17 жовтня у чотириповерхівку на вулиці Жилянській, 116А у центрі Києва врізався іранський дрон. П’ятеро людей, серед яких вагітна жінка, – загинули. Половину будинку було зруйновано. Столична влада заявила, що місто не відбудовуватиме цю старовинну споруду, яка пережила і Першу, і Другу світові, а 16 родинам нададуть інше житло.

Мешканці будинку, дізнавшись про запропоновані варіанти, відмовилися переїжджати на околиці  і тепер домагаються відновлення принаймні вцілілої частини багатоповерхівки. Переселятися з будинку, за який вони раніше воювали із забудовником, вони не хочуть і готові навіть самостійно сплатити певну суму за ремонт, пише «Главком».

Мешканці будинку на Жилянській кажуть: усвідомлюють, що відбудова коштуватиме мільйони гривень, але підозрюють, що столична влада відмовляється його ремонтувати не з цієї причини, а тому що земля під старою багатоповерхівкою у центрі Києва коштує ще дорожче.

Раніше ця історична будівля витримала не тільки натиск двох війн, а й безконтрольну столичну забудову – поблизу виріс багатоповерховий ЖК «Елегант» скандально відомого київського забудовника Анатолія Войцеховського. Коли почалося будівництво, мешканці старенької чотириповерхівки до останнього не здавалися. Вони відмовлялися від нав’язливих пропозицій продати свої квартири, скаржилися владі на цілодобовий шум з будівельного майданчика, будматеріали посеред вулиці і запевняли, що їх намагаються вижити. Але свій будинок врешті вони відстояли, хоча впритул до нього тепер стояла страшна 32-поверхівка.

Мешканці будуть вимагати відновлення, адже з усього будинку пошкоджено лише 4 квартири, інша половина дому ціла, – наполягає голова ОСББ дому.

Тому на сьогодні існують два варіанти: або повністю руйнувати будинок і зводити новий, або відбудовувати його пошкоджену половину.

25 листопада, відбулася перша нарада, на якій було сказано, що варіанти відбудови будинку шукатимуть архітектори. Для цього вже проводять експертизи – оглядають фундамент і стіни. Мешканці чекають на їхній висновок, де буде сформовано, як будинок можна відбудувати.

Наразі, попри те, що половина дому вціліла, жити у ньому не можна – з іншою половиною були зруйновані і сходи. 17 жовтня працівники ДСНС, після того, як загасили пожежу, підіймали мешканців вцілілої половини на потрібний поверх, аби вони могли зібрати речі, і потім спускали вниз.

Голова ОСББ будинку на Жилянській Тетяна Махрінська розповідає: коли мер Києва Віталій Кличко заявив, що будинок не підлягає відновленню, деякі мешканці запанікували і вже були готові погодитися на інше житло, аби не залишитися взагалі бездомними.

«Нас спершу викликали по одному (окремо кожну квартиру) у департамент будівництва. Там сказали, що є лише два варіанти: або заселитись у квартиру у новобудові на вулиці Польській (у Дарницькому районі, лівий берег Києва, це ближче до околиць міста ніж до центру, – ред.), або отримати грошову компенсацію. Але у якому розмірі – не  озвучували. Тоді дві родини погодилися поїхати і подивитися на квартири. З’ясувалося, що вони розташовані на 23 поверсі у новобудові. Зараз, під час відключень світла, це поганий варіант. Газу і води там також не буде. Плюс, будинок ще треба доводити до ладу після забудовників. Тобто нам запропонували геть не те, що ми мали. Фактично та новобудова за Червоним Хутором – одна з останніх у межах Києва, далі вже танковий завод. Біля нього нам теж менш за все хочеться зараз жити», – пояснює Тетяна Махрінська.

У той же час мешканці будинку на Жилянській дізналися, що інші будинки з аналогічними руйнуваннями вже почали відбудовувати.

«У перший день, коли стався вибух, Кличко чомусь сказав, що будинок не підлягає відновленню. Але у той самий час інші будинки з такими ж руйнуваннями відбудовують, зокрема на Виноградарі і на Академмістечку. Ми із сусідами зібралися, порівняли наш історичний будинок у центрі Києві із висоткою на околицях поруч із небезпечним об’єктом, і зрештою створили ОСББ, щоби спільно відстоювати наші інтереси. ОСББ відповідає не лише за будинок, а й за землю під ним, тобто всі власники квартир є співвласниками території», – пояснює стратегію Махрінська.

Актив жителів будинку на Жилянській ще чекає на висновок архітекторів, але загалом вони готові навіть розділити із містом витрати на відбудову.

Print Friendly, PDF & Email