Величезні обсяги цифрової інформації, що виробляється щодня, повинні десь зберігатися, і Китай реалізує інноваційну ідею для свого останнього банку центрів обробки даних: помістити їх під воду.
Центри обробки даних – це величезні комп’ютерні сховища, в яких зберігається все – від плейлистів Spotify до повідомлень Gmail. Хоча встановлення цих величезних серверних ферм під водою – непросте завдання, у них є дві ключові переваги.
По-перше, це заощаджений простір з погляду землі: очевидно, до 2025 року планується побудувати 100 таких блоків центрів обробки даних, які займуть близько 68 000 квадратних метрів будівельної площі.
Це майже стільки ж місця, як 13 футбольних полів. Це приміщення на суші, яке інакше було б зайняте, можна використовувати для інших цілей, в той час як центри обробки даних розташовані на глибині 35 метрів під хвилями.
По-друге, що важливіше, морська вода діє як природний холодоагент, знижуючи температуру навколо шумних центрів обробки даних. За оцінками, можна заощадити близько 122 мільйонів кіловат годин електроенергії на рік, що відповідає середньому споживанню електроенергії 160 000 громадян Китаю.
Це переваги, але розмістити ці 1300-тонні агрегати під водою непросто. Вони повинні бути сконструйовані так, щоб витримувати тиск і корозію морської води, і неясно, як саме ці величезні блоки електроніки вплинуть на морські екосистеми, в яких вони розташовані.
Кожен пристрій забезпечує достатню обчислювальну потужність для обробки 4 мільйонів зображень високої чіткості кожні 30 секунд. Це стільки, скільки 60 000 комп’ютерів.
Це перший такий комерційний центр обробки даних.
Хайнаньський підводний центр обробки даних є результатом партнерства уряду КНР та приватних компаній і розташований біля узбережжя Санья, у китайській провінції Хайнань. Кожен центр обробки даних розрахований на 25 років експлуатації, тому мине деякий час, перш ніж ці блоки вимагатимуть заміни.