Навряд чи хтось біду сперечатися з тим, що робота педагога пов’язана зі стресом, як і будь-яка інша, де потрібно мати справу з людьми. Які хвороби через це виникають та що робити, щоб їх уникнути.

ЩО ТАКЕ ПСИХОСОМАТИЧНІ ХВОРОБИ

Психосоматичні розлади -– це захворювання, які в основному виникають під впливом психологічних причин. У людини, яка страждає психосоматичних захворюванням, емоційні переживання виражені у вигляді тілесних симптомів.

ЧЕРЕЗ ЩО ВИНИКАЮТЬ ПСИХОСОМАТИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ У ПЕДАГОГІВ

1 Нервове напруження (атестації, сертифікації,  сесії, іспити – причин для хвилювань предостатньо), яке призводить до апатії чи професійного вигорання.

2 Пригнічені емоції (коли доводиться мовчати, бути дипломатом навіть коли хочеться вести себе зовсім по іншому).

3 Негативна атмосфера (як не як, а педагогам доводиться бути «жилеткою» для своїх колег, які жаліються на учнів, зарплату, втому і т.д.), наслідком якої можуть бути проблеми зі шлунком (неможливість «переварити»), артрит («хвороба зв’язаних рук), гіпертонії та мігрені.

4 Отримання вигоди. Звучить дивно, але це так. У дітей це часто буває, приміром, коли вони не хочуть йти кудись або прагнуть «прив’язати» до себе маму, яка постійно зайнята, тіло реагує підвищенням температури та іншими симптомами.

У педагогів теж таке трапляється, коли усі ці зошити-перевірки-дзвінки настільки дістали, що вони починають хворіти. Таким чином організм сигналізує «Пора відпочити!».

НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ ПСИХОСОМАТИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕДАГОГІВ

Гіпертонія. Тиск підвищується через емоційність, схильність драматизувати, відчуття напруженості)

–Погіршення зору. Коли педагог каже «Та очі б мої вас не бачили», він навіть не усвідомлює, що його бажання може здійснитися).Тому в цьому контексті пам’ятайте, « з мріями слід бути обережними, вони можуть здійснитися. Інші психологічні причини погіршення зору – небажання дивитися правді у вічі та не помічати проблем.

–ЛОР-захворювання.  Різноманітні ангіни-фарингіти-тонзиліти виникають у зв’язку із постійним самоконтролем: «А що про мене подумають?», «А як я виглядаю?» і т.п. Недавня історія зі звільненням виховательки через фото у соцмережах свідчить про те, що педагоги перебувають під постійною «цензурою».

Лор-захворювання виникають від «захованої» образи, пригнічених емоцій та відучття, що з тобою вчинили несправедливо.

–Біль у  шиї. Виникає тоді, коли ви берете на себе надто багато завдань та відповідальності (працюєте на дві ставки, ведете три гуртки, та ще й до олімпіади дітей готуєте), а також через надмірну принциповість та негнучкість (прагнення до залізної дисципліни та жодної поблажки).

ПРОФІЛАКТИКА ПСИХОСОМАТИЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Профілактика, як відомо, завжди краща, ніж лікування, тому – дійте.

1 Спілкуйтеся з психологом – він все ж таки лікар наших душ. І не просто вислухає, як найбижча подруга, а й порадить, як впоратися зі своїми емоціями. До того ж часто сторонній людині набагато легше розповісти, що гнітить душу, ніж тим, хто вам знає.

2 Виплесніть емоції. Навіть якщо у якийсь момент довелося затиснути їх у кулак, не варто і далі робити вигляд, що їх не існує. Навпаки – їх варто виплеснути. Хай навіть доведеться жбурнути нову тарілку чи гримнути чимось  по столі. У кожного свій спосіб, головне – позбутися тягаря на душі.

3 Знайдіть заняття до душі. Знайдіть заняття, яке допомагатиме вам «перемикати» увагу. Бажано, щоб це була робота руками – малювання, в’язання, створення прикрас – одним словом, повний релакс для ваших мізків.

4 Фізичне навантаження. Спортзал, танці, плавання чи просто прогулянка – не так важливо, адже лише у здоровому тілі здоровий дух.

Print Friendly, PDF & Email