Європейський суд з прав людини визнав, що українське довічне покарання порушує права людини. Про це повідомляє Адвокат права.

Як відомо, Україна опинилася на першому місці серед 50 європейських країн за кількістю довічно ув’язнених людей, які не мають перспективи звільнення. У країні таких налічується 1541 особа.

В українському законодавстві наразі відсутній механізм дострокового звільнення довічно засуджених. Відбувши 20 років покарання, вони можуть звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі. У парламенті вже понад два роки лежить законопроект №2033а, який запроваджує механізм перегляду справ невинно засуджених і забезпечує їхнє право на правосудний вирок. Правозахисники неодноразово закликали владу ухвалити законопроект у другому читанні та забезпечити невинно засуджених правом на справедливий суд.

«Тепер є твердий юридичний аргумент: в Україні немає реалістичної перспективи звільнення від цього покарання. Мізерний шанс на помилування не є такою перспективою. Як наслідок, Україна порушує право цих засуджених не бути підданими катуванням та іншому неналежному поводженню чи покаранню», – повідомив Вадим Човган, правозахисник, Координатор з правової реформи у Консультаційній місії ЄС в Україні.

Наразі слід очікувати рішення Верховного Суду, адже саме він має тепер переглянути питання звільнення Петухова.

«Верховний Суд може задати тон всім нижчим судам. На додаток у Конституційному Суді розглядається конституційна скарга щодо відсутності перспективи звільнення від довічного. Після рішення Європейського суду Конституційному Суду буде дуже складно відмовити у задоволенні конституційної скарги», – зазначив він та нагадав, що, відповідно до українського законодавства, рішення Європейського суду є джерелом національного права, а тому на нього можна посилатися як на норму права і звільняти окремих довічно засуджених.

Читайте також: ЄСПЛ не задовольнив заяву по справі «Шепелєв проти України» 

Print Friendly, PDF & Email