Міністр закордонних справ і європейських питань Словацької Республіки Мирослав Лайчако підтвердив, що конфлікт на території України є одним із пріоритетних питань для ОБСЄ. Про це він заяив під час зустрічі з віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі, передає Урядовий портал.
Під час перемовин сторони обговорили пріоритети головування Словаччини в ОБСЄ та питання двостороннього співробітництва.
Іванна Климпуш-Цинцадзе привітала Словацьку Республіку з початком головування в ОБСЄ з 1 січня цього року та висловила впевненість, що воно буде успішним та увійде в історію діяльності організації.
«Україна позитивно оцінює пріоритети словацького головування в ОБСЄ, адже вони базуються і на міжнародному досвіді країни, і на Вашому особистому (Мирослав Лайчак раніше був Головою Генасамблеї ООН). Словацька сторона встановила досить амбітні, але водночас реальні і досяжні цілі», – зазначила Віце-прем’єр-міністр.
Вона подякувала Мирославу Лайчаку за конкретні кроки, які планує здійснити Словаччина під час головування в ОБСЄ для покращення ситуації в районах, постраждалих від російської агресії. «Збройна агресія РФ зруйнувала засади міжнародного права і в регіоні, і у світі. Для відновлення територіальної цілісності Україні потрібна чітка і скоординована підтримка міжнародного співтовариства», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Україна зацікавлена співпрацювати в рамках ОБСЄ за такими напрямами, як припинення незаконних поставок зброї, живої сили та боєприпасів Росії її окупаційній адміністрації на Донбасі; забезпечення повного безперешкодного доступу місії ОБСЄ до всіх окупованих Росією українських територій; звільнення громадян України, яких незаконно утримують у Криму, на окупованому Донбасі та на території РФ; моніторинг, звітність та виправлення ситуації з правами людини на окупованих територіях Донбасу та Кримського півострова.
Вирішення питання деокупації Донбасу включає не тільки політичні та військові аспекти, а й гуманітарний компонент.
«Зараз регіонам України, близьким до зони конфлікту, як ніколи, потрібна допомога. Ми були би вдячні, якби словацька сторона в межах ОБСЄ або окремо підтримувала гуманітарні проекти на Сході України», – підкреслила представниця Уряду.
Також у розмові з Міністром закордонних справ і європейських питань Словаччини Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила, що, намагаючись вирішити російсько-український конфлікт, неприпустимо обмежуватися лише реалізацією Мінських домовленостей стосовно Сходу України, потрібно пам'ятати і про Крим, анексований Кремлем.
«Деокупація Криму не менш важлива для відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в межах визнаних на міжнародному рівні кордонів, що означає вирішення конфлікту відповідно до норм і принципів ОБСЄ. Ми закликаємо Словаччину під час головування бути наполегливою у підтримці цієї позиції і приділяти більше уваги поверненню анексованого півострова Україні», – сказала Віце-прем'єр-міністр.
Мирослав Лайчак підтвердив, що триваючий конфлікт на території України є одним із пріоритетних питань для ОБСЄ та зазначив, що, на жаль, потенціал Моніторингової місії не задіяний повністю, оскільки вона не має повного доступу до окупованих територій. За його словами, місія наразі сфокусована саме на гуманітарних проектах – допомозі населенню Сходу України за кількома практичними напрямами.
Міністр закордонних справ і європейських питань Словаччини привітав прогрес України на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції, наголосивши, що Словаччина послідовно підтримує курс України на членство в Євросоюзі та НАТО, який неможливий без серйозних реформ. «Україна – не проблема для ЄС, а партнер. Треба робити наступні кроки разом», – зазначив він.