Якщо не змінити ситуацію зі зрошенням, український південь може стати пустелею. В ООН заявили про те, що до 2050 дефіцит води відчує понад п’ять млрд людей. Що чекає українців у цьому контексті?

У студії Громадського радіо про це розповів Михайло Ромащенко, директор Інституту водних проблем і меліорації НААН: «Загрожує чи не загрожує дефіцит води – відповідь на це питання дуже залежить від того, як будуть розвиватися події зі змінами клімату. В Україні темпи підвищення середньорічної температури є найвищими серед країн Східної Європи — за останні 25 років склали близько одного градуса. Якщо ті прогнози, які були виконані в Гідрометеорологічному інституті за декількома кліматичними моделями, збережуться, — до 2100 року це підвищення температури складатиме 3,2 градуса – 3,3 градуса.

Процес змін клімату характеризується досить істотним зростанням температури на фоні практично незмінної кількості опадів або незначного зростання. А це зумовлює різке зростання сумарного випаровування — формується додатковий дефіцит. Те, що випадає в якості опадів, надходить із поверхневим стоком із інших територій, випаровується з більшою інтенсивністю, внаслідок цього зменшуються запаси поверхневих і підземних вод. Цей процес супроводжується ще й тим, що погіршується якість води», — повідомив науковець.

«Площі зрошення в Україні з 2,5 млн га скоротилися до менше, ніж 500 тисяч, — розповів Михайло Ромащенко: «З 1990-го року практично жодної копійки в розвиток зрошення, дренажу, за виключенням утримання, не вкладається і не фінансується. Це загальновідомі речі. Тому площі зрошення з 2,5 млн га, які були в Україні, скоротилися до менше, ніж 500 тисяч. Така невелика кількість зрошення дуже сильно загрожує опустелюванню півдня України. З тих 3,3 млн га осушувальних систем, які в нас є на півночі, сьогодні в нормальному проектному режимі, коли здійснюється водорегулювання, використовується менше, ніж 500 тисяч, тому це величезна проблема. Якщо ми в найближчий час не відновимо цей потенціал, ми його втратимо. Якщо втратимо, за прогнозом, про який я згадував, до 2100 року вологі умови збережуться тільки на півночі або на частині Волинської області – навіть Полісся стане вододефіцитним», — заявив експерт.

Print Friendly, PDF & Email