Рішення японської компанії TEPCO, оператора АЕС “Фукусіма”, скидати забруднену воду в океан викликало велику стурбованість світу щодо потенційної небезпеки, яку вона становить для сусідніх країн та навколишнього середовища. Вода, яка використовувалася для охолодження пошкоджених реакторів після руйнівного землетрусу та цунамі 2011 року, накопичувалася у резервуарах понад 12 років.
В умовах обмеженого простору для розміщення зростаючих резервів японська влада вибрала спірне рішення.
Хоча TEPCO запевняє, що вода пройде попереднє очищення, вона визнає, що видалення тритію, радіоактивного ізотопу, неможливе. Це зізнання викликало різку критику з боку сусідніх країн. Відомо, що тритій шкідливий при ковтанні або всмоктуванні в організм, а його потрапляння в океан може мати далекосяжні катастрофічні наслідки.
З офіційною заявою одним з перших виступив Китай, який напередодні також висловив стурбованість ситуацією навколо Запорізької атомної електростанції.
Офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь заявив, що Японію очікує втрата довіри міжнародної спільноти.
“Така практика вкрай егоїстична і безвідповідальна, і громадськість, як у Японії, так і за її межами, не може з цим змиритися. Це зіпсує імідж Японії та нашкодить людям із сусідніх країн та острівних держав Тихого океану. Це також призведе до того, що Японія ще більше втратить довіру міжнародного співтовариства”, – сказав він.
Небезпека полягає у потенційному забрудненні морської фауни та екосистеми. Коли забруднена вода поєднується з океаном, вона може споживатися морськими організмами, потрапляючи в харчовий ланцюг і поширюючи радіацію серед широкого кола видів. Це становить загрозу як водної флори і фауни, так тих, хто харчується з океану.
Це рішення також викликає занепокоєння щодо довгострокових наслідків для сусідніх країн. Радіоактивні матеріали, зокрема тритій, можуть розсіюватися океанськими течіями, потенційно досягаючи берегів довколишніх країн. Це викликало протести та заперечення з боку країн регіону, які побоюються наслідків для своїх прибережних спільнот та екосистем.
Екологи наполягають на утилізації радіоактивної води Японії належним науковим, прозорим та безпечним способом, а також погодилися на проведення довгострокового моніторингу МАГАТЕ та зацікавленими державами для забезпечення ефективного захисту морського середовища.
Крім того, скидання забрудненої води в океан створює прецедент, який може мати глобальні наслідки. Інші країни з атомними електростанціями, що зіткнулися з аналогічними проблемами, могли б розглядати це як прийнятне рішення, яке ще більше посилює проблему радіоактивного забруднення іньших океанів.
У світлі цих побоювань дуже важливо вивчити та реалізувати всі можливі альтернативи.
Раніше Китай заявив, що надає великої уваги забезпеченню безпеки на Запорізькій атомній електростанції. Про це на брифінгу заявила речниця МЗС КНР Мао Нін щодо повідомлення української сторони про підготовку російськими загарбниками теракту на ЗАЕС.
“Китай надає великої уваги безпеці на Запорізькій атомній електростанції і повністю підтримує конструктивну роль у її підтриманні Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). … Всі сторони повинні діяти відповідально, враховувати підвищену небезпеку, яку становить будь-який інцидент на Запорізькій АЕС…, та вжити заходів для деескалації напруженості й убезпечення об’єктів цієї атомної станції”, – сказала Мао Нін.