Володимир Путін підписав указ про спрощений порядок отримання громадянства РФ для мешканців окупованих Росією територій Донецької і Луганської областей. Відповідний указ оприлюднений на сайті Кремля.
«Встановити, що особи, які постійно проживають на території окремих районів Донецької та Луганської областей України, мають право звернутися із заявою про приймання в громадянство Росії у прощеному порядку», — йдеться в указі Президента РФ.
Згідно Указу, люди, які мають паспорти так званих “ДНР” і “ЛНР”, подають заяву про прийом в громадянство РФ і приносять присягу на вірність Росії. Від громадянства України відмовлятися не треба.
Заяву про отримання громадянства РФ мають розглядати впродовж 3-х місяців після подачі документів.
На думку експерта-міжнародника, співзасновника аналітичного центру КиївСтратПро Андрія Бузарова такий крок Путіна говорить про те, що тенденцій для врегулювання конфлікту немає. “Путін, вочевидь, не вірить у врегулювання кофлікту взагалі. По-друге, це значно спростить переїзд жителів непідконтрольних територій у Росію, створивши умови для їх фактичного масового відтоку. По-третє, це створить юридичну основу для подальших дій РФ на Донбасі: якщо з часом після видачі паспортів хтось із цих громадян загине в ході конфлікту, РФ матиме підстави заявляти про смерть своїх громадян. А це може сильно змінити формат конфлікту”, – вважає Бузаров.
“Указ Путіна про видачу паспортів в ЛДНР – це прямий меседж Президенту Зеленському, що Кремль готовий піти по осентинсько-абхазькому сценарію з усіма витікаючими наслідками. Так що у нового Президента не буде вже 5-ти років для врегулювання конфлікту на Донбасі, якщо зараз втратити час – це вже буде остаточно заморожений конфлікт на десятиліття”, – написав у своїй сторінці в Фейсбук політолог Кирило Молчанов.
“Я вважаю, що це втручання у внутрішні справи України…. Якщо вони дійсно хочуть врегулювати конфлікт мирно, то вони не повинні робити тих речей, які зараз робить Путін. Обгрунтовувати свої дії вони будуть очевидно якимись гуманітарними мотивами. Це те, що ми вже прохидили кілька років тому, коли вони дозволили за цими документами якісь пільгові речі на терторії РФ. Це є неправильно і так бути не повинно. Міжнародна практика буде вважати, що це є порушення норм міжнародного права і в тому числі норм міжнародного гуманітарного права, яке має достатньо чіткі, детальні і водночас суворі правила щодо того, що може робити і чого не може робити окупант. Тут можна привести таку паралель, як призов на території окупованого Криму – це вкрай грубе порушення норм міжнародного гуманітарного права. Якщо держава окуповує якусь туриторію, вона не має права призивати місцеве населення до себе на військову службу”, – коментує к.ю.н., адвокат, керуючий партнер юридичної фірми «Є право» і адвокатського об’єднання «Твін Лоерс» Віталій Власюк.
На думку міграційного адвоката Кирила Барашкова, даний крок, нажаль, може унеможливити процес реінтеграції Донбасу.