Світ зіткнувся з глобальною кризою, яку називають найбільшою з часів Другої світової. Багато аналітиків вважають, що пандемія COVID-19 спричинить радикальні зміни у світовому балансі сил, як економічних, так і політичних. Одні передбачають позитивні зміни, інші будують песимістичні прогнози. Прогноз аналітичного центру Human Rights Watch (HRW) цікавий тим, що зосереджує увагу на проблемах дитинства, а точніше присвячений загрозам «щасливому дитинству», які актуалізувались з пандемією.

 

«Криза COVID-19 має потенційно довгостроковий негативний вплив на дітей у всьому світі. Понад 1,5 мільярда учнів опинились поза школою», — йдеться у повідомленні Human Rights Watch.

Вплив, ймовірно, буде достатньо суттєвим, навіть незважаючи на те, що діти мають меншу загрозу безпосередньо від захворювання COVID-19. Вони менш вразливі перед хворобою, адже мають менш виражені симптоми та нижчий рівень смертності у порівнянні з іншими віковими категоріями.

Загрози для «щасливого дитинства»

Проте, як зазначалось ‒ понад 1,5 мільярда учнів у всьому світі вже знаходяться поза шкільними інституціями, що вже впливає на якість освіти. Отже, зниження рівня охоплення освітою та погіршення її якості — перша загроза, на якій наголошують науковці.
Зростаючий рівень безробіття, втрата доходів, особливо серед економічно незахищених сімей, може збільшити рівень дитячої праці, сексуальної експлуатації, вагітності підлітків та дитячих шлюбів у глобальному масштабі.  Це вкрай небезпечні загрози «щасливому дитинству».

До того ж у сім’ях, що знаходяться в карантині та ізоляції, посилюються випадки домашнього насилля.  Збільшення глобальної кількості загиблих від COVID-19 призведе до того, що суттєва кількість дітей буде осиротілими, вразливими до експлуатації, а також до жорстокого поводження. Насилля та сирітство — наступні жахливі загрози.

«Ризики, спричинені кризою COVID-19 для дітей — величезні. Урядам потрібно невідкладно діяти, щоб захистити дітей під час пандемії, а також розглянути, як їх сьогоднішні рішення найкраще підтримуватимуть права дітей після закінчення кризи»,‒ заявила Джо Бекер, директор з питань захисту прав дітей у Human Rights Watch.

Освітні проблеми

Для багатьох дітей у світі, криза COVID-19 призведе до проблем з освітою, а також до ізоляції від своїх однолітків. Понад 91% учнів не мають змоги повноцінно навчатися через закриття шкіл на карантин, принаймні у 188 країнах. Криза виявила великі проблеми в готовності країн до надзвичайних ситуацій, високий рівень відсутності доступу до Інтернету для дітей та відсутності навчальних матеріалів для дистанційного навчання.
Хоча виникає тренд до переходу на онлайн-платформи для навчання, багато державних шкіл  непристосовані для їх використання або не мають технологій та обладнання для навчання в Інтернеті.

Майже половина світу все ще не має доступу до глобальної мережі!

«Пандемія COVID-19 виявила серйозні недоліки в захисті дітей багатьох країн, включаючи неадекватну систему охорони здоров’я, соціального захисту та відсутність планів надзвичайних ситуацій у разі масштабного закриття шкіл», ‒ зазначила Бекер.  «Вибір, який уряди зараз роблять, має вирішальне значення не тільки для зменшення шкоди від пандемії, але й для того, щоб у майбутньому приносити користь дітям», – зазначає HRW.

Універсальний рецепт

Для зниження рівня ризиків HRW пропонують урядам вжити таких заходів:

  • Пріоритетність зусиль по продовженню освітнього процесу для всіх дітей з використанням всіх доступних технологій;
  • Надання економічної допомоги, включаючи грошові перекази, сім’ям з низьким рівнем доходів, які постраждають першими і найбільш сильно, щоб допомогти їм задовольнити основні потреби, не вдаючись до дитячої праці або дитячих шлюбів;
  • Зведення до мінімуму порушень в доступі дітей до основних і життєво важливих медичних послуг;
  • Активізація зусиль щодо виявлення дітей, які стали сиротами в результаті COVID-19, і розширення мереж прийомних сімей;

·      Проведення інформаційних кампаній,  організація гарячих ліній та інших послуг для дітей, які піддаються ризику насильства в сім’ї або сексуальної експлуатації в Інтернеті;·      Забезпечення відповідних санітарних умов проживання для дітей-біженців, дітей-мігрантів і внутрішньо переміщених.

«Вибір, який уряди зараз роблять, має вирішальне значення не тільки для зменшення шкоди від пандемії, але й для того, щоб у майбутньому приносити користь дітям», – зазначає HRW.

Людмила Зубрицька

Print Friendly, PDF & Email