеленої енергії та сплати за неї.

Розповідаючи про роботу над законопроектом, Артур Мартовицький, член Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, зазначає, що у процес були залучені спеціалісти з різних сфер енергетики, промисловості та бізнесу.

Він також заявляє, що сьогодні перед Україною стоїть задача вийти на той рівень, коли доля зеленої енергетики складатиме 11 відсотків, проти 2, які ми маємо зараз.

Підводячи підсумок, Мартовицький стверджує, що пропонований закон необхідний для збалансованого функціонування енергосфери України.

Екатерина Щербак

Print Friendly, PDF & Email