Сьогодні темп відновлення світової економіки загалом залишається низьким. Уповільнився ринок інвестицій, міжнародна ситуація стає дедалі складнішою і напруженішою, економіки різних країн світу зіштовхнулися з численними труднощами та викликами. Економічний стан Китаю привертає особливу увагу світової громадськості, зокрема виникає чимало негативних, песимістичних прогнозів. За останні 40 років економічний розвиток КНР став справжнім світовим дивом, але щоразу, коли темпи зростання економіки падали, за кордоном неминуче з’являлися голоси, що передрікали занепад Китаю.
Однак китайська економіка не тільки не впала, а й навпаки продовжила стабільне та стрімке зростання. Факти завжди переконливіші за будь-які слова, тому всі минулі тези про “крах Китаю” щоразу доводили свою неспроможність. І цей раз не стане винятком.
У першому півріччі поточного року ВВП Китаю збільшився на 5,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року. В останній доповіді про перспективи світової економіки, яка була опублікована Міжнародним валютним фондом у липні, прогнозується зростання китайської економіки на 5,2% у поточному році, що становитиме одну третину загальносвітового економічного зростання.
З огляду на конкретні дані, можна відокремити наступні чотири особливості поточної економіки Китаю:
Перше – це продовження збільшення внутрішнього попиту. Споживання очевидно стимулює економічне зростання. Так, у першому півріччі, внесок внутрішнього попиту у зростання економіки Китаю становив 110,8%, що на 59,4 відсоткових пункти вище порівняно з аналогічним періодом минулого року. При цьому внесок кінцевого споживання досяг 77,2%, збільшившись на 46,4 п.п. У період із січня по липень обсяг послуг та роздрібної торгівлі у річному обчисленні зріс на 20,3%. Зберігається високий темп інвестицій у ключові сектори економіки. Так, інвестиції в інфраструктуру та промислове виробництво зросли на 6,8% та 5,7% відповідно, випереджаючи темпи приросту загального обсягу інвестицій.
Друге – це збереження тенденції модернізації промисловості. З січня по липень інвестиції у високотехнологічні галузі зросли на 11,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року, що явно випереджає темпи зростання загального обсягу інвестицій. Зокрема, високе зростання інвестицій демонструють галузі виробництва обладнання електроніки та засобів зв’язку, а також сфери послуг із впровадження науково-технічних досягнень. Додана вартість у галузі виробництва обладнання зросла на 6,1% у річному обчисленні та продовжує перевищувати загальний обсяг згаданих вище сфер промисловості. Індекс виробництва у сфері послуг передачі даних, програмного забезпечення та інформаційних технологій виріс на 11,9% порівняно з попереднім роком.
Третє – це посилення тенденції до інноваційного та «зеленого» розвитку. З січня по липень інвестиції у сфері наукових досліджень та технічного обслуговування зросли на 23,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У липні додана вартість виробництва смарт-товарів зросла у річному обчисленні на 15,3%. Обсяг виробництва автомобілів на нових джерелах енергії та сонячних батарей виріс на 24,9% та 65,1% відповідно. Установча потужність відновлюваних джерел енергії Китаю вже перевищила потужність вугільної енергетики, а за потужністю вітрової та сонячної енергетики Китай впевнено утримує перше місце у світі протягом 13 та 8 років відповідно.
Четверте – це збереження високої стійкості зовнішньої торгівлі. Китай має цілісну промислову систему, майже досконалу інфраструктуру і стабільні виробничі ланцюжки, а китайська продукція має сильну конкурентоспроможність на світовому ринку. Попри скорочення зовнішнього попиту, за перші сім місяців поточного року Китай зберіг у цілому стабільну експортну частку на міжнародному ринку. У першому півріччі загальний експорт електромобілів, літієвих та сонячних батарей (так звані “три нові товари”) збільшився на 61,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У період із січня по липень обсяг зовнішньоторговельного обороту приватних підприємств виріс на 6,7%, що помітно випереджає зростання загального зовнішньоторговельного обороту, а їхня частка у загальному обсязі зовнішньої торгівлі досягла 52,9%.
Чи в хорошому стані знаходиться китайська економіка? Обсяги інвестицій підприємств не дадуть обманути, а дії міжнародних корпорацій говорять самі за себе: в умовах загальної млявості міжнародних інвестицій іноземний капітал активно розміщується в Китаї. За перше півріччя інвестиції в Китай із Франції, Великобританії, Японії та Німеччини зросли на 173,3%, 135,3%, 53% та 14,2% відповідно. Кількість нових іноземних підприємств у Китаї збільшилась на 35,7% у річному обчисленні. Торік половину постачань Tesla було випущено на її гігафабриці в Шанхаї, де в середньому кожні 40 секунд виробляють один електромобіль. У Китаї зараз працює понад 6500 кав’ярень Starbucks, і кожні 9 годин відкривається нова.
Попри деякі поточні виклики, з якими зіштовхнулася економіка Китаю, вона залишається стійкою, високоперспективною та життєздатною, а її основні показники у довгостроковій перспективі залишаються позитивними. Нещодавно китайський уряд вжив ряд цілеспрямованих та ефективних заходів для відновлення та стимулювання споживання, сприяння розвитку приватного сектору економіки, активізації зусиль із залучення іноземних інвестицій тощо. Ці політичні заходи починають виявляти свій ефект, тому Китай має всі необхідні умови для стимулювання тривалого здорового економічного розвитку, а також якісного та помірного збільшення обсягів економіки.