Минулий рік ознаменувався цілою серією глобальних потрясінь, які торкнулися і вплинули на весь світ – пандемія коронавірусу, що продовжується, вторгнення російської армії в Україну, різкий сплеск глобальної інфляції та потужна світова енергетична криза. Від 2023 року майже всі аналітики чекають на стабілізацію, головними локомотивами якої мають стати найбільші країни світу.
Аналізуючи перспективи найближчих 12 місяців, аналітики зазначають, що у 2023 році світ зіткнеться з масштабними викликами та потенційними кризами, проте Китай, його економіка, внутрішня та зовнішня політика внесуть більше визначеності у ситуацію у світі.
Прогнози в такі складні для всіх часи – справа ризикована, проте провідні світові аналітики зробили кілька припущень про те, що чекає на Китай у 2023 році.
На їхню думку, КНР зосередиться на стабілізації своєї величезної економіки розміром у 17 трлн доларів і внесе корективи в політику, щоб забезпечити досягнення ключових цілей, поставлених главою Китаю Сі Цзіньпіном і Комуністичної Партії країни на 20-у з’їзді Комуністичної партії Китаю.
Пекін готовий до викликів
Минулого року друга за величиною економіка світу зіткнулася із численними зустрічними вітрами. Однак влада країни підкреслює, що через кілька місяців труднощів Китай повністю готовий до будь-яких викликів і невизначеностей, які можуть виникнути на міжнародній арені, і протистоятиме будь-яким провокаціям, які загрожують його національній безпеці та корінним інтересам.
Більше того, Китай, з його відкритою та інклюзивною економікою та дипломатією, що демонструє стійкість та сильний потенціал, продовжуватиме вносити стабільність у глобальну безпеку у 2023 році, оскільки відіграє провідну роль у покращенні та реформуванні глобалізації, що стикається з перешкодами, вважають експерти.
У 2022 році світ пережив безліч проблем та криз, і ці невирішені проблеми продовжуватимуть турбувати світ, який вже перебуває в сильній турбулентності.
Голова КНР Сі Цзіньпін заявив у своєму новорічному посланні напередодні 2023 року, що «зміни, небачені за сторіччя, відбуваються дедалі швидшими темпами, і світ ще не став спокійним місцем. Ми цінуємо світ і розвиток, цінуємо друзів і партнерів так само, як і завжди. Ми твердо стоїмо на правильній стороні історії, на боці людської цивілізації та прогресу. Ми старанно працюємо, щоб внести мудрість і рішення Китаю у справу миру та розвитку для всього людства».
Зовнішня політика
Світ очікує, що Китай відіграватиме ще важливішу роль в умовах глобальної турбулентності, а інші провідні світові держави докладатимуть спільних зусиль для пошуку більшої визначеності.
Нині 150 країн та 32 міжнародні організації є частиною глобальної китайської ініціативи «Один пояс, один шлях». З погляду розвитку відкритої світової економіки в новому році Китай і надалі просуватиме спільне будівництво “Поясу”.
Почуття обов’язку Китаю як великої країни, що стабілізує і врівноважую світ, є відмінною рисою його загальносвітової місії.
За даними Guardian, серед світових лідерів президент Франції Еммануель Макрон відвідає Китай на початку цього року, оскільки він очікує, що КНР гратиме посередницьку роль в українській кризі (вторгнення російської армії в Україну), а обидві сторони зміцнюватимуть і розвиватимуть двосторонні відносини, а також відносини між Китаєм та ЄС без втручання третіх осіб.
Пекін працюватиме над більш тісними обмінами на вищому рівні та стратегічними комунікаціями з Європою, а також прагнутиме сталого розвитку китайсько-європейських відносин.
Розвиток відносин між Китаєм та Європою має велике значення для економіки, стабільності глобального ландшафту та процвітання євразійського континенту, наголошують експерти.
США також прагнуть більшої співпраці з Китаєм, щоб впоратися з нинішньою напруженістю, оскільки Пекін продовжує докладати зусиль для відновлення двосторонніх відносин після того, як вищі лідери двох країн досягли консенсусу на Балі в Індонезії напередодні саміту G20 у 2022 році.
Держсекретар США Ентоні Блінкен, як очікується, на початку цього року також відвідає Китай. Оскільки зустріч економік АТЕС 2023 проведуть у США, а саміт G20 проведе Індія наприкінці цього року, багато спостерігачів передбачають візити лідера Китаю до США та Індії, які можуть відновити непрості двосторонні відносини. Тому 2023 року дипломатія Китаю привертатиме до себе велику увагу в усьому світі, зазначають експерти.
Дипломатичні місії Китаю в новому році серйозно розширюватимуть глобальне партнерство країни, засноване на рівності, відкритості та співпраці, заявив Ван І (міністр закордонних справ КНР з березня 2013 до грудня 2022 року, директор Управління Комісії із закордонних справ ЦК КПК) у своїй програмній статті, опублікованій напередодні у першому номері флагманського журналу управління Qiushi цього року.
Ван І зазначив, що Китай «забезпечить більше зручності для обміну візитами із зовнішнім світом» і «забезпечить стабільний і добре функціонуючий виробничий ланцюжок поставок» у рамках глобальної економіки.
Зростання економіки
У 2023 році Китай зробить кроки для розширення внутрішнього попиту, приділить першочергову увагу відновленню споживання та досягненню основних економічних цілей.
«Наступного року ми віддаватимемо пріоритет стабільності і прагнемо прогресу», — йдеться у заяві Центральної економічної робочої конференції КНР.
Найважливішим висновком конференції є те, що збільшення споживання є головним пріоритетом для уряду в 2023 році. Ця стратегія має сенс, оскільки споживання нині зростає набагато повільніше, ніж до пандемії.
Минулого місяця радники уряду повідомили агентству Reuters, що вони рекомендуватимуть конференції прийняти цілі зростання на 2023 рік у діапазоні від 4,5% до 5,5%, тоді як радник центрального банку заявив минулого місяця, що Китай має встановити мету не нижче 5%.
З того часу пропозиції про те, що Китаю слід прагнути до зростання приблизно на 5%, набирали обертів.
Ключові економічні цілі буде оголошено публічно на щорічному засіданні парламенту Китаю, яке зазвичай проводиться у березні. Найвище керівництво підтвердило, що Китай дотримуватиметься свого принципу «дома призначені для проживання, а не для спекуляцій», і пообіцяло підтримувати високий попит на житло.
Подолати пандемію, повернути зростання
За словами експертів, коригування політики боротьби з епідемією в Китаї принесло великі зміни не тільки в Китай, а й у весь світ. Особливо для тих, хто сподівається на поновлення контактів між людьми з Китаєм для подальшого прискорення відновлення економіки.
При цьому доти, доки внутрішня економічна діяльність Китаю в цілому нормалізується і вся країна подолає нинішню проблему до весни, ніщо не зможе перешкодити світу і Китаю стати тісніше пов’язаними, заявив Люй Сян, науковий співробітник Китайської академії соціальних наук.
Китайська економіка загалом показала свою стійкість. Аналітики кажуть, що у 2023 році китайський уряд зробить низку дій для прискорення відновлення, що додасть впевненості міжнародному капіталу та висококласним талантам у всьому світі.
Це та впевненість, яку Китай може внести у світ і на яку від нього очікують глобальні гравці.
Щодо існуючих продовольчих та енергетичних криз Китай вже зробив зусилля для роботи зі своїми партнерами по всьому світу, включаючи арабські країни та партнерів по АСЕАН, а також африканські країни, які традиційно зберігають хороший рівень контактів з Китаєм.
Загалом аналітики відзначають, що в 2023 році Китай відіграватиме більш активну роль у вдосконаленні та реформуванні глобалізації, активізуватиме зусилля щодо розвитку багатосторонності для формування глобальних ланцюжків створення вартості, що матиме вирішальне значення для сталого розвитку та глобального відновлення.
Серед найважливіших питань для Китаю в 2023 році питання про те, як країна рухається до цих цілей – це в кінцевому підсумку вплине не тільки на КНР як глобального гравця і другу економіку світу, але і на решту світу через величезний вплив китайської держави на економічні, політичні та соціальні аспекти розвитку глобалізації.