Китай успішно завершив складання основної конфігурації своєї космічної станції "Тяньгун" ("Небесний палац"), після успішного перестикування лабораторного модуля "Ментянь" ("Мрії про небо") три відсіки станції утворили на орбіті об'єкт Т-подібної форми, повідомляє управління програми пілотованих польотів КНР.

"Переміщення лабораторного модуля "Ментянь" успішно завершено 3 листопада о 9.32 за пекінським часом… Екіпаж корабля "Шеньчжоу-14" увійде до модуль "Ментянь" у другій половині дня", - йдеться у заяві управління.

Модуль спочатку відстикувався від станції, після чого за допомогою маніпулятора перемістився на певний кут і зістикувався вже з бічним вузлом стикувального відсіку "Тяньхе", весь процес зайняв близько однієї години.

"Переміщення лабораторного модуля "Ментянь" знаменує завершення складання на орбіті базової Т-подібної конфігурації китайської космічної станції", - зазначили в управлінні.

Запуск модуля "Ментянь" за допомогою ракети-носія "Чанчжен-5B" відбувся 31 жовтня о 15.37 за пекінським часом з космодрому Веньчан на острові Хайнань, приблизно через 13 годин після старту модуль зістикувався з основним відсіком станції на орбіті у 400-450 км.

Модуль "Ментянь" важить 23 тонни, його довжина становить 17,9 метра, а діаметр - 4,2 метра, у ньому передбачено 110 кубічних метрів герметичного внутрішнього простору, у тому числі 32 кубічні метри житлового та робочого простору. Встановлене в експериментальному модулі обладнання використовуватиметься для вивчення мікрогравітації та проведення експериментів у галузі фізики рідин, матеріалознавства, науки про горіння та фундаментальну фізику.

Базову конфігурацію станції "Тяньгун" тепер складають основний відсік "Тяньхе" і з'єднані з ним два лабораторні модулі "Веньянь" і "Ментянь", три об'єкти разом важать приблизно 69 тонн. При подальшій експлуатації до станції можна буде одночасно пристикувати максимум два пілотовані кораблі (під час зміни екіпажу) і один вантажний, і в такому випадку весь комплекс з трьох модулів і трьох кораблів важитиме близько 90 тонн. На даний момент до станції з трьох відсіків пристиковано вантажний корабель "Тяньчжоу-4" і пілотований "Шеньчжоу-14".

Під час експлуатації "Небесного палацу" Китай помітно удосконалить свої космічні технології. У майбутньому літати до нього китайці стануть на космічних кораблях, що повертаються: після кожної місії назад на Землю вирушатиме основний відсік, залишаючи на орбіті лише силову установку. Успішні випробування такого апарату пройшли у КНР ще 2020-го. Він удвічі більший від нинішніх кораблів серії "Шеньчжоу".

Спроектований експлуатаційний ресурс станції розрахований на 15 років – до 2038 року. Крім того, наприкінці 2023 року планується запустити автономний астрофізичний модуль "Сюньтянь" із оптичним телескопом, який періодично стикуватиметься зі станцією для обслуговування.

На даний момент на станції знаходиться екіпаж пілотованого корабля "Шеньчжоу-14" із трьох осіб, який прибув на "Тяньгун" у липні. Очікується, що екіпаж "Шеньчжоу-14" візьме участь у першій ротації екіпажів на китайській орбітальній станції, після чого у грудні цього року Чень Дун, Лю Ян та Цай Сюйчже повернуться на Землю, а на орбіті залишиться екіпаж корабля "Шеньчжоу-1".

Print Friendly, PDF & Email