Чи може розрив в економічному розвитку країн сприяти значним відмінностям в фізичних особливостях його населення?
Зміни в зрості в різних країнах можна пояснити генетичними факторами, а також впливом оточуючого середовища. Покращення в системі охорони здоров’я, санітарному контролі, харчуванні, відповідно, економічному добробуті в країні.
Завдяки загальноглобальному покращенню добробуту, середній зріст жителя планети збільшився на 10 см. за останні 100 років.
В майбутньому середній зріст, за прогнозами науковців, зростатиме – людина майбутнього може бути понад два метри заввишки. Відповідно, якщо за мету статті ставити порівняння зросту населення та економічного добробуту, то простежувати це потрібно в тенденціях і динаміці.
Останні десятиліття провідні позиції в економічному розвитку займають Сінгапур, Швейцарія, США (хоча остання, дивлячись за якими показниками).
Наприклад, якщо в період Другої світової війни зріст американців був вищий за європейців на 6-7 см., то на сьогодні середній зріст чоловіків США становить 176 сантиметрів, а жінок – 163 см., що свідчить про зупинення росту та може бути пояснено нерівномірним економічним розвитком серед населення США. За останні 15 років середній американець зріс лише на 4 сантиметри, хоча до цього вважався одним з високих. Відповідно, згідно світових даних, у період з 1979 року і середній показник доходів США зріс лише на 1,2%.
В Нідерландах, за статистикою, найвищі чоловіки в світі, за останні 150 років для них характерно збільшення росту населення на 20 сантиметрів! Економічне зростання в країні зафіксоване на рівні 2,1% – також найпотужніше за останні роки. Цьому сприяла висока внутрішня кон’юнктура, зростання експорту та зменшення рівня безробіття з 5,8 до 3,5 %.
В Західній Європі після епідемії чуми та знищення 60% населення, показники зросту не значно збільшились: сучасний представник Англії всього на 4 см вище ніж 400 років тому.
А от в Швейцарії стабільно високі люди (178 см), проте з 1990- х років зростання не зафіксовано і зберігаються такі ж тенденції. За дослідженнями Швейцарського Інституту еволюційної медицини пояснення в наступному: соціально- економічні причини переважають над генетичними.
У Франції та Німеччині через війни, їх наслідки, холодні кліматичні умови, індустріальну революцію XVIII століття середній зріст населення становить 162 см. та простежувались його коливання в бік зменшення. Лише в кінці XIX століття покращення економічної ситуації, добробуту населення показники росту європейців почали зростати.
В Західній частині Німеччини населення вище ніж в Східній. Лише після 1989 року (падіння Берлінської стіни) різниця почала знижуватись з 1,7 см до 0,7 см.
Цікаві спостереження характерні і для сусідніх країн Кореї. Населення Північної Кореї і Південної Кореї особливо різниться останні 70 років, на сьогодні в Південній Кореї населення на 3-4 сантиметри вище ніж сусіди, рівень життя відповідно також (ВВП на душу населення Південної Кореї – 26762 дол.США, а Північноі Кореї- 1840 дол.США.).
В XX столітті активний економічний розвиток характерний для країн Азії, в першу чергу Японії. Теж відбулось і з зростом японського населення, який збільшився на 15 см.
Разом з тим, високі люди проживають і в деяких країнах Африки: Східний Судан, Ліван, хоча як раз тенденції росту не збільшуються, а навпаки уповільнюються.
Самі низькорослі люди проживають також в Африці: Конго, Екваторіальній Африці. Останні позиції в економічному розвитку займають Сомалі, де середній показник зросту населення скоротився за останні 10 років на 2 см.
Всесвітня організація охорони здоров’я визначила список країн з найбільш високих чоловіків: Нідерланди (12), Бельгія (33), Естонія (4), Латвія (13), Данія (9), Боснія і Герцеговина (19), Хорватія (22), Сербія (30), Ісландія (6), Чехія (24). Та з високими жінками: Латвія (28), Нідерланди (38), Естонія (16), Чехія (69), Сербія (93), Словакія (26), Данія (11), Литва (41), Белорусія (42), Україна (43).
В Росії для показників середнього росту характерні значні коливання, якщо в 1960-1970 роках він становив 168 см для чоловіків і 157 см для жінок, то на початку 90-х років средний зріст чоловіків уже 176 см, жінок – 164 см. Станом на 2000 -2010 роки, зріст знову зменшився в середньому на 5-6 см.
Середній зріст жителя України збільшився на 1 см в період з 2002 по 2019 роки, разом з тим, чим молодше населення тим воно вище, що підтверджує народження молодого населення в більш комфортніших умовах ніж тих, кому зараз за 60. Під час Київської Русі зріст українця був на 5-7 см. нижчий від сучасного представника. За даними досліджень Української антропологічної експедиції Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнології НАН України, з 1925 по 1940 роки відбувалося збільшення зросту на 5 см.
Загальносвітова акселерація має місце в більшості країн світу, що пояснюється інформатизацією, генною інженерією, зміною клімату, загальним зростанням добробуту в більшій чи меншій мірі у всіх країнах світу. І, безумовно, здорова нація- успішний розвиток країни. Хто несе відповідальність за здорову націю? Особисто кожен. В ідеалі в гармонійному суспільстві, державна політика важлива і необхідна, але лише як підтримка та допомога, але ніяк не панацея від хвороб та суб’єкт, що винен. І звісно, справа не в тому, висока чи низька людина, а в бажанні саморозвитку, самозбереження, створення умов для загальних тенденцій до зростання та розквіту країни для здорових нащадків.
Наталья Грущинская