Популярність електромобілів зростає, оскільки все більше людей сприймають їхню екологічну природу та передові технології. У 2022 році українці придбали 13 600 автомобілів з нульовим рівнем викидів, що на 50% більше, ніж у 2021 році. Частка ринку нових електромобілів зросла до 17%, перевищивши показники попереднього року.
Електромобілі мають численні переваги, такі як зниження шумового забруднення, екологічність і потенціал використання передового штучного інтелекту (ШІ) і технологій автономного водіння, які важче реалізувати в традиційних бензинових автомобілях. Ці переваги випливають із заміни звичайних двигунів внутрішнього згоряння електродвигунами, що працюють від батарей або паливних елементів. Отже, теоретично електромобілями можна керувати системами ШІ.
Незручність використання славнозвісної TESLA – міф чи реальність?
Станом на 2022 рік, із загальної частки придбаних у Європі авто (1 116 419 одиниць) — 22 % становили гібриди та електро моделі, інформує аналітичне агентство JATO Dynamics. Однак неодноразово “жовта преса” проводила акти пропаганди щодо великої кількості недоліків та проблем альтернативного транспорту. Приміром, як бути, коли звичайний користувач такого авто у постійних пошуках відповідної запчастини, яка вкрай потрібна, а через погану обізнаність консультант магазину не може надати професійної допомоги у цьому? Розвіяти міфи часто допомагають спеціалізовані сервіси, які зуби з’їли на автомобільній експертизі. В Україні “першопрохідцем” сервісів автозапчастин можна вважати EXIST.ua, що працює з 2008 року і налагодив офлайн мережу офісів продажу деталей для авто. І там таки, уже давно для користувачів TESLA чи інших е-карів є можливість завдяки менеджерам підібрати необхідні деталі, до яких можливо звернутись за рекомендацію зручним каналом: сайт, додаток, чат, тощо.. А в разі тотальної розгубленості, доступна функція “Допомога в дорозі 24/7 Exist Assistance”, де в реальному часі консультант прийме ваш запит, допоможе порадою або навіть надішле команду задля усунення несправностей, що можуть трапитись в дорозі. Складність експлуатації? На жаль, чи на щастя, – немає, варто просто знати, де шукати, і не шукати відповіді у соц мережах чи навіть у нашумішовму ChatGPT.
Проблеми роботизації — як скоро чекати нових друзів за кермом?
Як скоро ми можемо очікувати, що штуний інтелект (ШІ) та робототехніка стануть нашими супутниками водіння? У 1900 році німецька кондитерська компанія Hildebrands створила серію листівок, що передбачають життя через століття, з великим акцентом на транспорті. Хоча деякі прогнози не справдилися, ШІ та робототехніка за останні роки досягли значних успіхів. Сьогодні світова індустрія робототехніки перебуває під постійним обговоренням і пильним контролем. Аналітична компанія McKinsey прогнозує, що до 2035 року ринок безпілотних автомобілів створить індустрію вартістю понад 300 мільярдів доларів. Проте дебати про те, чи можуть ШІ та робототехніка замінити людей-водіїв, ще тривають.
Однак, питання про заміну людей розумним ідеальним апаратом стає руба вже прямо зараз: скільки разів ви дзвонили на гарячу лінію, а у відповідь чули автовідповідач? Звичайно, це дуже зручно, адже час відповіді та розв'язання власного питання скорочується в рази. А чи стане це базою? Можемо сміливо стверджувати, що ні. Інформація не буде актуальною для тих, хто нетерпляче кидає слухавку, не дочекавшись останньої фрази: “Якщо Вам потрібно зв’язатись з оператором, натисніть…”. У той час, як понад 50% глобальних підприємств щорічно витрачають на створення чат-ботів більше ресурсів, ніж на розробку традиційних мобільних додатків, а живий чат в реальному часі досі не втрачає популярності. А деякі дослідження навіть свідчать про його прерогативу. Цікаво, що згаданий український сервіс має онлайн-чат з підбору автозапчастин, який супроводжують не боти, а реальні люди, які не просто продають товари, а закривають потреби автомобілістів тут і зараз та надають декілька варіантів на вибір.
У міру того, як автомобільна промисловість рухається в напрямку роботизації, ми можемо передбачити все більш автономні транспортні засоби та поступовий відхід від двигунів внутрішнього згоряння. Автомобілі майбутнього можуть навіть обслуговувати та ремонтувати інші роботи. Незважаючи на те, що передбачити точний графік появи повністю роботизованих автомобілів на дорозі залишається складним, подорож до безпілотних електромобілів, безсумнівно, почалася. Сприйняття сучасної зручності, безпеки та екологічності є першим кроком до сталого майбутнього.