Міністр освіти розповіла про те, як будуть формуватися зарплати педагогів, чому не вистачає освітньої субвенції

До кінця квітня Міністерство освіти повинно розробити концепцію реформування системи заробітних плат вчителів. Про це в інтерв'ю Українській правді. Життя сказала міністр освіти і науки Ганна Новосад.

За її словами, будь-які зміни повинні мати фінансову основу.

Надбавки – мінус, оклад – плюс

«Ключове, на чому будуть базуватися майбутні зміни по заробітній платі, - це оптимізація надбавок в бік збільшення окладу і скорочення кількості надбавок. І почнемо ми з надбавки за престижність праці, яка однією з перших повинна бути інтегрована в оклад. Ті граничні 30%, які виплачуються як надбавка, повинні перейти в оклад заробітної плати », - сказала міністр.

Чому не вистачає освітньої субвенції?

Анна Новосад розповіла про проблему нестачі субвенції на покриття заробітних плат в деяких регіонах. На переконання міністра, є три основні причини, чому так відбувається.

«Перша причина в поганій мережі шкіл, небажанні місцевої влади працювати над тим, щоб дійсно школи були великими, щоб в них була достатня наповнюваність класів. Їм просто не вистачає грошей, оскільки їх фактичні витрати не сходяться з тими, які їм розрахувало держава. Як це працює? Ми розраховуємо освітню субвенцію з тих коштів, з яких платять зарплату відповідно до формули розподілу.

Вона серед інших критеріїв враховує щільність населення, кількість учнів. Відповідно до неї ми нараховуємо кошти. Дуже часто, особливо в тих областях, де багато маленьких шкіл, де фактична наповнюваність класу менше, ніж розрахункова, тому й не вистачає коштів », - зазначила Анна Новосад.

Вона повідомила, що це системна проблема в окремих регіонах.

«Ми щороку йдемо назустріч і робимо перерозподіл освітніх субвенцій, щоб покрити цей дефіцит, але в тих областях, в яких нормальна мережа шкіл і в яких фактична наповнюваність збігається з розрахунковою, у них таких проблем немає. З держбюджету ми виплачуємо дві частини зарплати: оклад, а також престижність. Завжди проблема з престижністю », - сказала міністр.

Вона зазначила, що з держбюджету держава платить 25% за престижність, а її межа - це 30%. Дуже часто на місцях платять тільки 5%, хоча отримують з бюджету 25%.

«А все, що заощадили на вчителях, місцева влада спрямовує на матеріальні поліпшення або інші потреби. Вони важливі, але все-таки це кошти на зарплату.

І, власне, тому і концепція реформування зарплати, яку ми зараз розробляємо, базується на тому, що нам потрібно уніфікувати надбавки з однією важливою метою: вчитель не повинен залежати від маніпуляцій з нарахуваннями на місцях», - зазначила Анна Новосад.

Print Friendly, PDF & Email