Співробітники Національного дослідницького університету «Вища школа економіки» провели опитування 2800 педагогів із 75 регіонів Росії та виявили, що 90% учителів знають, що таке переслідування з боку учнів або їх батьків. Про це пише видання EtCetera.

В Україні такі дослідження поки що не проводилися. За словами Богдана Петренка, заступника директора Українського інституту дослідження екстремізму, опитування, яке було проведено в Іспанії, показало, що 73% педагогів потерпіли від словесного знущання, а 15% – від насильницьких нападів з боку учнів. В Японії дійшло до того, що прем’єр-міністр країни порадив учителям записатися на курси самооборони.

Зазвичай булінг проявляється у таких діях:

– ігнорування;

– образливі прізвиська;

– обговорення приватного життя вчителя;

– систематичне порушення дисципліни;

– відмова виконувати вимоги педагога;

– негативні пости у соцмережах;

– відправка листів з образами та погрозами (частіше за все – анонімних).

Коментар юриста

Юрист Олексій Бебель розповів, що механізмів для захисту педагогів не так багато. Можна звернутися в органи поліції для того, щоб вони склали протокол про вчинення адміністративного правопорушення відносно батьків такої дитини. Звичайно, потрібно підтвердити цей факт (правопорушення) та зібрати докази.

По-друге, можна звернутися в службу у справах дітей або кримінальну превентивну службу поліції для того, щоб була проведена перевірка умов утримання такої дитини. З’ясувати, чи немає там якогось сімейного насильства або неправильного виховання, через які дитина так поводиться.

Ось, власне кажучи, і весь механізм. Природно, якщо скоюється злочин, починають діяти правові механізми, передбачені кримінальним та кримінально-процесуальним кодексом.

Той же механізм може використовуватися керівництвом школи, яке помічає, що відносно вчителя відбувається цькування.

Англомовне вираження «булінг», яке зараз застосовується, на мій погляд, не передає того контексту, в якому це відбувається.

До неповнолітнього позову не пред’явити, оскільки він не є суб’єктом правовідносин. А в тих випадках, коли позов можна пред’явити, то що по ньому може бути отримано, враховуючи, що доходів у учня немає, і стягнути з нього нічого.

У разі, якщо визнана вина батьків дитини, яка займається цькуванням вчителя, з них може бути стягнутий штраф.

Print Friendly, PDF & Email