Сьогодні світ стикнувся з найбільшими викликами й загрозами з часів другої світової війни. Війна в Україні вносить фундаментальні зміни у сфері міжнародної безпеки та права. Результати та етапи цього протистояння розбудять збройні конфлікти в усіх регіонах планети. Розглянемо війни, яких варто очікувати.
Російська агресія проти України підставила під сумнів усі норми міжнародного права та прийнятий принцип нерушимості кордонів у Європі. За перебігом військового конфлікту в Україні, реакцією держав та міжнародних інститутів на нього зараз спостерігає весь світ. В той час, як різні регіональні гравці розмірковують як використати вікно можливостей у своїх цілях. Без перебільшень, в умовах глобалізації та наявної геополітики результати цієї війни окреслять розвиток світу на кілька десятиліть.
Російське вторгнення провалилося відносно початкових планів та зараз ядерний шантаж путіна прямо загрожує початком нової світової війни. Пряме зіткнення з НАТО – напевно, це останнє чого прагне рф, бо результати явно будуть не на її користь. Та вірогідність залучення нових сторін у пряме протистояння звичайно залишається.
У іншому аспекті, війна в Україні – це прецедент, який цікавить усіх диктаторів та узурпаторів, які мають територіальні претензії до сусідів, вони дуже уважно дивляться за реакцією світу.
Крім того, дестабілізація світової економіки та відкриті наміри путіна зі своїми союзниками роздмухати нові збройні конфлікти, щоб відволікти увагу світу від України вже окреслені.
Коротко про головне:
Зона ЄС
Агентура кремля розхитує тліли конфлікти та можливі соціальні протести у країнах ЄС. Велика ймовірність у найближчий рік чергового загострення ситуації навколо Косово, Придністров’я та взагалі Молдови. Крім того, кремлівські ресурси будуть направлені на підтримку антиурядових протестів.
Близький схід
За даними розвідок Іран невдовзі здійснить напад на Саудівську Аравію та згодом Ізраїль. Мета – відвернути спільноту від іранських протестів. Також висока вірогідність ескалації конфлікту у Сирії, Ємену та бойових дій у районах територій на яких проживають курди.
Африка
Кремль очікує, що «зернова криза» викличе голод та нові перевороти з війнами у Африці. Крім ресурсів ООН на вирішення криз ймовірний значний потік біженців до Європи – що путін вже намагався використати як гібридний інструмент війни з ЕС. Трансфер біженців до кордонів білорусі з ЕС – яскравий тому приклад.
Азія
Тайвань – головний очаг загострення. Очевидно, що всі сторони готуються до збройного конфлікту, який може початися або після закінчення війни в Україні, або паралельно. Кажуть, що Сі Цзіньпін пропонує Байдену угоду – Китай здає путіна, США відмовляється від Тайваню. У будь-якому разі ситуація навколо острова також не аби яке підґрунтя до світової війни.
Корейський півострів. Конфлікт тліє ще з 1948 року та в контексті того, що КНДР має ядерні боєголовки та є сателітом/союзником рф, загострення ситуації є досить вірогідним та вигідним для кремля.
Афганістан. Ця країна не виходить зі стану війни вже десятки років. Початок нової громадянської війни, чи війни з ісламістами, чи з сусідніми країнами – це питання часу. До речі кремль офіційно та всіляко підтримує режим талібану.
росія
Програш росії у війні призведе то суттєвих територіальних змін самої рф. Вірогідність громадянських війн на території колишньої росії досить значна. Народи Кавказу, Інгрія, Калінінград, Сибір, Курильські острови та інші національні республіки отримають надію на нормальне життя.
Та головна затримка в часі для нас те, що США ще поки не вирішили, що буде після путіна на росії. Тому Захід дуже стримано підходить до постачання нових озброєнь та масштабів допомоги Україні, оскільки Білий дім розмірковує як сильно розпад рф посилить Китай та що буде з її ядерною зброєю.
У дослідження інститутів, які вивчають війни йдеться про те, що з 1946 року у світі зафіксували понад 256 збройних конфліктів. Зараз активні близько 40 включаючи війну в Україні.
Війни та конфлікти завжди траплятимуться, та головне, чому вони навчають світ. У знаменитому виразі «Ніколи знову», на жаль, зараз можна поставити кому. Бо світ знов стикнувся з проявом варварства та фашизму. У зазначених вище прикладах просліджується значна роль росії у виникненні та розвитку збройних конфліктів та провокування світової війни. Нажаль, мирно жити прагнуть не всі, та коли імперія рашизму впаде – війн у світі стане менше. А наявна криза міжнародних інститутів та їх неспроможність ефективно діяти на прикладі війни в Україні – вочевидь має стати стимулом для їх реформування та запобігати загрозам війни, ще до її початку.
Александр Казмиришин