Відповідно до Правил дорожнього руху експлуатація автомобіля без аптечки – заборонена. Автомобільна аптечка – не будь-яка коробка з довільним набором медичних препаратів. Правила упаковки і змісту аптечки затверджені Державним стандартом ДСТУ 3961-2000.

Якщо говорити про відповідальність за відсутність аптечки в легковому автомобілі, то зазвичай при накладенні штрафу поліцейські звинувачують водія в порушенні вимог п. 31.4.7 «є» ПДР. У постанові відзначають – «керування ТЗ з відсутньою медичною аптечкою» і кваліфікують такі дії за ч. 1 ст. 121 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн.

При цьому, ч. 1 ст. 121 КУпАП встановлює відповідальність за «керування водієм транспортним засобом, що має технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється». У той же час пунктом 31.4.7 «є» ПДР заборонено експлуатацію транспортних засобів при відсутності в легковому автомобілі медичної аптечки з нанесеними на неї відомостями про тип транспортного засобу, для якого вона призначена.

Однак, відсутність в легковому автомобілі аптечки не говорить про технічні несправності, яким забороняється його експлуатація, а тому порушення вимог п. 31.4.7 «є» ПДР про відсутність аптечки не підпадає під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч1 ст.121 КУпАП. Тому, керування автомобілем з відсутньою медичною аптечкою необхідно кваліфікувати за ст. 125 КУпАП, яка тягне за собою попередження.

В цей же час для водіїв транспортних засобів, які використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, передбачені штрафи на підставі ч. 2 ст. 121 КУпАП в розмірі 680 грн. Якщо такий водій протягом року зробить будь-яке інше порушення по ч. 1-3 ст. 121 КУпАП (різні несправності автомобіля, переобладнання з порушенням, відсутність техогляду тощо), то йому загрожує вже позбавлення права керування на строк від 3-х до 6-ти місяців.

У той же час, водієві слід пам'ятати, що наявність аптечки в автомобілі є необхідною умовою його комплектації і важливе призначення автомобільної аптечки забезпечити можливість надання першої медичної допомоги в екстрених випадках. Аптечки формуються і поставляються на фармацевтичний ринок з урахуванням комплексу санітарних вимог. Тому таку аптечку варто придбати в аптеці, а не в неперевірених продавців на автомобільному ринку.

Джерело: Адвокат права

Print Friendly, PDF & Email