Новий прохід українських військових кораблів через тимчасово підконтрольну російським окупантам Керченську протоку, який готує Україна, пройде під наглядом іноземних військових. Про це повідомляє УНІАН з посиланням на інтерв’ю міністр закордонних справ України Павло Клімкіна виданню «Цензор.НЕТ». 

«В Берліні відбулися наші консультації з німцями та французами щодо можливого формату моніторингової місії. Ми хочемо, щоб вона була постійна та ефективна… Зараз ми опрацьовуємо можливості моніторингу і з моря, і з повітря, і, вочевидь, з космосу. Ефективний моніторинг буде працювати, тільки коли скомбінувати ці методи», – розповів Клімкін.

Міністр зазначив також, що Україна широко опрацьовує питання постійної та тривалої присутності військово-морських сил НАТО у Чорному морі. «Тут є, звичайно, свої нюанси, пов’язані з конвенцією Монтре, але ми маємо ідеї, як це здійснити у рамках міжнародного права. Є ідеї щодо купівлі або лізингу військових кораблів, спільної роботи екіпажів. Так що всі опції ми обговорюємо. Я сподіваюся, що нам вдасться здивувати Росію», – запевнив він.

Глава закордонного відомства додав також, що МЗС ретельно та непублічно проінструктує українських моряків на той випадок, якщо російській сторонв вдасться взяти їх у полон. 

«Якщо це зараз прозвучить, то потім деякі речі вже будуть очікуваними, і РФ зможе підготуватися, чого мені, звичайно, не хотілося б. Але в будь-якому випадку це наша позиція – діяти відповідально на основі чіткої довіри та координації з нашими друзями», – підкреслив він. 

При цьому Клімкін сказав, що наполягає на максимально повному інформаційному висвітленні проходу кораблів.

«Такі речі повинні робитися у повній координації з нашими друзями. Друге: вони повинні робитися з максимальним розголосом, щоб уникнути багатьох трюків з боку Росії. Третє: вони повинні робитися під відповідним міжнародним моніторингом. А от коли та – головне – як, я не скажу, оскільки тоді до багатьох речей Росія зможе підготуватися», – підсумував він.

Нагадаємо, що про наміри провести кораблі через Керченську протоку під наглядом міжнародних спостерігачів ще в грудні минулого року зазначав секретар РНБО Олександр Турчинов. 

Print Friendly, PDF & Email