Команда чиновників Комуністичної партії, які управляють економікою Китаю, зазнала серйозних змін. Партійні еліти завершили висування та затвердження кандидатур на ключові посади в уряді на щорічних Всекитайських зборах народних представників, офіційного законодавчого органу країни.
До них входять три особи, покликані управляти другою за величиною економікою світу: Лі Цян як прем'єр-міністр, Дін Сюесян як виконавчий віце-прем'єр та Хе Ліфен як віце-прем'єр.
Трійка досвідчених державних топ-менеджерів була затверджена напередодні.
Ці призначення розглядаються як частина заходів голови КНР Сі Цзіньпіна щодо посилення ефективності роботи економічних інститутів країни та формування нової посиленої економічної політики. На відміну від своїх попередників, трійка чиновників або є близькими соратниками Сі, або пов'язані з його довіреними помічниками, які отримали ключові компетенції та досвід у себе вдома у Китаї.
Тепер вся увага світу буде зосереджена на тому, яким чином нова команда сформує ефективні підходи у розвитку економіки країни на тлі серії глобальних проблем, з якими стикаються як Китай, так і інші провідні країни світу.
Конгрес вже встановив цільовий показник економічного зростання Китаю на цей рік у 5%. При цьому експерти наголошують, що нова команда повинна буде відновити потужне економічне зростання.
Лі Цян
Посаду прем'єра Держради КНР — глави китайського уряду — зайняв Лі Цян. Його кандидатуру 11 березня схвалили депутати Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП), а глава КНР Сі Цзіньпін підписав указ про призначення.
На посаді прем'єра Держради Китаю Лі Цян змінив Лі Кецяна, який очолював уряд із 2013 року. Термін його другого п'ятирічного терміну спливав у 2023 році. Законодавство Китаю забороняє обіймати посаду прем'єра понад два терміни.
Перед тим, як очолити уряд КНР, Лі Цян керував Шанхаєм на посаді секретаря партійного комітету. Політична кар'єра Лі останні 20 років тісно пов'язана із Сі Цзіньпіном. Політологи очікували, що саме Лі Цян очолить уряд після того, як Сі 10 березня став першим в історії головою, переобраним на третій термін.
Колишнього партійного функціонера Шанхаю, Лі було названо партійним чиновником №2 у країні після Сі під час перестановок у керівництві в жовтні. У політичній системі Китаю прем'єр-міністр традиційно відповідає за управління економікою, а кілька віце-прем'єрів підтримують його роботу та беруть на себе вирішення різних питань.
Лі народився у східній провінції Чжецзян і розпочав свою кар'єру робітником на іригаційній насосній станції. Він здобув вищу освіту в галузі механізації сільського господарства в коледжі в місті Нінбо, а потім пройшов провінційну кар'єру. Його шлях пішов вгору після того, як він служив фактичним главою адміністрації Сі, коли Сі був головою партії провінції Чжецзян у період з 2002 по 2007 рік.
Аналітики кажуть, що Лі стане першим прем'єр-міністром з часів Мао, який раніше не працював у Державній раді, кабінеті міністрів Китаю, як віце-прем'єр.
Але аналітики зазначають, що його робота у Шанхаї вказує на прагматичний діловий стиль.
Під час перебування Лі у Шанхаї Tesla побудувала у місті свою першу гігафабрику за межами США. Tesla одноосібно володіє цим заводом, це перший іноземний автовиробник у Китаї, який повністю володіє своїм заводом.
Ділове середовище в Китаї має стати більш доброзичливим, принаймні, у найближчі два роки за Лі, який, ймовірно, підтримуватиме приватні компанії та іноземних інвесторів, йдеться в дослідницькому звіті Citi.
У 2019 році Лі також займався запуском китайського фондового ринку в стилі Nasdaq на Шанхайській фондовій біржі.
Дін Сюесян
60-річний Дін Сюесян став першим віце-прем'єром. Він також входить до Постійного комітету Політбюро правлячої КПК, найвищого ешелону влади в Китаї, і є довіреною особою китайського лідера Сі Цзіньпіна. Сюесян був керівником апарату Сі спочатку у 2006 році у Шанхаї, а останні 10 років – у Пекіні.
Тепер Дін Сюесян нестиме спільну відповідальність за внутрішню економіку Китаю, особливо за фіскальну політику країни.
Дін народився у східній провінції Цзянсу та вивчав металургію у Північно-східному інституті важкого машинобудування. Він розпочав свою кар'єру в Шанхайському науково-дослідному інституті матеріалів та провів там 17 років, пройшовши шлях від наукового співробітника до заступника партійного керівника.
Пізніше він приєднався до комітету Комуністичної партії в Шанхаї і служив головним помічником Сі, коли провів у місті близько семи місяців як голова партії у 2007 році. У 2013 році Дін переїхав до Пекіна як особистий секретар Сі після того, як Сі просунувся на вершину країни.
Хе Ліфен
68-річний Хе Ліфен замінить Лю Хе на посаді віце-прем'єра Держради. Він є давнім союзником Сі та очолював Національну комісію з розвитку та реформ — потужний орган державного планування.
Лю Хе раніше керував переговорами Китаю зі Сполученими Штатами під час торгових контаків у 2018 та 2019 роках.
Хе Ліфен, який отримав ступінь бакалавра фінансів у Сяменьському університеті, ніколи не навчався за кордоном. Він відомий тим, що керував будівництвом великого державного інвестиційного проекту під назвою «Китайський Манхеттен» у Тяньцзіні, коли він обіймав посаду високопосадовця міста після світової фінансової кризи 2008 року.
Позитивний сигнал
Сі Цзіньпін, на початку свого третього п'ятирічного терміну, призначивши союзників на ключові посади в уряді, порушив традицію та залишив 65-річного І Гана на посаді голови Народного банку Китаю, а 66-річного Лю Кунь – на посаді міністра фінансів. Обидва чиновники досягли офіційного пенсійного віку – 65 років. Це свідчить про те, що Пекін віддає пріоритет наступності.
"Уряд направив позитивний сигнал ринку, залишивши цих високопоставлених фінансових експертів в уряді", - сказав головний економіст Pinpoint Asset Management Чжан Чживей.
Очікувалося, що І Ган піде у відставку після того, як його було виключено зі складу Центрального комітету правлячої Комуністичної партії під час з'їзду партії у жовтні минулого року.
Аналітики припускали, якщо Ган та Лю Кунь підуть у відставку, їм на зміну прийдуть люди зі значно меншим міжнародним досвідом.
«Американській стороні буде набагато комфортніше з такою людиною, як І Ган. Це свідчить про те, що Китай хоче принаймні вести діалог зі Сполученими Штатами щодо монетарної політики та фінансової співпраці», - сказав аналітик із Національного університету Сінгапуру Альфред Ву.
Ці призначення вказують на те, що уряд поставив професіоналізм, управління та мистецтво точного налаштування на перше місце, коли справа доходить до вибору голови центрального банку та міністра фінансів, оскільки посади на чолі ключових економічних відомств вимагають величезних професійних навичок.
Також були призначені п'ять нових державних радників, які за рангом нижчі за віце-прем'єрів, але вищі за міністрів кабінету міністрів:
65-річний Лі Шанфу, який також став міністром оборони. Він працював у китайській супутниковій програмі.
65-річний Ван Сяохун, який отримав посаду міністра громадської безпеки -начальника поліції. Він вважається близьким союзником Сі, оскільки працював начальником поліції у місті Фучжоу, коли Сі був головою партії на початку 1990-х років.
58-річний Ву Чженлун є генеральним секретарем Державної ради і раніше був головою партії у провінції Цзянсу.
63-річна Шень Іцінь стала політично найвищою жінкою в Китаї. Спостерігачі були здивовані, коли Комуністична партія порушила традицію і не призначила жодної жінки до свого Політбюро, що складається з 24 членів у жовтні минулого року: вперше за багато десятиліть не було жодної жінки на посаді віце-прем'єра. Шень Іцінь, яка була партійним керівником провінції Гуйчжоу, стала єдиною жінкою-державним радником.
57-річний Цінь Ган, також міністр закордонних справ. Колишній посол у Сполучених Штатах тісно співпрацював із Сі, коли був головним співробітником із протокольних питань у період з 2014 по 2018 рік.