Іноземці вже подали більше ніж 200 заявок на е-резиденство в Україні. Вони зараз проходять перевірки. Більше того, уже є перші 9 е-резидентів, які відкрили банківські рахунки.
Про це в етері Громадського радіо розповів Ярослав Поляхович, керівник експертної групи з впровадження та розвитку електронного резидентства директорату цифрової економіки Міністерства цифрової трансформації:
«Ми отримали трішки більше, ніж 200 заявок. Вони проходять нашу перевірку на різних стадіях. Але вже ми маємо перших 9 е-резидентів. Серед них є ті, які відкрили банківські рахунки. Тобто, умовно кажучи, старт відбувся».
Міністерство цифрової трансформації намагаються спрогнозувати, скільки коштів електронне резиденство принесе до бюджету України. За попередніми опитуваннями, у середньому потенційні е-резиденти заробляють близько 40 тисяч доларів на рік. Ярослав Поляхович пояснює, що з одного е-резидента можна отримати близько тисячі доларів. І якщо продукт та сервіси будуть затребувані, то бюджет може наповнюватися мільйонами доларів. Це, безпосередньо, залежить саме від кількості е-резидентів. До прикладу, потенціал ринку з азійських країн вимірюється десятками мільйонів людей.
«Наші опитування показали те, що, в середньому, потенційні е-резиденти заробляють близько 40 тисяч доларів на рік. Якщо навіть половину взяти з цих коштів, це буде десь тисяча доларів з одного е-резидента. Якщо продукт та всі сервіси, які ми надаємо, дійсно будуть затребовані (а ми все робимо для того, щоби це було цікаво, і клієнтів, наших е-резидентів було більше), то бюджет може наповнюватися мільйонами доларів. Це залежить від кількості самих е-резидентів. Потенціал ринку, зокрема, з азійських країн вимірюється десятками мільйонів людей», — поділився Поляхович.
Наразі проєкт запустили в чотирьох країнах світу. Найбільший інтерес е-резиденство викликало в країнах Азії. Особливо — Індії та Пакистану. Причиною цьому є те, що азійські підприємці шукають можливості вийти на європейські ринки. Щоб знайти на європейських ринках своїх клієнтів, їм потрібно мати легальну реєстрація. І саме через українську юрисдикцію вони здатні вирішити це питання.
Ярослав Поляхович зазначив, що є плани в подальшому розширювати перелік країн, зацікавлених у е-резидентстві.
«Ми запустилися в чотирьох країнах. Найбільший інтерес ми спостерігаємо в країнах Індії та Пакистану, зокрема в Пакистані. Це обумовлено тим, що, здебільшого, азійські підприємці шукають виходи на європейські ринки. Вони шукають там своїх клієнтів, і їм потрібно мати легальну реєстрацію. Українська юрисдикція якраз саме для того, щоб вони вирішили це питання. Тому зараз у нас Індія, Пакистан. У подальшому ми плануємо розширювати перелік цих країн», — розповів Поляхович.
Цей продукт є безкоштовним та без бюрократії. Він не передбачає подачу звітів чи контроль дедлайнів по сплаті податків — цим займається банк як податковий агент. Також е-резидентів приваблює віддалена реєстрація. Та найбільше — банківська система і наявність онлайн-банкінгу, зокрема. Оскільки так з’являється можливість вести бізнес онлайн.
«Ми поєднали європейський міжнародний досвід та наші технології. У нас вийшов безкоштовний продукт, хоча у більшості країн ця послуга платна. Ми зробили повністю без бюрократії. Не потрібно подавати ніяких звітів, не потрібно контролювати дедлайни по сплаті податків. У нас все це зробить банк як податковий агент. Також віддалена реєстрація: не потрібно приїжджати в країну, можна зареєструватися як підприємець онлайн, використовуючи наші сучасні сервіси та технології. Та головне, що цікавило потенційних е-резидентів — це наша банківська система та наявність онлайн-банкінгу, яка дає можливість дійсно вести бізнес онлайн», — наголосив Поляхович.