Цивілізація Китаю – це давня цивілізація, яка протягом тисячоліть безперервно передається від покоління до покоління. Це джерело духовних і моральних сил, які дозволяють сучасному Китаю справлятися з усілякими труднощами та досягати успіхів, які привертають увагу всього світу.
Для того, щоб зберігати та розвивати культуру, а також переймати мудрість та досвід, накопичені китайським народом за історію свого існування, уряд КНР заснував Державний архів публікацій та культури зі штаб-квартирою в Пекіні та трьома філіями, що розташовані у різних частинах країни – у містах Сіань, Ханчжоу та Гуанчжоу. У них зібрані, зберігаються та виставлені на огляд безліч скарбів культури китайської нації.
Штаб-квартира Держархіву публікацій та культури, м. Пекін
Голова КНР Сі Цзіньпін вважає, що цивілізація кожної країни та народу несе в собі духовну спадщину, яку необхідно не лише берегти та передавати наступним поколінням, а й оновлювати відповідно до духу часу. Нещодавно Сі Цзіньпін сформулював п’ять характерних рис, які властиві цивілізації Китаю.
1. Безперервність. Протягом більш ніж п’яти тисячоліть багатої історії цивілізації китайського народу, її розвиток ніколи не переривався і продовжувався до наших днів. Ця безперервність не тільки визначила фундаментальний шлях, яким йде китайська нація, але й зробила важливий внесок у прогрес загальносвітової людської цивілізації. Без пізнання Китаю в розрізі безперервності його тривалої історії неможливо зрозуміти як стародавній, так і сучасний Китай, і тим паче неможливо буде зрозуміти майбутній Китай.
Філія у м. Сіань, провінція Шеньсі
Філія у м. Ханьчжоу, провінція Чжецзян
Філія у Гуанчжоу, провінція Гуандун
2. Інноваційність. З найдавніших часів китайська цивілізація не тільки зберігалася і передавалася, а й постійно розвивалася і вдосконалювалася відповідно до реалій певного часу. В інноваційності полягають найглибші духовні прагнення китайської нації, це уособлення духу заповзятливості, який не обмежений шануванням давніх і колишніх успіхів, а проявляється у спрямованості до нових здобутків, зі сміливістю в прийнятті всього нового і без страху перед новими викликами.
3. Єдність. Китай – це єдина багатонаціональна країна, її характерною рисою є єдність у різноманітті китайських народів. Цивілізація Китаю сформувалася у процесі злиття безлічі видатних культур різних етнічних груп у єдине ціле, визначивши їх спільні переконання у невідчужуваності територій, недоторканності порядку країни, нерозривності нації та безперервності цивілізації. Єдність держави – це суть основних інтересів Китаю. Єдина та сильна держава об’єднує долі народів усіх національностей.
4. Інклюзивність. Різноманітність цивілізацій є базовою особливістю людства та джерелом його прогресу. Протягом усієї історії цивілізація Китаю завжди була відкрита та інклюзивна, оновлюючись та збагачуючись завдяки взаємодії з іншими цивілізаціями. Це зумовило спрямованість китайської нації на тісний зв’язок, комунікацію та взаємодію з іншими народами, визначило гармонійність співіснування у Китаї різних віросповідань та відкритість китайської цивілізації до прийняття світової культури.
5. Миролюбність. Ідеологія мирного розвитку є основою культури Китаю. Прагнення до миру втілює дух китайської нації, це закладено в генах китайського народу. Виняткова миролюбність китайської цивілізації визначила, що Китай завжди відіграє роль у побудові миру в усьому світі, просуванні глобального розвитку та захисті міжнародного порядку, не нав’язуючи іншим своїх цінностей та політичної системи, підтримуючи співпрацю, не йдучи на конфронтації та не займаючись політикою поділу світу на протиборчі табори.
Варто відзначити, що Китай завжди прагне йти шляхом мирного розвитку, ніколи не провокуючи конфлікти або війни та не зазіхаючи на територію інших держав. Наразі Китай є єдиною країною у світі, в якій принцип «шляху мирного розвитку» прописано у конституції. Ініціативи глобального розвитку, глобальної безпеки та глобальної цивілізації, що просуваються Китаєм, засновані на ключовому в китайській культурі принципі миру як найвищої цінності та виходять із незалежної та мирної зовнішньої політики та практики.
Як відповідальна держава, Китай завжди високо підіймає прапор миру, розвитку та взаємовигідної співпраці, постійно намагається пропонувати свої шляхи розв’язання актуальних проблем, твердо закликає до мирних переговорів і продовжує стояти на варті миру у всьому світі, відповідально виконуючи свій обов’язок та щиро пропонуючи свій внесок у забезпечення глобальної безпеки.