Більша половина громадян переконана, що «країна рухається у неправильному напрямку» і нам потрібні «радикальні зміни». Таких, згідно соціологічних даних групи «Рейтинг», є 73%. Лише 15% вважають, що стан справ правильний.

При цьому українці також висловили свою думку, а хто ж тоді має принести ці зміни та хто може стати двигуном цих «радикальних змін». Серед лідерів електоральних симпатій є ті, хто не мають взагалі досвіду державного управління і їх підтримка сягає майже 40%, рівно ж тих, хто, на думку громадян, має досвід управління в державних інституціях.

Громадяни висловили досить серйозний запит (42%) на «нові обличчя» в парламент. Це свідчить про те, що їх не влаштовує діяльність сьогоднішніх і не має значення при владі вони чи в опозиції. Це, звісно, окрилює ті партії, які або вперше братимуть участь в парламентських виборах, або ті, які не потрапили до Ради 2014 року.

Однак головний виклик для всіх партій – дати відповідь на питання: як завершити війну? Оскільки «припинення військових дій на Сході України – основна вимога респондентів до майбутнього Президента України», а таких 66%. Однак сам президент не зможе завершити війну, для цього йому потрібен буде парламент, який підтримуватиме політику гаранта та національні інтереси нашої держави.

Зараз лідером електоральних симпатій далі залишається Юлія Тимошенко. Якщо чесно, то здивувало друге місце – на нього піднявся шоумен Володимир Зеленський. Це знову таки протест або нерозуміння громадян ролі та функцій, які виконує президент України. Підтримка Зеленського свідчить радше про успіх комедійного серіалу «Слуга народу», який нічого спільного не має з реальною політикою.

Це свідчить про те, що телевізор і далі відіграє важливу роль у формуванні електоральних симпатій українців. Люди собі представляють політику так, як це подано в серіалі.

Тимошенко вигідний такий спаринг, оскільки в кінцевому випадку вона виглядатиме більш солідно на фоні Зеленського, адже окрім комедійних виступів Зеленський нічого путнього не запропонував. Натомість Тимошенко показує свій «Новий курс», який може стати хорошим спаринг партнером програм інших кандидатів.

Нам потрібні дискусії, альтернативні програми кандидатів, щоб суспільство мало вибір. Так працює демократія в багатьох розвинених країнах. Відсутність серйозних програм кандидатів, їх обговорення та дискусії призводить до популізму, хаосу, що в кінцевому випадку приведе до влади того, який буде виконувати програму інших, або це будуть спонсори, політики інших держав.

Антирейтинг поки незмінно очолює Петро Порошенко. Йому та його команді слід попрацювати, щоб змінити рейтинг на позитивний. Під час виступу у Верховній Раді України Порошенко коротко окреслив напрямок, за яким буде йти на другий строк. Це сильна армія, незалежна Церква та поглиблення євро-атлантичної інтеграції. Чи допоможе це йому збільшити рейтинг? Поки позитивної динаміки не бачимо. За таких умов Тимошенко може цементувати й далі свої лідерські позиції, однак виборча кампанія завжди несе елементи непередбачуваності. Слід очікувати повороту. І варто пам’ятати, що перемога на виборах в президенти не означає 100% гарантію реалізації програми, є ще парламентські вибори, які стануть ключовими в цьому змаганні.

Якщо новий президент матиме більшість в парламенті, тоді він матиме зелене світло для впровадження свого курсу. В протилежному випадку –  президент буде слабким і першість в процесі матиме глава Уряду.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email