За два дні ракетного обстрілу Одеси Росія ризикує сильно погіршити відносини з Китаєм, оскільки дії Москви не тільки призвели до загибелі мирних жителів, а й завдали серйозної шкоди економіці КНР. Більше того, російські дії буквально торпедували китайські інтереси, про що Москва не могла не знати напередодні ракетних ударів по порту Одеси.
Добре відомо, що саме Китай був найбільшим покупцем української агропродукції через зерновий коридор – внаслідок обстрілів порт було закрито, що призвело до зупинки експорту зерна.
Більше того, світові ціни на зерно та продовольство також одразу підскочили – такі дії Росії матимуть серйозні негативні наслідки для китайської економіки. Якщо конфлікт триватиме, це може призвести до ще більших втрат Китаю як в економічному, так і в політичному плані.
Чи відповість Пекін на російські провокації та серйозну завдану шкоду економічним інтересам та продовольчій безпеці КНР і наскільки рішучою може бути ця відповідь? Китайський уряд поки не вжив конкретних заходів щодо Росії у зв’язку з обстрілами Одеси, однак у зв’язку з серйозними втратами вони можуть наслідувати найближчим часом.
Давайте простежимо ланцюжок подій:
18 липня Росія вийшла із зернової угоди. Цього ж дня офіційна сторона КНР заявила про підтримку збалансованої зернової угоди, що повністю реалізовується, і готовності вести переговори з усіма сторонами для забезпечення продовольчої безпеки.
19 липня Росія не лише проігнорувала заяву, а й завдала ракетного удару по порту в Чорноморську, де було знищено 60 тис. тонн зерна, які призначалися для відправки до КНР. Цю інформацію особисто підтвердив президент Зеленський. Також під ударом опинився одеський ринок 7-й кілометр, який є осередком вихідців із КНР.
20 липня внаслідок нічної російської атаки по Одесі в місті постраждала будівля генерального консульства Китайської Народної Республіки, яка має особливий статус і є власністю Китаю. Таким чином, Росія відкрито загрожує життю китайських дипломатів. Не слід забувати, що 17 травня під час приїзду до Києва спеціального представника Китаю щодо врегулювання конфлікту в Україні Лі Хуея російська армія демонстративно обстріляла українську столицю ракетами, що також не залишилося не поміченим оглядачами.
Чи готова КНР після цих провокацій назвати РФ партнером і як це вплине на їхні економічні відносини?
Бо як відомо з початку повномасштабного вторгнення, коли півсвіту ввело санкції проти РФ, загальна торгівля Китаю з Москвою досягла рекордно високого рівня в 190 мільярдів доларів у 2022 році, що на 30% більше, ніж роком раніше. Протягом 2022-2023 років Росія неодноразово заявляла, що КНР є її основним другом та партнером у всіх сферах життя, але вже через півтора роки з початку повномасштабної війни РФ ракетами обстрілює власність КНР та зерно для неї.
Фактично, Росія відкрито атакує національні та стратегічні інтереси свого друга на території України, і це не можуть не помічати в Пекіні.