Інвестори, які працюють в Україні, занизили оцінку привабливості України, як країни для інвестицій. Ми отримали гірший результат, аніж минулого року. Стали відомі причини низької оцінки: неефективна боротьба з корупцією та недовіра до судової системи. Окрім цього, інвестори відзначили, що їх злякало запровадження воєнного стану. Сюди також додати слід вибори, які країна буде проводити в 2019р.

Опитування топ іноземних інвесторів проводить щороку Європейська бізнес асоціація (ЄБА).

Практично 78% інвесторів кажуть, що рівень корупції не зменшився і на додаток ще високий рівень тіньової економіки (65%) з відсутністю земельної реформи не вселяє надії та оптимістичних прогнозів на 2019 рік. Вони вважають, що бізнес-клімат залишиться незмінним.

Тіньова економіка за різними оцінками складає приблизно 32%, про це інформував голова Уряду, Володимир Гройсман, одночасно він поінформував, що тіньова економіка й надалі залишається головним гальмом реформування країни.

Однак тіньова економіка – це лише один з пазлів в картині того, чому реформи не йдуть так швидко як би цього хотілось. В ЄБА вважають, що зараз Україна проходить «трансформаційні процеси і напередодні виборів топ-менеджери стають більш обережними у своїх прогнозах», – каже Анна Деревянко, виконавчий директор ЄБА.

Вибори не так лякають інвесторів, як можливі заворушення чи чергова революція. Економісти відзначають, що масові протести несуть одну з найбільших загроз для стабільності країни. Чому? Тому що мова йде про прогнозованість. Якщо у виборчій кампанії можна більш-менш передбачити, хто прийде до влади та яку політику буде запроваджувати, то на хвилі протестів прогнозувати ніхто не буде.

Ще одним страхом інвесторів є доволі високий рівень популізму і того, що люди можуть проголосувати саме за тих, хто вже і зараз пропонує прості відповіді на складні запитання, або ліквідувати реформовані структури, відмовитись від співпраці з МВФ.

ЩО РОБИТИ?

Насправді інвестори чекають на реальний прогрес у запровадженні верховенства права та боротьбі з корупцією, політичну стабільність, вільний ринок землі, прозору приватизацію, покращення інфраструктури та забезпечення захисту прав інтелектуальної власності.

Щодо ринку землі, то відчувається позитивна динаміка до його дійсного запровадження. Крайнє голосування в Раді показало, що критична маса депутатів достатньо велика, щоб остаточно скасувати мораторій, однак для якісного функціонування ринку землі мають бути зрозумілі чіткі правила гри. Ну щоб ці правила розумів сам фермер, бо зараз складається так, що є багато міфів про начебто латифундистів, які за один день скуплять всі чорноземи.

Кладучи руку на серце, умовний ринок землі давно працює в Україні, проте він тотально в тіні, і заробляють на цьому не селяни чи фермери, а ті, хто за безцінь орендує землі.

2019 рік не стане роком великого прориву в реформах, тому що всі націлені на вибори. Фундамент для розвитку вже в певній мірі закладемо, однак важливою в цьому процесі є динаміка реформ, і її додати зможемо вже з новим президентом та парламентом.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email