Фахівці Інституту аналітики та адвокації проаналізували закупівлі тест-систем на виявлення ВІЛ-інфекції за кошти місцевих бюджетів у 12 областях України (де діє Надзвичайний план Президента США для надання допомоги в боротьбі проти ВІЛ/СНІД (PEPFAR). Так, у 2 кварталі 2019 року в обраних регіонах витратили 1 млн 760 тис грн. на придбання швидких та лабораторних тестів, що на 40% менше за аналогічний період попереднього року.
Майже половина з витрачених коштів на закупівлю тест-систем у період з квітня по червень 2019 року виділені у Донецькій та Київській областях:
З 73 закупівель тестів 38 (або 52%) є конкурентними. Лідерами за цим показником у другому кварталі 2019 року є Київська, Чернігівська області та місто Київ. Для порівняння, в 2 кварталі 2018 року конкурентними були 2 з 3 закупівель.
- Конкуренція на торгах заощаджує бюджетні кошти. Протягом II-го кварталу 2019 року Миколаївська та Херсонська області не провели жодних конкурентних процедур із придбання тестів. – додає Олександр Довгошей.
Постачальниками у кожній другій закупівлі виступають фізичні особи-підприємці. В решті випадків переможці торгів це товариства з обмеженою відповідальністю, іноді приватні акціонерні товариства. Така ситуація є типовою і не відрізняється від попередніх періодів.
Ціна на тест-системи для виявлення ВІЛ-інфекції залежить від багатьох факторів (типу, виробника, вартості поставки, тощо). Для того, аби визначити середню вартість тесту дослідники обрали найпоширеніший вид швидкого тесту – CITO TEST HIV ½. В другому кварталі 2019 року такі тести в середньому купують за 56,2 грн за штуку. Для порівняння, в другому кварталі 2018 року його середня ціна складала 85,5 грн.
За показником витрат на придбання тестів для визначення ВІЛ-інфекції на одного жителя регіону лідирують Київська і Полтавська області (0,14 грн та 0,12 грн відповідно). Однак, забезпечення закладів охорони здоров’я тестами на ВІЛ відбувається не лише за рахунок місцевих бюджетів. Важливу роль у цьому процесі відіграють міжнародні організації, та Державний бюджет України.
Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Regional monitoring and analysis for 100% of Life» за фінансової підтримки БО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» в рамках реалізації проекту HealthLink: «Прискорення зусиль з протидії ВІЛ в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Інститут аналітики і адвокації і не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.
Прес-служба Інституту аналітики та адвокації