Підставою стало те, що Москва «роками безсовісно порушувала умови» домовленостей, і продовжує це робити. Що це змінює у світовій системі безпеки? Чи можуть бути небезпечні для України російські ракети?

Що це власне за Договір?

Договір між СРСР та США про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (РСМД) – підписаний Михайлом Горбачовим та Рональдом Рейганом у 1987 року.

Він зобов’язував його учасників не виробляти та не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) і малої (500-1000 км) дальності. А також знищити протягом 3 років всі пускові установки та ракети наземного базування з радіусом дії 500-5500 км. Це стало першою в історії домовленістю про реальне скорочення наявних озброєнь.

Фактично, головна місія договору полягала у убезпеченні світу від «обмеженої ядерної війни». Оскільки ракети малої та середньої дальності були більш точними та швидкими, ніж їхні старші сестри, міжконтинентальні балістичні ракети (МБР), існувала спокуса завдати так званого «обезголовлюючого удару» по противнику, чи розв’язати ядерну війну в окремому регіоні. До червня 1991 року Договір було виконано: СРСР знищив 1846 ракетних комплексів, США – 846.

А решта світу?

Дві наддержави добровільно обмежили себе в розвитку даного виду озброєння, але угода мала двосторонній характер і інших держав не стосувалася. В той самий рік, коли було виконано умови договору, Радянський Союз зник. Його місце зайняла Російська Федерація, а Сполучені Штати лишилися єдиною наддержавою.  Геополітична ситуація змінилася і для деяких держав наявність власних балістичних ракет стала необхідною запорукою власної безпеки. Найбільшою кількістю ракет середньої дальності сьогодні володіє Китай – більше тисячі одиниць.

Китайська ядерна балістична ракета середньої дальності DF-21D

 

Власні ракети мають Індія, Пакистан, КНДР, Ізраїль, Іран. В останнього вони, щоправда, не мають ядерного заряду. Власні балістичні ракети морського базування має Франція.

А що Росія?

В Росії критика договору, в середовищі правовірних комуністів і націонал-патріотів, лунала практично від самого початку. Однак до середини нульових таку позицію починає підтримувати офіційний кремль. Договір називають «реліктом холодної війни», таким що прямо шкодить інтересам РФ і обмежує її в забезпеченні власної безпеки. Ще більше тема договору РСМД загострюється в контексті перспективи розміщення у Східній Європі американської системи протиракетної оборони.

Проте різких кроків Росія тоді не робить. Але очевидно, що саме в цей період вона відновлює розробку власних ракетних систем близької та середньої дальності. В 2007 році Росія приймає на озброєння ракетний комплекс «Іскандер». За заявленими характеристиками його дальність не перевищує 500 км., а отже Договору він не порушує. Однак в майбутньому саме ракети цього комплексу «Іскандера» стануть основним доказом фактичної відмови Росії від його виконання.

«Не смешите мои Искандеры» або сміх крізь сльози

Вторгнення РФ в Україну, в тому числі, і прискорення та загострення процесів навколо  Договору. Продемонструвавши чого варте для неї міжнародне право, Росія змусила США та весь західний світ переглянути всю світову безпеку. Вже в липні 2014р. США звинувачують Росію в випробуваннях крилатих ракет середньої дальності, які порушують Договір. За даними американської розвідки, дальність російської крилатої ракети «Іскандер-К» становить від 500 до 5000 км.

СПУ 9П78-1 з крилатими ракетами Р-500 ракетного комплексу 9К720 «Іскандер-М»

СПУ 9П78-1 з крилатими ракетами Р-500 ракетного комплексу 9К720 «Іскандер-М»

В подальшому кількість доказів тільки зростала. Росія в свою чергу дотримувалась вже звичної для себе міжнародної стратегії: брехала, погрожувала і звинувачувала за принципом – «сам дурак». Тож, враховуючи таку позицію кремля, не дивно, що всі спроби врегулювання протиріч закінчилися невдало.

19 жовтня 2018 року на Валдайському форумі Володимир Путін заявив, що в разі спроби виходу США з договору про РСМД «відповідь Росії буде миттєвою і дзеркальною». А вже наступного дня президент Трамп оголосив про намір вийти з Договору про РСМД, за його словами – через «недотримання його умов російською стороною».

Зрештою спочатку США, а згодом Росія, оголосили про призупинення участі в Договорі РСМД.

Що це означає для України?

Після останніх п’яти років новітньої історії українське суспільство вже мало чим можна налякати. Проте ситуація не може не вселяти обґрунтоване занепокоєння. Розв’язавши собі руки, Росія вже не приховуючись розпочне розробку та виробництво ракет з дальністю понад 500 км. І очевидно, що Україна стане однією з їхніх потенційних мішеней. Єдиним ефективним стримуючим фактором може стати наявність власного озброєння даного типу. Одним з кроків у цьому напрямі є створення української крилатої ракети «Нептун». Заявлена дальність ракети складає до 300 км. Є перспективні розробки оперативно-тактичного ракетного комплексу «Грім-2» та крилатої ракети «Коршун-2», що може стати українським аналогом американських крилатих ракет «Томагавк» або російських «Калібр».

Такий вигляд може мати українська крилата ракета «Коршун-2»

Такий вигляд може мати українська крилата ракета «Коршун-2»

Загалом Україна володіє достатнім науково-технічним та виробничим потенціалом для виробництва власних крилатих та балістичних ракет. Часу тільки обмаль.

Тож що буде з Договором РСМД далі?

Незважаючи на те, що Сполучені Штати на півроку залишають вікно можливостей поновлення договору, шанси на це виглядають примарними. Фактично жодна зі сторін не зацікавлена в його продовженні в суто двосторонньому форматі. А можливість залучення до нього інших країн, що володіють балістичними ракетами, малоймовірна. Отже більш ніж тридцятирічна історія Договору, що свого часу зміг зробити світ трохи безпечнішим, закінчилася. Що, поза сумнівом, відкриває нову сторінку світової історії, оцінити справжнє значення якої ми зможемо тільки через десятиліття.

Юрій Кочевенко

Print Friendly, PDF & Email