16 липня в Хельсінкі Трамп зустріне Путіна тет-а-тет. За зачиненими дверима лідери ядерних держав будуть говорити про налагодження каналів комунікації, які були обірвані після анексії АР Крим, через які були накладені санкції на Росію.

Столиця Фінляндії — не випадкове місце. Окрім неї розглядався також Відень – це дві столиці країн з нейтральним статусом. Цікаво знати, що рівно 43 роки тому, в Хельсінкі 1975 році 35 країн включаючи СССР домовились поважати «права людини, як основу свободи вільних народів».

До слова, конгресмен від Демократичної партії Стені Гоєр нагадує президенту Трампу, що з його боку буде безвідповідально не нагадати Путіну про «порушення прав людини в Росії, зокрема ЛГБТ та припинити окупацію Криму», — йдеться в заяві демократів.

Чи нагадає Трамп Путіну про порушення прав людей? Скоріш всього що так, однак на перше місце він ставить намір нормалізації стосунків з Росією. Це очевидно.

Очільник Білого Дому неодноразово «шкодував» за накладені санкції на Росію і навіть закликав до її повернення в G7, що свідчить про позитивні сигнали в бік Путіна.

Останній це розуміє і знає, що Трамп односторонньо впливати на зняття санкцій не може, оскільки в США працює система стримувань і противаг, де опонентом президенту є Конгрес та Сенат. Тому максимум чого очікує Путін – це порозуміння з щодо глобальних процесів у світі, а це війна в Україні, анексія Криму, Сирія, Іран, подальша доля Північної Кореї, тероризм та кібербезпека. Ну і очевидно досягти згоди щодо поступового зняття санкцій для Кремля must have.

В цій ситуації нам важливо знати, чого очікувати Україні. Для обох сторін важливо знайти правильні кроки для припинення війни на Донбасі. Путіну це дасть можливість говорити про зняття санкцій, Трампу важливо ще раз доказати всім, як у випадку з Північною Кореєю, що тільки він може вирішувати проблеми у світі. А цим рішенням може бути домовленість про миротворчу місію на Донбасі, вибори та повернення контролю Києва на досі не контрольовані частини Донецька та Луганська.

ЗРОЗУМІТИ ТРАМПА

Трамп з самого початку дав зрозуміти союзникам, що гратиме в свою гру і схилятиме їх до своїх правил. Ми це побачили в Канаді коли він залишив крайнє засідання G-7 і навіть не підписав фінальне комюніке. Трамп нав’язує свій порядок денний союзникам.

Він поодинці висмикує незадоволені політикою Брюсселя країни ЄС. Трамп підтримує політку президента Орбана та позитивно відгукується про нову владу в Римі, а перед цим були позитивні сигнали Британії та підтримку BREXIT.

Що пропонує Трамп тим хто піде проти Брюсселя? Особливі економічні стосунки з США. І як пишуть ЗМІ, це було озвучено президенту Франції Макрону під час його візиту до Вашингтону. Тому зустрічі Трампа і Путіна може нести також антиЄСівський характер.

ЄС, як партнери США, з побоюванням очікують зустрічі в Хельсінкі тому що за зачиненими дверима невідомо, що Трамп пообіцяє Путіну. Обмовка по-Фрейду глави Білого Дому, що нібито «Крим належить Росії», неабияк лякає партнерів, оскільки союзу в унісон, як раніше, слабшає. На порозі також торгівельна війна, яка може винести на новий рівень конфлікт між Вашингтоном та Брюсселем.

Окрім цього, для Трампа та Путіна важливим питанням є знайти порозуміння і динаміку в «контролі за зброєю», пише видання The National Interest де зазначається, що в 2021 році угода виходить з дії, тому президенти будуть ставити ключові акценти щодо її оновлення та продовження.

Спонтанні заяви президента США мабуть свідчать про відсутність політичного досвіду, натомість присутність прагматичного підходу більш ніж достатньо де прослідковується відстоювання національних, а не глобальних інтересів. В цьому і є різниця між світосприйняттям Трампа-бізнесмена та Обами- політика.

Для самого Путіна саміт і зустріч з Трампом означає початок кінця ізоляції незважаючи на те, що війна на Донбасі й далі триває а Крим залишається в орбіті Кремля. Путін добивається двосторонніх зустрічей з Трампом, щоб разом впливати і вирішувати порядок у світі.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email