Рука «віртуальної Москви» дісталась Італії. На Апеннінах всерйоз задумались над фактом можливого втручання російських тролів на виборах, які відбулись цього року на початку весни. Нагадаємо, що тоді перемогли популісти-націоналісти з партії «Ліга» та рух «5 Зірок» – всі відомі своїми проросійськими симпатіями.

Переломним моментом в розумінні того, що відома всім Internet Research Agency (IRA) могла стати додатковим штиком, зокрема в атаці на Президента Італії Серджіо Матарелла.

27 травня в Квіриналі (адміністрація та резиденція Президента Італії) неабияк збентежились нечуваною активністю користувачів, які розганяли хештег #MattarellaDimettiti (Матарелла у відставку), який, як виявилось, бомбардувався саме з офісу Санкт-Петербурзької IRA, пише видання Corriere della Sera.

Цей хештег з’явився не просто так, а в розпал найдовшої в історії країни політичної кризи, в якій партії-переможці не могли погодити кандидатури на посади міністрів. Тоді каменем спотикання стала кандидатура міністра економіки та затятого євроскептика Паоло Савони. Саме тоді, коли Матарелла використав своє право вето на погодження даного кандидата на посаду міністра економіки, як наслідок отримав відповідь – мережею розганявся вище згаданий хештег.

«Нічого дивного, – каже журналіст та письменник Массімільяно ді Паскуале, – Росія відкрито та давно співпрацює через свої культурні центри з так званими «філорусами-італійцями», а це – журналісти, громадські діячі, письменники та політики».

Матео Сальвіні, віце-прем’єр та міністр внутрішніх справ, ніколи не приховував своєї симпатії до президента Росії Володимира Путіна. Неодноразово їздив до Кремля та як член партії «Ліга» укладав меморандум про співпрацю з правлячою партією Росії «Единая Россия».

«Рука Москви» нещодавно знову дала про себе знати, правда в непрямий спосіб, а через своїх симпатиків: Андреа Пальмері, активіст ультраправої організації «Бульдоги», який організував центр вербування і фінансування найманців, яких потім відправляли на Донбас на підтримку сепаратистам. Пальмері також підтримував тісний зв’язок з кремлівськими «вовками», які відомі своїми бейкерськими турами в Європі на підтримку «Дня перемоги 9 травня».

Навіть сьогодні Матео Сальвіні відкрито говорить про те, що «не боїться підняти голос щодо скасування санкцій проти Росії». Очевидно, що мова йде про наступний саміт голів МЗС Європейського Союзу, де вирішується доля продовження санкцій щодо Росії.

Окрім цього Сальвіні нещодавно заявив, що «референдум в Криму був цілком легітимним». Тоді ці слова збурили не тільки Італію, але й весь ЄС. Україна відповіла нотою протесту, яку вручили Послу Італійської республіки в Україні.

Експерти в Римі запевняють, що будь-які слова Сальвіні слід сприймати, як його «власну думку», а позиція Уряду відповідає духу раніше озвученому ЄС. Це і повторив Глава Уряду Італії Джузеппе Конте під час свого візиту до США.

«Слова Сальвіні – це «гра одного актора»,– каже журналіст Массімільяно ді Паскуале і додає, що не варто перейматись його риторикою, оскільки йому і так є чим зайнятись, а саме, почати виконувати обіцянки дані перед виборами.

Італія зберігає і буде зберігати свою синхронність з ЄС, однак зміни можуть статись, якщо на наступних виборах до Європейського парламенту переможуть так звані «євроскептики», які виступають проти правлячого класу Брюсселя. До речі, Сальвіні про це теж заявляв, кажучи, що він стане тим, хто об’єднає скептиків з Австрії, Німеччини, Франції та Італії та єдиним фронтом підуть на вибори.

Чи так воно буде, поки невідомо. Проте відомо достеменно, що Україні та правлячим елітам ЄС слід готуватись до можливого реваншу проросійських сил в ЄС. Без сумніву, що Кремлівська фабрика тролів буде задіяна до реваншу однозначно. Чи має ЄС механізми протидії?

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email