У середу стартував епохальний візит голови КНР Сі Цзіньпіна до Саудівської Аравії. Китайський лідер провів зустрічі з королем Сальманом бен Абделем Азізом Аль Саудом та наслідним принцом Мохаммедом бін Салманом, а також взяв участь у китайсько-арабському саміті та засіданні членів Ради співробітництва арабських держав Перської затоки.
За даними саудівських ЗМІ, лідери Китаю та Саудівської Аравії мають намір підписати десятки угод у галузі енергетики, безпеки та інвестицій на загальну суму майже 30 мільярдів доларів. Політичний порядок денний включатиме підписання документа про стратегічне партнерство, а також плану про “гармонізацію довгострокових програм” – саудівського проекту “Бачення-2030” та китайської ініціативи “Один пояс – один шлях”.
Ключовим питанням візиту стануть переговори про перехід на юані у розрахунках за постачання нафти, що кардинально змінить світовий ринок нафтоторгівлі.
Сі провів переговори з наслідним принцом, прем’єр-міністром Саудівської Аравії Мухаммедом бен Сальманом Аль Саудом
Лідери держав Ліги арабських держав, що охоплюють Перську затоку, Левант і Африку, почали прибувати в Ер-Ріяд у четвер, коли Сі отримав королівський прийом від принца Мухаммеда і підписав пакт про партнерство між Китаєм і Саудівською Аравією з королем Салманом, демонструючи взаємне поглиблення зв’язків.
У широкій спільній заяві в п’ятницю Пекін і Ер-Ріяд зобов’язалися зміцнювати співпрацю і наголосили на принципах суверенітету та «невтручання», підтвердивши при цьому важливість мирного вирішення українського конфлікту.
Як відзначають спостерігачі, сам по собі візит китайського лідера до близькосхідної монархії демонструє тверду націленість Пекіна та Ер-Ріяда на поглиблення широкомасштабної співпраці.
Як зазначали західні ЗМІ, в Ер-Ріяді Сі Цзіньпіну приготували “королівський прийом”, який не йде ні в яке порівняння з холодним поводженням саудівців з Джо Байденом під час його приїзду в королівство цього літа.
Саудівські державні ЗМІ вже охрестили відносини між країнами “стратегічним партнерством”, що не дивно, зважаючи на те, що саме Саудівська Аравія є основним постачальником нафти до Китаю. Проте не лише нафта визначає взаємний інтерес Ер-Ріяда та Пекіна – співпраця розвивається і в інших сферах, наприклад, у будівельній, автопромисловій та збройовій. Візит Сі також припадає на той час, коли давній союз Ер-Ріяда з Вашингтоном виявився напруженим через права людини, енергетичну політику та Росію, а також сумніви Перської затоки у прихильності основного гаранта безпеки, Америки, в регіоні.
“Є багато столиць, крім Вашингтона, з яким можна мати справу, – цитує британська газета Guardian високопосадовця. – Китайці не читають нотацій і не виявляють неповаги, вони вміють робити бізнес”.
У свою чергу Пекін не приховує, що Саудівська Аравія є одним із пріоритетів у зовнішній політиці Піднебесної.
Голова КНР Сі Цзіньпін зустрівся з королем Саудівської Аравії Сальманом бен Абдель Азізом Аль Саудом у королівському палаці в Ер-Ріяді
У широкій спільній заяві в п’ятницю Пекін і Ер-Ріяд зобов’язалися зміцнювати співпрацю і наголосили на принципах суверенітету та «невтручання», підтвердивши при цьому важливість мирного вирішення українського конфлікту.
Нафтовий гігант Саудівська Аравія є провідним постачальником нафти у Китай, і в спільній заяві підтверджується важливість стабільності глобального ринку та співробітництва в галузі енергетики, а також прагнення розвитку нафтової торгівлі та розширення співробітництва в галузі мирної ядерної енергетики.
Ер-Ріяд висловив підтримку політиці Пекіна «Єдиного Китаю» щодо Тайваню. Сі запросив короля Салмана відвідати Китай.
Китайський лідер сказав, що його візит, під час якого він зустрінеться з іншими виробниками нафти в Перській затоці та візьме участь у ширшому саміті з країнами Ліги арабських держав у п’ятницю, ознаменував собою «нову еру» у відносинах.
«Китай сподівається на співпрацю з Саудівською Аравією та арабськими державами, щоб перетворити ці два саміти на знакові події в історії китайсько-арабських відносин та відносин між Китаєм та РСАДПЗ та вивести ці відносини на новий рівень», — цитує заяву Сі Цзіньпіна міністерство закордонних справ КНР.
Напередодні самітів Сі провів двосторонні переговори з спадковим принцом Кувейту шейхом Мешалем ас-Сабахом, президентом Єгипту Абдель Фаттахом Ас-Сісі, прем’єр-міністром Іраку Шайєй ас-Судані, лідером Судану генералом Абдель Фаттахом аль-Бураном та президентом Палестини Махмудом Аббасом.
Дипломати заявили, що китайська делегація підпише угоди та меморандуми про взаєморозуміння з кількома державами на додаток до Саудівської Аравії, яка підписала меморандум про взаєморозуміння з Huawei щодо хмарних обчислень та будівництва високотехнологічних комплексів у містах Саудівської Аравії.
Китайський технологічний гігант брав участь у створенні мереж 5G у більшості країн Перської затоки, незважаючи на побоювання США щодо можливого ризику для безпеки під час використання його технології.
Варто зазначити, що під час візиту лідер КНР не обмежиться спілкуванням виключно із керівництвом Саудівської Аравії. Він також візьме участь у китайсько-арабському саміті, на який прибудуть інші лідери країн перської затоки. У Пекіні цей захід називають “наріжним каменем в історії відносин” між КНР та країнами регіону та впевнені, що зустріч лідерів виведе “співпрацю на абсолютно новий якісний рівень”. За попередньою інформацією, головними темами саміту стануть боротьба з кліматичними змінами, протидія тероризму, а також співпраця з метою підтримки миру та стабільності у регіоні.